Iš Klaipėdos į mūsų miestą atvykęs kalvis Andrius Janulis džiaugiasi suradęs beveik atvirą nišą verslui plėtoti ir galimybę realizuoti save. