Šią savaitę Ukmergėje paskelbta ekstremali situacija ir pradėtas šildymo sezonas. Tuo tarpu prie pagrindinės miesto katilinės, kurią siekia atgauti UAB „Miesto energija“, trečiadienį buvo surengtas miesto bendruomenės piketas. Rajono vadovų sprendimui pritariantys žmonės visą naktį budėjo prie katilinės, kūreno laužus ir buvo pasiryžę nė už ką jos neatiduoti.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Daivos Zimblienės nuotr. A. Stravinskas (kairėje) įteikė rajono vadovams raštus su prašymu suteikti galimybę įeiti į katilinę ir tiekti šilumą.
Apie galimybę nuo spalio 1 dienos skelbti rajone ekstremalią situaciją buvo pranešta praėjusią savaitę vykusiame rajono tarybos posėdyje. Tačiau, nesulaukus minėtos datos, į posėdį susirinkusi Ukmergės rajono ekstremalių situacijų komisija tokį sprendimą priėmė rugsėjo 28 dieną.
Ekstremalių situacijų komisiją sudaro įvairių savivaldybės ir valstybės institucijų bei žinybų atstovai. Už ekstremalios situacijos paskelbimą vienbalsiai balsavo 19 komisijos narių.
Rajono meras Algirdas Kopūstas teigia, kad susidariusi situacija – nebepakenčiama. „Beveik per keturis mėnesius atsakingos institucijos niekaip neišsprendė šilumos ūkio klausimo Ukmergėje, procesas buvo nuolat vilkinamas. Gyventojams buvo sukelta daug nepatogumų ir taip daugiau tęstis nebegali, ypač vėstant orams.“
Savivaldybės atstovai teigia, kad sutartis su „Miesto energija“ buvo nutraukta, paaiškėjus faktams, jog ši skirstė ir dalino pajamas tarp 20 fizinių ir juridinių asmenų, veikiančių skirtingose šalies ir pasaulio vietovėse. Be to, be savivaldybės sutikimo sudarė ilgalaikes paskolų sutartis su bankais, įkeisdama šilumos ūkio turtą.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Prie katilinės naktį liepsnojo saugotojų laužai.
Kas ta ekstremalioji situacija?
Energetikos įstatyme skelbiama, kad ekstremali energetikos padėtis įvedama, kai elektros, gamtinių dujų ar naftos produktų tiekimas sumažėja tiek, kad iškyla grėsmė gyventojų saugumui, sveikatai ar šalies ūkio veiklai.
Įstatymų nustatyta tvarka paskelbus nepaprastąją ar karo padėtį, be atskiro Vyriausybės nutarimo gali būti įvedama ekstremali energetikos padėtis.
Įvedus ekstremalią energetikos padėtį, energijos bei energijos išteklių tiekimas vartotojams gali būti Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka apribotas arba sustabdytas. Esant ekstremaliai energetikos padėčiai, energetikos įmonės, vykdančios Vyriausybės, jos įgaliotų institucijų ir rajono (miesto) savivaldybės mero nurodymus, už vartotojams padarytus nuostolius dėl energijos ar energijos išteklių tiekimo apribojimų ar nutraukimo neatsako.
Įvedus ekstremalią energetikos padėtį, juridiniai ir fiziniai asmenys privalo vykdyti Vyriausybės, jos įgaliotų institucijų ir rajono (miesto) savivaldybės mero nurodymus. Jeigu esant ekstremaliai energetikos padėčiai energetikos įmonės nevykdo nurodymų, Vyriausybė ar savivaldybės taryba turi teisę, kol tęsis ekstremali energetikos padėtis, nušalinti šių įmonių valdymo organus ir įmonėms valdyti laikinai paskirti savo atstovus.
