Vasariškai šilti orai gena būrius poilsiautojų į Palangą. Daug ko atsisakę namuose, dėję litą prie lito, plačiai atlapoja piniginę kurorte. Deja, daugelis grįžusiųjų tvirtina – gražuolė Palanga šiemet ne vilioja poilsiautojus, bet tiesiog stumia juos nuo savęs.
Ligita JUODVALKIENĖ
Dar nenusukus nuo automagistralės, laukia virtinė palangiškių, siūlančių išsinuomoti kambarius. Kita grupelė vietinių poilsiautojų „tykoja“ autobusų stotyje. Dažniausiai siūlomi kambariai yra „arti jūros“. Tačiau nuvykus į vietą ji gali pasirodyti ne taip ir arti. Antra vertus, atstumas nėra konkretus dalykas, dėl kurio galėtum ginčytis.
Vasariškai šilti orai gena būrius poilsiautojų į Palangą. Daug ko atsisakę namuose, dėję litą prie lito, plačiai atlapoja piniginę kurorte. Deja, daugelis grįžusiųjų tvirtina – gražuolė Palanga šiemet ne vilioja poilsiautojus, bet tiesiog stumia juos nuo savęs.
Ligita JUODVALKIENĖ
Marga Palangos minia.
Galima pasideginti ir ore…
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Mažiausia kaina, už kurią miesto gyventojai įsileidžia žmogų į kambarį su bendru tualetu ir virtuvėle, – 15 litų. Nusiprausti už tokią kainą gali tekti kieme įrengtoje praustuvėje.
Viena palangiškė pasiūlė lovą Neringos gatvėje, netoli jūros, už dvidešimt litų. Keturviečiame palėpės kambarėlyje be keturių lovų daugiau nebuvo jokių baldų – lagaminų nė neverta iš automobilio tempti… Prie jau minėtų „patogumų“ – bendro tualeto ir virtuvės – garantuojamas bendras dušas. Sąlyga – jei sulauksi savo eilės. Mat kambarys buvo pažymėtas devynioliktu numeriu – kas žino, kiek jų name ir ūkiniuose pastatuose yra iš viso… Ką jau ką, o išnaudoti erdves palangiškiai moka. Iš mažiausio langelio palėpėje dažnai kyšo orą gaudančio poilsiautojo galva. Apie čia įsikūrusius gyventojus byloja ir atidarytos stiklinių verandų durys, tarpduriuose džiūstantys apatiniai drabužiai.
Kastyčio gatvėje, taip pat jūros kaimynystėje, pavyko rasti visai padorų keturvietį kambarį už pusantro šimto litų. Šeimininkai, neseniai remontavę namą, nepamiršo ir gyventojų patogumų. Tualetas ir dušas – tik kambario gyventojams. Tiesa, virtuvėlė įrengta ūkiniame pastate. Tačiau name esančioje virtuvėje iš pagarbos nuomininkams blynų nekepa ir patys šeimininkai – kad neprirūktų.
Apartamentuose – televizorius su kabeline televizija, dušas, šaldytuvas, virtuvėlė, šeimininkų manymu, verta 260 litų parai. Tiek paprašė už dviejų kambarių apartamentus Palangos centre esančiame prabangiame name. Iki jūros, kuri lyg kokia magė keičia kambarių bei paslaugų kainas, – visai nemažas gabaliukas. Nors pusryčiai į kainą dažniausiai neįeina, gali juos užsisakyti už atskirą mokestį.
Nenustebkite, jei serviso viršūnės nesulauksite ir brangiuose viešbučiuose. Keturių žvaigždučių viešbutyje, už vienvietį kambarį sezono metu sumokėję 265 litus, kambarių tvarkytojo apsilankymo ženklų galite ir nepamatyti. Kvapą skleidžiančia šiukšliadėže kartais tenka pasirūpinti ir patiems. Pareikalavus to iš aptarnaujančio personalo, kambarinė turi pasiteisinimą: „Konteineriai užrakinti – negaliu išmesti“.
Kambarių kainas diktuoja ir savaitgalis ar švenčių dienos. Tomis dienomis atvykusiems poilsiautojams piniginę turi atverti plačiau.
Nedžiugina kurortas vasarotojų šiemet ne tik šoktelėjusiomis kainomis. Palangą palieka nusivylę aptarnavimo kokybe kavinėse, parduotuvėse.
Poilsiautojai sako, jog apsilankius juose atrodo, kad šiemet visi Palangos verslininkai pamiršo pagrindinį verslo principą – konkuruoti dėl kiekvieno lankytojo, daryti viską, kad jis sugrįžtų dar bent kartą. Tikimasi be didelių pastangų pelną susikrauti iš atsitiktinių lankytojų, mažiausiai sukant galvą apie sugadintą kliento nuotaiką ir gerą savo vardą.
Centrinėse kurorto gatvėse įsikūrusių kavinių savininkai, iš pirmo žvilgsnio, rodos, nepamiršo pro šalį einančių potencialių savo klientų – praeivių. Net vidury šaligatvio kelią gali užstoti stovas su surašytomis patraukliomis kainomis, akcijomis. Cepelinai, balandėliai – 10 litų, bulvių plokštainis, lietiniai su įdarais, žemaičių blynai ar kiti lietuvio skrandžiui artimi patiekalai – 6-8. Alaus bokalas – penki, vyno taurė – nuo šešių litų. Atrodo, kainos prieinamos net su plonesne pinigine atvažiavusiam poilsiautojui.
