Gegužės 9-ąją minėtos Antrojo pasaulinio karo pabaigos 66-osios metinės. Ta proga draugėn kasmet susiburia karo veteranai. Šios organizacijos narius negailestingai retina laikas.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Kapinėse žuvusiuosius pagerbė karo veteranai ir svečiai.
Šiuo metu organizacija vienija 40 garbaus amžiaus žmonių. Vyriausiam jų rudenį sukaks 100 metų. Genadijus Namestnikovas Ukmergės karo veteranams vadovauja trisdešimt dvejus metus.
84 metų vyras – pats jauniausias iš frontininkų. Į karą jis išėjo būdamas šešiolikos.
Organizacijos pirmininkas pasakojo, kad žuvusių bendražygių pagerbimas Pašilėje esančiose karių kapinėse – kasmetinė jų tradicija. Pašilės broliškose karių kapinėse ilsisi per 1600 karių. Dalis jų jau gerokai po karo perlaidota iš Veprių, Taujėnų, kitų apylinkių.
Tarp žuvusiųjų – įvairių tautybių žmonės. Yra ir lietuvių. Dauguma kapų byloja, kad čia ilsisi žuvusieji per Antrąjį pasaulinį karą, tačiau yra ir vyrų, savo galvas padėjusių Afganistane ar per nelaimingus atsitikimus bei pratybas taikos metais sovietų kariuomenėje.
Kapinėse yra TSRS didvyrių artileristo seržanto Vačegano Vanciano ir lakūno majoro Pavlo Tarasovo kapai.
Didžioji dauguma kapinėse atgulusių karių tarnavo 262-oje šaulių divizijoje, kuriai vadovavo generolas majoras Z. Usačiovas. Jo divizija su fašistų armija kovėsi Ukmergės apylinkėse vykusiose kovose. Ukmergę šios divizijos kariai iš vokiečių perėmė 1944 metų liepos 25-ąją.
Pats Z. Usačiovas vėliau, jau taikos metais, ne kartą lankėsi Ukmergėje. Pas jį Maskvoje viešėjo ir ukmergiškis G. Namestnikovas.
Tvarka broliškose karių kapinėse rūpinasi seniūnija, tačiau kai kuriuos kapus prižiūri ir artimieji. Pasak pirmininko, pastaraisiais metais ne vienas Rusijos gyventojas ieškojo savo artimųjų kapo. O vienas atvejis buvo ypatingas – giminaičiai skundėsi dėl ant antkapio esančio neteisingo užrašo. Jame nurodoma, kad čia palaidotas eilinis karys. Tuo tarpu giminaičių turimi dokumentai liudija, kad jis turėjo karininko laipsnį.
„Tie žmonės net į mūsų šalies Prezidentę kreipėsi, kad būtų pakeistas užrašas Pašilės kapinėse. Bet ant tos lentos – daug pavardžių. Ją visą reiktų keisti, o pinigų nėra“, – pasakojo ilgametis Ukmergės karo veteranų vadas.
G. Namestnikovas džiaugėsi, kad prieš daugelį metų karių kapinės, kaip ir dar 70 tokių Lietuvoje esančių kapinių, buvo rekonstruotos Rusijos Federacijos lėšomis.
Pasak karo veteranų pirmininko, gegužės 9-ąją kapinėse kariai rusiškai traukia pergalės himnu tapusią dainą „Pergalės diena“. Pašiliškiai kartą perspėjo: kapai yra kapai – čia ne vieta dainoms. Vis dėlto tradicijų ir šiemet nutarta nekeisti. Po trumpo minėjimo Senamiesčio pagrindinėje mokykloje veteranai, jų artimieji, į iškilmes atvykę svečiai iš Rusijos Federacijos ambasados rinkosi Pašilėje. Čia vainikais, gėlėmis ir maršais pagerbė žuvusius draugus.
Nors karo veteranus nenumaldomai retina laikas, nepanašu, kad tradicija minėti Pergalės dieną Ukmergėje greitai nueis užmarštin – šią datą mini karių vaikai ir anūkai.