Buvo priversti skubėti
Pasidomėjus, kodėl teko anksčiau numatyto laiko – spalio 1-osios – skelbti ekstremalią situaciją, savivaldybės Juridinio skyriaus vedėjas Rimas Jurgilaitis paaiškino, kad taip pasielgti buvo priversti, nes trečiadienį pajuto fizinį „Miesto energijos“ spaudimą, siekiant apgaulės būdu perimti šilumos ūkio turtą. Savivaldybės atstovai užkirto kelią tokiems veiksmams ir sustiprino katilinių apsaugą.
„Be to, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos tinklapyje pamatėm, kad artimiausiame posėdyje nė neketinama svarstyti Ukmergės licencijos klausimo“, – sakė R. Jurgilaitis.
Pasak jo, trims mažesnėms katilinėms Ukmergės savivaldybė turi licenciją šilumos tiekimui. Toms, kurioms neturi, šilumą tieks be licenzijos ir neturėdami sutarties su dujų tiekėjais. Tai daryti leidžia paskelbtoji ekstremali situacija. Visos katilinės – taip pat ir tos, kuriose laikinai naudotas skystas kuras – bus kūrenamos dujomis.
Pradėjus šildymo sezoną, galimybę šildytis turi ligoninės, mokyklos, darželiai bei to pageidaujantys daugiabučiai namai.
Užregistravo įstatymo pataisą
Situacija Ukmergėje paskatino Seimo narį Antaną Baurą užregistruoti įstatymo pataisas. Trečiadienį Seime vyko A. Bauros spaudos konferencija, kurioje jis pristatė siūlomas Šilumos ūkio įstatymo 30 straipsnio pataisas. Konferencijoje dalyvavęs Ukmergės rajono meras A. Kopūstas pakomentavo klausimus ir apie ekstremalios situacijos paskelbimą.
Pasak A. Bauros, pataisos parengtos remiantis precedento neturinčia situacija Ukmergėje. „Įstatymo nuostatos palankios išimtinai šilumos tiekėjui, turinčiam licenciją, o ne vartotojui. Dėl minėto įstatymo spragų ir dviprasmiško įstatymų normų traktavimo, Ukmergės savivaldybė negali laisvai disponuoti viešuoju turtu ir užtikrinti nepertraukiamą karšto vandens ir šilumos tiekimą gyventojams”, – mano Seimo narys.
Pagal šiuo metu galiojančio įstatymo nuostatas privatininkui išduotos šilumos tiekimo licencijos panaikinti beveik neįmanoma. Net šilumos tiekėjui neįvykdžius valstybės institucijos reikalavimų, licenzija nepanaikinama. Dabartinis įstatymas net nenumato savivaldybės ar kitos institucijos galimybės kreiptis dėl licencijos panaikinimo.
Įstatymo projektu siūloma įtvirtinti nuostatą, kad licencijos galiojimas sustabdomas, jeigu vyksta teisminiai ginčai ir dėl to negalima užtikrinti vartotojų aprūpinimo šiluma.
Spaudos konferencijoje dalyvavęs A. Kopūstas pareiškė, kad dėl teisinių kolizijų ir Kainų ir energetikos kontrolės komisijos nenoro vykdyti savo pareigų, Ukmergėje paskelbta ekstremali situacija. Meras minėjo, kad ekstremali padėtis leidžia savivaldybei užtikrinti viešą interesą, naudotis dujomis ir nepertraukiamai tiekti šilumą bei karštą vandenį gyventojams.
Naudosis teisinėmis priemonėmis
UAB „Miesto energija“ tvirtina, kad sprendimai paskelbti ekstremalią padėtį ir paskelbti šildymo sezono pradžią nebus naudingi gyventojams ir yra skirti tiktai pridengti savivaldybės vadovų padarytus ir planuojamus neteisėtus veiksmus.
„Miesto energijos“ vadovai trečiadienį pabandė atgauti nuomotą turtą – Šviesos gatvėje esančią pagrindinę miesto katilinę Nr. 1 ir pradėti tiekti Ukmergei šilumą.
Paskelbus apie planuojamą katilinės perėmimą, prie jos durų susirinko gausios policijos pajėgos, rajono vadovai ir juos palaikančių bendruomenės narių delegacija. Piketuotojai giedojo giesmes ir telkė didesnes bendraminčių pajėgas.
