Praėjusią savaitę vykusį neeilinį rajono tarybos posėdį inicijavo opozicija. Jame svarstytas klausimas dėl asbesto turinčių gaminių šalinimo iš gyvenamųjų pastatų programos patvirtinimo. Šį mėnesį prasideda gyventojų paraiškų teikimas, o nesant programos, jos nepriimamos.
Ligita JUODVALKIENĖ
Posėdį vedė vicemeras Regimantas Baravykas, nes rajono meras Algirdas Kopūstas atostogauja nuo sausio 11 iki 26 dienos.
Darbą tarybos nariai pradėjo įprastai – piliečių tribūna. Joje ukmergiškiai gali pasisakyti savo asmeniniais arba ir kitiems rajono gyventojams aktualiais klausimais.
Kenčia kaimynų savivalę
Ukmergiškė Violeta Umbrasienė kalbėjo grupės Gėlių ir Kauno gatvių gyventojų vardu. Žmonės piktinasi, kad keli jų kaimynai savivaliauja valdiškoje žemėje – stato įvairius statinius, krauna statybines medžiagas bendro naudojimo žemėje.
Anot V. Umbrasienės, kitiems kaimynams valdiška žeme naudotis jie neleidžia – net dviračiu pravažiuoti ar automobiliu apsisukti joje nevalia. Nevengiama panaudoti net fizinę jėgą. Savivaliautojai pasistatė garažą, paskui jį išplėtė net iki gyvenamojo namo. Pagaliau naudodamiesi įvairiomis pažintimis ar kitais būdais pastatą įteisino.
Pranešėja teigė, kad valdišką turtą privatizuojantys kaimynai savo tikslų siekia „teisėtais ir neteisėtais būdais, pasiskelbiant mero giminaičiais, vicemero buvusiais bendradarbiais ir kitais jiems vieniems suprantamais argumentais“.
Gėlių ir Kauno gatvių gyventojai jau daug kartų kreipėsi į savivaldybę, tačiau negavo jokio atsakymo. Jie įsitikinę, kad jų problemos nesprendžiamos. Galą kaimynų nesantaikai padaryti bandė miesto bendruomenės pirmininkas Julius Kazėnas, tačiau ir jo pastangos liko bevaisės. Savivaliaujantys asmenys net rajono tarybos prašė skirti daugiau valdiškos žemės.
Tyrimą atliko ir „Humanoje“
Anykščių gatvės gyventojas Henrikas Šereika atkreipė tarybos narių dėmesį į labai blogą Anykščių gatvės, šaligatvio bei 5 numeriu pažymėto daugiabučio kiemo apšvietimo būklę ir prašė ieškoti būdų ją gerinti.
Dar vienas kalbėtojas Alfonsas Strelčiūnas į Ukmergės kasdienybę pažvelgė filosofiškai. Sausio 13-osios išvakarėse jis priminė apie pilietiškumą, bendrus tikslus ir ragino rajono tarybą dirbti vieningai, „nebesidalinti“ į poziciją ir opoziciją.
A. Strelčiūnas pasidalino informacija apie savo atlikto tyrimo rezultatus. Rajono gyventojus vyras kalbino dviejose vietose – turguje ir dėvėtų drabužių parduotuvėje „Humana“. Paaiškėjo, kad 90 procentų respondentų palaiko rajono merą Algirdą Kopūstą. Negailėjo rajono valdžiai gerų žodžių ir pats pranešėjas.
Supažindino su programa
Išklausę pasisakymus, tarybos nariai kibo į dienotvarkėje numatytą vienintelį klausimą „Dėl paramos šalinti asbesto turinčius gaminius iš gyvenamųjų namų programos patvirtinimo“. Ukmergės savivaldybė – ne vienintelė šalyje, praeitą savaitę dar nepasitvirtinusi šios programos, tačiau tokių liko jau visai nedaug.
Paramos šalinti asbesto turinčius gaminius iš gyvenamųjų pastatų programą pristatė Savivaldybės ūkio skyriaus vedėjas Kęstutis Jurkevičius.
Jis paaiškino, kad asbesto gaminiai, remiantis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2011 metų gruodžio 27 dienos įsakymu, bus šalinami tik iš gyvenamųjų namų ir tik kaimo vietovėse.
Paraiškas teiks individualiai
Gyventojai paraiškas Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos gali pradėti teikti nuo sausio 16 dienos. Paraiškų teikimas nebus kaip nors organizuojamas savivaldybės mastu – kiekvienas parama pasinaudoti ketinantis gyventojas jas turi teikti individualiai.
Savivaldybė buvo įpareigota suskaičiuoti objektų, turinčių asbesto, skaičių bei šios medžiagos kiekį. Sudaryta darbo grupė inventorizavo 5432 tokius objektus, kuriuose susidaro per 8358 tonas asbesto.
K. Jurkevičius informavo, kad Žemės ūkio ministerija organizuoja ciklą seminarų, kuriuose asbesto šalinimo tvarką išdėstys gyventojams. Susitikimas su mūsų rajono žmonėmis bus rengiamas sausio 31 dieną 14 valandą Vlado Šlaito bibliotekoje.