Egzotiškesnių patiekalų kainos – aukštesnės. Blyneliai su raudonaisiais ikrais, rūkytas ungurys – trisdešimt litų už porciją, ryklio kepsnys – per dvidešimt. Tačiau gurgiančio iš alkio skrandžio šeimininkas kurorte dažnai tampa išlaidus ir atsipalaidavęs. Tik sulaukęs tos akimirkos, kai išsvajotasis patiekalas atsiranda prieš jo nosį, supranta esąs gerokai apmulkintas.
Porcijos labiau primena vaikiškas nei skirtas alkį numarinti per bangas gerą pusdienį šokinėjusiam ar kelis ratus apie parką apsukusiam klientui. Po tokių kuklių pietų ar vakarienės tikrai netruksi išalkti. Kirminas pilve apsigyvens, kol pasieksi namus.
Gražiomis iškabomis, žadančiomis pirkėjui visokių akcijų, „pasipuošė“ ir privačios parduotuvėlės, kioskai. Deja, rėkianti reklama bei akcijų pažadai dažnai lieka vitrinose. Vienos parduotuvėlės lange didelės raidės ragino pirkti dviejų litrų sulčių pakuotę. Žadėjo dovanų – vaikiškus nardymo akinius. „Pirmą kartą apie tai girdžiu“, – atvėsino patiklų pirkėją krautuvėlės pardavėja, matyt, neskaitanti „vietinės spaudos“…
Akcijų išsigynė ir jas visoje šalyje taikanti picerija „Čili Pica“. „Palangoje negalioja jokios tinklo nuolaidų kortelės“, – betraukiant kortelę pasigirsta griežtas padavėjos balsas. Gali teisybės ieškoti žmogaus teises ginančiose organizacijose… Bet prisiminęs, kad Palangoje esi tam, kad pailsėtum, atsipalaiduotum, spjauni į tą nuolaidą ir užsisakai…
Vakarinio parado J. Basanavičiaus gatvėje sraute galima pamatyti merginas, nešinas rožių krepšiais. Iš tolo nusižiūrėjusios ateinančią porelę arba užsukusios į kavinės vidų, vyriškiams siūlo pirkti gėlę ir padovanoti savo širdies damai. Kadangi antroji pusė stovi šalia, vargšui belieka arba traukti iš kišenės piniginę, arba nurausti ir atsisakyti.
Laimė, dar galime mėgautis nemokamais paplūdimiais. Smėlis, saulė, jūra – nemokamai. Tačiau taip atrodo tik iš pirmo žvilgsnio. Vandens atrakcionai – nuo dvidešimties litų. Kaina kyla priklausomai nuo pramogos metu prisigaminančio adrenalino kiekio.
Vaikus vilioja pripučiami batutai. Ypač jie mažųjų dėmesį patraukia tuomet, kai energingai juda. Tam reikalui labai tinka savi vaikai ar anūkai. Pusdienį vaikų dėmesio nesulaukusi prie batuto sėdinti močiutė skambtelėjo anūkėliui, tas pastraksėjo dešimt minučių ir – efektas garantuotas. Kelios minutės šio vaikiško malonumo – penki litukai.
Pasilepinti paplūdimy nusiteikęs ir tėtis – kuo jis blogesnis. Alaus bokalas pajūrio užkandinėje – šeši litai. Dar kokių dešimties prireiks, jei ką nors sukramtyti sumanys ir mamytė. O jei dar visa trijulė ar ketvertukas apsilankys čia pat ant kranto pastatytame tualete?.. Apsilankymas jame kainuoja du litus. Jei nuspręsite, kad jūsų šeimos albumui trūksta nuotraukos su ryškiaspalve papūga, beždžionėle ar smaugliu, tai jums kainuos penkiolika litų. Šią aritmetikos pamokėlę dar būtų galima tęsti.
Šiemet verslininkai bando įpiršti poilsiautojams gultus. Dienai jį išsinuomoti galima už dešimt litų. Pusės pinigų nė nebandykite atsiimti, jei nuo pietų pradės lyti.
Automobilį Palangoje geriausia pamiršti – valandai palikę gatvėje sumokėsite tris litus. Apsukresni palangiškiai, gyvenantys arčiau jūros, atvykusiesiems į paplūdimį automobiliu siūlo savo kiemus. Aišku, taip pat ne už dyką.
Kelionė namo automagistrale Klaipėda–Vilnius – paskutinis juodas štrichas atostogų Palangoje spalvų paletėje. Įveikti keletą kelio darbų remontų barjerų gali prireikti gero pusdienio. Vieni ukmergiškiai, po ilgojo savaitgalio iš Palangos išvažiavę ketvirtą valandą po pietų, namus pasiekė apie vienuoliktą vakaro. Nusprendę važiuoti per Kauną, savo sumanymo gavo atsisakyti ir grįžti į Kėdainių kelią, nes palei Kauną vėl laukė kilometrinės automobilių eilės. Kur kas greičiau įveikti atstumą pasisekė tiems, kurie maršrutą į Ukmergę pasirinko per Kretingą.
Norinčių iš arčiau apžiūrėti beždžionėlę netrūksta, bet fotografuotis labai neskubama.