„Miesto energijos“ generalinis direktorius Artūras Stravinskas rajono merui ir administracijos direktoriui Juozui Varžgaliui įteikė prašymą suteikti galimybę įeiti į katilinę ir pradėti tiekti šilumą. Tačiau rajono meras A. Kopūstas atsakė, kad katilinės rajono savivaldybė neatiduos, nes sutartis jau nutraukta ir apie jokį šilumos paslaugos tiekimą negali būti nė kalbos. „Miesto energija“ šį mėnesį rajono vadovams yra įteikusi keturis tokius prašymus, tačiau visi jie buvo atmesti.
„Paskelbus šildymo sezono pradžią, turime vykdyti mums šilumos tiekimo licencijos suteiktą įpareigojimą teikti šilumos paslaugas. „Miesto energiją“ kuo skubiau atnaujinti šilumos tiekimo paslaugas įpareigojo ir Lietuvos apeliacinis teismas bei Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, todėl turime siekti bendradarbiavimo su savivaldybe ir teisinio problemų sprendimo. Deja, savivaldybės vadovai į mūsų iniciatyvą atsakė jiems įprastu būdu – surengė piketą ir toliau ignoruoja teismų bei kontroliuojančių institucijų sprendimus“, – sakė „Miesto energijos“ generalinis direktorius A. Stravinskas.
Saugojo per naktį
Ukmergiškiai – miesto bendruomenės nariai pagrindinę miesto katilinę saugojo ne tik dieną. Mūrų stodami už rajono vadovus, jie nutarė katilinę saugoti ir naktį. Trečiadienio vakarą mieste buvo išplatintas toks kvietimas. Prie katilinės susirinkę žmonės kūreno laužus, šnekučiavosi, vaišinosi jiems tiekiamu maistu. Ir net planavo statyti barikadas. Į įvykio vietą buvo atgabenta ne tik maisto, malkų, bet ir biotualetai.
Pagrindinis akcijos organizatorius, miesto bendruomenės pirmininkas Julius Kazėnas sakė nelabai tikintis, kad naktį „Miesto energija“ laušis į katilinę. Anot jo, ši katilinės blokada – daugiau rajono vadovų sprendimą morališkai palaikanti akcija.
Prie katilinės apie 22 valandą kalbintas rajono meras A. Kopūstas tikino, kad nuo ketvirtadienio visi rajono gyventojai turės karštą vandenį. Kiek sunkiau bus užkurti katilinę Nr. 1, prie kurios ir buriuojasi žmonės. Tačiau su tuo žadėta tikrai susitvarkyti.
Prašo ieškoti kaltų
Nacionalinės dujų, elektros ir šilumos vartotojų gynimo lygos prezidentas Kęstutis Grinius šią savaitę kreipėsi į LR Vyriausybės ministrą pirmininką bei Seimo narius teigdamas, kad tokia situacija, kokia susiklostė Ukmergėje, negali atsirasti savaime.
„Tam, kad Ukmergės rajono savivaldybėje būtų netiekiama šiluma ir karštas vanduo, visų pirma kažkas turėjo šios paslaugos tiekimą sustabdyti ar sukelti taip vadinamą ekstremalią padėtį. Ukmergės savivaldybės vadovai ar jų įgalioti pareigūnai, negalėdami šios paslaugos tiekimo atnaujinti, paskelbė taip vadinamą ekstremalią padėtį, tikėdamiesi tokiais veiksmais išvengti teisinės ir politinės atsakomybės“, – rašoma kreipimesi.
LR Vyriausybės prašoma nustatyti Ukmergės rajono savivaldybės valdžios asmenis, kurių iniciatyva buvo nutrauktas šilumos ir karšto vandens tiekimas, nustatyti, ar ekstremalios situacijos paskelbimas, jos tikslai ir pagrindai atitinka LR Civilinės saugos įstatymo tikslus ir nuostatas bei sudaryti darbo grupę situacijai Ukmergėje išsiaiškinti.