Skirta 60 milijonų litų
Kadangi programoje nurodytas punktas, jog vienas iš savivaldybės programos uždavinių – sukurti paramos mechanizmą gyvenamųjų namų savininkams, tarybos nariai prašė sukonkretinti šį teiginį.
Anot K. Jurkevičiaus, pagrindinis savivaldybės indėlis – sudaryti ir patvirtinti asbesto šalinimo programą, kuri yra pagrindinė sąlyga, kad rajone Žemės ūkio ministerija galėtų įgyvendinti numatytus tikslus.
Asbesto gaminiams šalinti visoms šalies savivaldybėms skirta 60 milijonų litų. Kokia metodika bus panaudota dalinant pinigus, K. Jurkevičius teigia nežinąs. Maksimali suma, kurios gali tikėtis paraiškos teikėjas, – 10 tūkstančių litų.
Priklausys nuo biudžeto
Tarybos nariai klausė, ar savivaldybė materialiai prisidės prie programos įgyvendinimo.
Socialdemokratas Arūnas Dudėnas mano, kad tikslinga būtų skatinti gyventojus atsikratyti sveikatai pavojingu asbestu – jį išvežti į šią medžiagą priimančias įmones savivaldybės lėšomis.
Pasak K. Jurkevičiaus, pinigų tam nėra numatyta. Tačiau tvirtinant biudžetą, tikėtina, bus įtraukta atskira eilutė su programos įgyvendinimui skirtomis lėšomis.
Darbietis Rolandas Janickas mano, kad asbestą šalinantiems gyventojams dalį lėšų padengti būtų tikslinga, kad kenksmingas šiferis nenukeliautų į buitinėms atliekoms skirtus konteinerius.
Tarybos nariai svarstė, kad jei gyventojams nebus pateikta informacija, gali kilti chaosas. Apie tai kalbėjo ir socialdemokratė Klavdija Stepanova. Anot jos, paraiškų teikimo mechanizmas pernelyg sudėtingas paprastiems kaimo žmonėms.
Negali teikti konsultacijų
Posėdyje suabejota, ar savivaldybė galės pavesti savo specialistams teikti gyventojams konsultacijas – organizuoti tokį darbą reiškia atitraukti darbuotojus nuo kitų pareigų.
Be to, savivaldybė negali teikti konsultacijų, nes tai – Žemės ūkio ministerijos vykdomas projektas. „Kas atsakys, jei savivaldybė konsultuos žmogų, o šis negaus paramos?“ – klausė valstietis liaudininkas Valentinas Genys.
„Mes komentuojame ir programą, ir taisykles, bet konsultuoti neturime teisės“, – juridinius niuansus aiškino K. Jurkevičius.
Informuos sveikatos biuras
Pasak valstietės liaudininkės Elenos Mirinavičienės, įsitraukti į šios programos vykdymą turėtų ir Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras. Jo misija – skleisti informaciją apie asbesto žalą sveikatai. Šią užduotį vykdyti jie turėtų savo lėšomis, nes rūpinimasis gyventojų sveikata tiesiogiai susijęs su biuro veikla.
Opozicijos variantą atmetė
Savo sudarytą programos variantą tarybai pateikė ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija. Joje nurodoma, kad savivaldybė turi savo lėšomis prisidėti prie asbesto šalinimo programos, už jos įgyvendinimą atsako savivaldybės administracijos direktorius, o apie nuveiktus darbus kasmet informuojama taryba. Nepritarus tarybos nariams, šie punktai nebuvo įtraukti į programą.
Taryba pritarė K. Stepanovos siūlymui įrašyti į programą punktą, kad visuomenės informavimą ir pagalbą teikiant paraiškas organizuoja administracijos direktoriaus įsakymu sudaryta darbo grupė.
„Paramos šalinti asbesto turinčius gaminius iš gyvenamųjų pastatų programa“ buvo patvirtinta. Mūsų rajono gyventojai paraiškas gali teikti nuo sausio 16 iki kovo 30 dienos Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros ir žuvininkystės programų departamento Teritorinio paramos administravimo skyriams.
Gyventojai, planuojantys pasinaudodami parama keisti stogus, privalo savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriuje gauti leidimą statybai. Taip pat – pateikti raštą, patvirtinantį, kad yra deklaravę asbesto turinčias medžiagas.
Valdžiai priminė jos pažadus
Darbietė Angelė Jokubynienė pasisakė dėl Valų kelio. Ji teigia, kad subjurus orams, kelias į Valus sunkiai įveikiamas, nes niekas jo nebarsto. Rajono valdžia šio kelio priežiūrą sustiprinti pažadėjo, kai buvo pradėtas tilto per Šventąją remontas kelyje Lyduokiai–Žemaitkiemis.
Konservatorius Andrius Kalesnikas priminė, kad reikėtų atgaivinti darbo grupę, analizuojančią rajono bibliotekų ir kultūros centro įstaigų darbo optimizavimo galimybes. Ši darbo grupė buvo sudaryta prieš dvejus metus ir jos sudėtyje yra buvusios kadencijos tarybos narių.
Šis klausimas bus svarstomas kituose posėdžiuose.