Praėjusią savaitę vykusiame rajono tarybos posėdyje buvo patvirtintas svarbiausias savivaldybės dokumentas – Ukmergės rajono savivaldybės 2011 metų biudžetas.
Ligita JUODVALKIENĖ
Savivaldybės tarybai buvo teikiama tvirtinti 93 mln. 445 tūkst. litų pajamų ir 101 mln. 145 tūkst. litų išlaidų biudžetas. Išlaidos jame pajamas viršija 7 mln. 700 tūkst. litų.
Lėšos numatytos Smulkaus ir vidutinio verslo bei turizmo plėtros, Kaimo plėtros, Viešosios infrastruktūros plėtros, Aplinkos apsaugos, Žinių visuomenės plėtros, Sveikatos apsaugos ir socialinės paramos, Kultūros paslaugų plėtros, Kūno kultūros ir sporto plėtros ir Savivaldybės valdymo programoms vykdyti.
Didžiausią biudžeto dalį suvalgys švietimas, biudžete pavadintas Žinių visuomenės plėtros programa, – apie 47 mln. litų. Tai sudaro beveik pusę viso biudžeto. Pernai švietimui teko 56 proc.
Sveikatos apsaugos ir socialinės paramos programai skiriama beveik 22 mln. litų arba 22 proc. viso biudžeto. Praeitais metais šioje eilutėje buvo 16 proc.
Savivaldybės valdymo programai vykdyti biudžete numatyta beveik 12,2 mln. litų – 12 proc. viso rajono piniginės turinio. Manoma, kad šios sumos užteks išmokėti atlyginimus darbuotojams, neįvedant privalomos neapmokamų atostogų bei kitų taupymo programų tvarkos. Beveik tokią pačią dalį šios eilutės pinigai sudarė ir pernykščiame biudžete.
Kultūros paslaugų plėtros programai atseikėta apie 3,8 mln. litų – beveik 4 proc. visos sumos, Kaimo plėtros programai – 2,7 mln. litų arba 3 proc. viso biudžeto.
Mažiausiai skirta lėšų vykdyti Kūno kultūros ir sporto bei Smulkaus ir vidutinio verslo bei turizmo plėtros programoms. Šiose eilutėse esantys skaičiai nesudaro nė vieno procento bendros biudžeto sumos.
Palyginti su praeitais metais padidėjo Aplinkos apsaugos programai skirtos lėšos. Beveik 4,2 mln. litų sudaro 4 proc. biudžeto. Pernai ši dalis buvo 1,5 proc.
Praėjusiais metais patvirtintas savivaldybės biudžetas siekė 80,5 mln. litų. Metų pabaigoje paaiškėjo, kad į savivaldybės kišenę suplaukė beveik 94 mln. arba 102,1 proc. planuotų pajamų.
Svarstant šių metų rajono biudžetą tarybos posėdyje pasigirdo nuomonių, jog tokio iki galo „neišdiskutuoto bei neatsakingai pateikto“ biudžeto dar nebuvo. Tačiau didžioji dauguma posėdžio dalyvių nusprendė, kad šis palikimas kitos sudėties tarybai bei rajono gyventojams bus tinkamas. Dokumentas buvo patvirtintas, atsižvelgus į kai kuriuos komitetuose pateiktus pasiūlymus.
Etatų korekcija
Įsigaliojus LR karo prievolės įstatymo pakeitimams ir Vietos savivaldos įstatymo straipsnių pakeitimo įstatymui, nuo metų pradžios savivaldybių administracijos nebevykdo karo prievolės administravimo funkcijos. Todėl tenka naikinti administracijos struktūroje karo prievolės specialisto etatą.
Tuo tarpu dar vieną specialistą siūloma įdarbinti Juridiniame skyriuje, kuriame šiuo metu yra 4 etatai.
Ar tai bus tas pats asmuo, iki šiol dirbęs karo prievolės specialistu, kol kas nebuvo svarstoma.
Pasak savivaldybės Bendrojo skyriaus vedėjos Zinos Kurmelienės, dabar viešųjų pirkimų procedūros tapo sudėtingesnės. Per metus savivaldybėje vykdoma per 200 pirkimų. Darbuotojų darbo krūviai yra labai dideli.
