Šiemet sukanka 70 metų nuo tada, kai pirmieji tremtinių ešelonai iš Lietuvos pasuko link Šiaurės – į Sovietų Sąjungos gilumą. 1941-ųjų birželio 14-osios naktį prasidėjo masiniai Lietuvos gyventojų trėmimai – totalus mūsų tautos naikinimas.
Gedimino Nemunaičio nuotr. Miesto centre eismas buvo uždarytas – prie Laisvės paminklo vyko pirmųjų trėmimų sukakčiai paminėti skirtas renginys.
Lietuvos okupacija prasidėjo 1940 m. birželio 15 dieną. Tačiau istoriniai dokumentai byloja, kad dar 1939 metų spalį Maskvoje pasirašytas NKVD įsakymas ir parengtos instrukcijos apie antitarybinio elemento likvidavimą Pabaltijo šalyse. Didesni ir mažesni trėmimai vyko kasmet iki 1953 metų.
Ukmergėje skaudūs Lietuvai įvykiai buvo paminėti kultūros centro renginiu prie Laisvės paminklo. Apie jo pradžią pranešė Švč. Trejybės bažnyčios varpas. Dainavo kultūros centro mišrus choras „Tremtinys“ (vad. Julija Juodienė), poetinę kompoziciją parodė Dukstynos pagrindinės mokyklos moksleiviai.
Į susirinkusiuosius kreipėsi rajono meras Algirdas Kopūstas. Savo prisiminimais ir mintimis apie tautos dramą dalinosi tremtyje gimusi rajono tarybos narė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos rajono skyriaus pirmininkė Birutė Žilėnienė.
Į dangų buvo paleistas tremtinės dizainerės Onutės Kujelienės sukurta „Vilties paukštė“. Tiesa, dangaus ji nepasiekė – įstrigo parko medžiuose.
Buvo pagerbti žuvę Lietuvos partizanai, kurių kūnai buvo išniekinti prie miesto turgaus. Prie paminklinio akmens, stovinčio Vasario 16-osios ir Klaipėdos gatvių sankirtoje, buvo padėta gėlių.
Petro ir Pauliaus bažnyčioje šv. mišios buvo skirtos negrįžusiems iš tremties. Po šv. mišių dainavo Vilniaus savivaldybės mišrus choras „Jauna muzika“.
Ukmergės kraštotyros muziejuje ta proga atidaryta paroda „Tremties pradžios 70-metis“. Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje vyko tremtinių ir politinių kalinių poezijos ir dainų vakaras bei dokumentų paroda.
O tuo metu kitoje gatvės pusėje…
UŽ inf.