Dauguma tarybos narių balsavo už sprendimą koreguoti etatų skaičių.
Padidino direktoriaus algą
Savivaldybės administracijos siūlymu taryba skyrė 40 proc. priedą prie tarnybinio atlyginimo Ukmergės vaikų globos namų direktoriui Stanislovui Laurinavičiui.
Priedas skirtas už tiesioginį darbą su neįgaliais ir specialiųjų poreikių vaikais. Šiuo metu vaikų globos namuose gyvena 9 neįgalūs ir 19 specialiųjų poreikių vaikų. Anot Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Astos Leonavičienės, jų globos ir ugdymo organizavimas reikalauja atitinkamos kvalifikacijos ir ilgametės pedagoginės patirties.
Direktoriui skirtą prie tarnybinio atlyginimo priedą numatoma mokėti iš valstybės biudžeto lėšų.
Vaikams – mažiau
Siūlyta nustatyti 1850 litų vieno mėnesio išlaikymo išlaidas vienam Vaikų globos namų ugdytiniui. Tačiau ši suma sumažinta iki 1650 litų.
Vidutiniškai vaikų globos namuose gyvena 96 vaikai.
Įstaigoje yra patvirtinti 53 darbuotojų etatai. Daugiausia išlaidų tenka darbo užmokesčiui ir socialinio draudimo įmokoms, mitybai bei komunalinėms paslaugoms.
Tarybos nariai nusprendė, kad šių išlaidų pakaks vaiko normalių gyvenimo poreikių – ugdymo, mitybos, higienos, buitinių, sveikatos priežiūros – užtikrinimui.
Kadangi labdaros būdu gaunama patalynės, aprangos ir kitų buities prekių, tai sutaupomas atitinkamas kiekis lėšų. Kitaip nurodyta kaina būtų didesnė.
Pernai vieno vaiko išlaikymui buvo skiriama 1850 litų. Pasak A. Leonavičienės, mažėja vaikų, išlaikomų valstybės, o valstybės dotacija nesikeičia. Tuomet savo indėlį nusprendė mažinti savivaldybė. Vaikų globos namai kol kas išsilaikys su šia suma, tačiau jei ir toliau taip viskas brangs, pinigų trūks.
Paskola I
Vadovaudamasi įstatymais, savivaldybės administracija nusprendė imti paskolą iš Finansų ministerijos. Ji būtų skirta investiciniams projektams, įgyvendinamiems pagal 2007-2013 metų ES struktūrinės paramos panaudojimo strategiją, finansuoti. Jos dydis – apie 1 mln. 430 tūkst. litų.
Skolinimosi laikas – penkiolika metų. Savivaldybės administracija sutinka, kad neįvykdžius įsipareigojimų, iš savivaldybės biudžetui priklausančių gauti valstybės biudžeto pajamų būtų išskaičiuota garantuota suma.
Pernai savivaldybė iš Finansų ministerijos investiciniams projektams finansuoti pasiskolino apie pusę milijono litų. Kadangi sutartis ilgalaikė, jos dar negrąžino.
Paskola II
Numatoma imti dar vieną – apie 5,8 mln. litų ilgalaikę banko paskolą 2011 metų savivaldybės biudžete numatytiems investicijų projektams finansuoti. Taryba šį savivaldybės žingsnį palaimino.
Vadovaudamasi Vyriausybės nutarimu, savivaldybė gali imti ilgalaikes paskolas investicijų projektams finansuoti, savivaldybės turtui įsigyti, skoloms dengti. Savivaldybės skola negali viršyti 40 proc. patvirtintų tų metų biudžeto pajamų.
Planuojamos Ukmergės rajono savivaldybės šių metų biudžeto pajamos – apie 93,5 mln. litų. Vadovaujantis patvirtintais teisės aktais, savivaldybės prisiimti finansiniai įsipareigojimai negali viršyti 29 mln. 178 tūkst. litų.
Šiuo metu savivaldybė bankams skolinga apie 17,1 mln. litų. Šiemet grąžinusi apie 3,5 mln. litų skolos ir pasiskolinusi patvirtintą sumą, savivaldybė bus skolinga bankams per 21 mln. litų.
Dalino mokinio krepšelį
Vyriausybės patvirtintoje Mokinio krepšelio apskaičiavimo ir paskirstymo metodikoje nurodoma, kad speciali tikslinė dotacija mokinio krepšeliui finansuoti paskirstoma mokykloms ir savivaldybei. Šiemet savivaldybei skiriama 6 proc., o mokykloms – 94 proc. specialios tikslinės dotacijos.
Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėja Dalė Steponavičienė paaiškino, kad pagal šią metodiką savivaldybė turi teisę savo nuožiūra paskirstyti 6 proc. krepšelio lėšų. Tarybos nariams išdėstytas projektas, kaip jas siūloma išdalinti, neprieštarauja Vyriausybės patvirtintai metodikai.
Sumažino administravimo mokestį
Taryba patvirtino naujus daugiabučių gyvenamųjų namų bendrosios nuosavybės techninės priežiūros bei administravimo tarifus. Nutarta sumažinti administravimo mokestį nuo 0,25 iki 0,1 lito už kvadratinį metrą. Tuo pačiu padidinti techninės priežiūros mokestį nuo 0,12 iki 0,27 lito už kvadratinį metrą. Apie eksploatacijos mokesčio panaudojimą bus informuojami daugiabučių gyventojai.
Eksploatacijos tarifas buvo patvirtintas prieš ketverius, administravimo – prieš dvejus metus. Ukmergės bendruomenės nariai ne kartą priekaištavo UAB Ukmergės butų ūkiui, kad surenkamas administravimo mokestis panaudojamas neefektyviai, o jo naudojimas nekontroliuojamas. Rudenį buvo sudaryta darbo grupė problemoms dėl Ukmergės butų ūkio veiklos ištirti. Darbo grupė surinko dokumentus, pateikė ataskaitą. Jos pagrindu pateiktas sprendimo projektas dėl administravimo ir techninės priežiūros tarifų patvirtinimo.
Planas – trejiems metams
Posėdyje buvo pristatytas bei patvirtintas rajono poreikius atitinkantis trumpalaikis strateginis plėtros planas. Jis sudarytas trejiems metams.
Pasak Investicijų ir užsienio ryšių skyriaus vedėjos Rimos Boškevičienės, šio plano įgyvendinimas prisidės prie Ukmergės rajono plėtros planavimo gerinimo.
Skyrė butą
Socialiniame būste Dariaus ir Girėno gatvėje keletas butų buvo įtraukti į savivaldybės rezervinių būstų fondą. Juos ketinta panaudoti iškilus būtinybei, pavyzdžiui, suteikti būstą gaisro, kitos nelaimės atveju. Keturi šio fondo butai išnuomoti medikams bei policijos darbuotojams, atvykusiems dirbti iš kitų rajonų. Šiuo metu laisvi likę du butai.
Į savivaldybę kreipėsi policijos komisariato viršininko pavaduotojas Aidas Dutkus. Jis informuoja apie komisariate dėl darbuotojų stygiaus iškilusias problemas. Jas sprendžiama kviečiant specialistus iš kitų savivaldybių. Tačiau išlieka didelė gyvenamojo būsto nuomos problema.
Pavaduotojas prašė suteikti galimybę trejiems metams išsinuomoti trijų kambarių butą, esantį Dariaus ir Girėno g. 30, Viešosios tvarkos ir kelių policijos poskyrio patrulės Aušros Čiapienės šeimai.
Posėdyje dalyvavęs Vyriausybės atstovas Jurgis Jurkevičius perspėjo, kad policijos pareigūnams būstus skirti savivaldybė negali – tuo rūpinasi Vidaus reikalų ministerija ir būtų pažeidžiamas statutas. Tačiau savivaldybės juristas Rimas Jurgilaitis patikino, kad butų skyrimas iš rezervinio fondo su statutu nesikerta. Tarybos nariai pritarė siūlymui skirti butą.
Tarybos nariai taip pat patvirtino rajono seniūnijų metų veiklos programas bei išklausė mero Algirdo Kopūsto praėjusių metų veiklos ataskaitą.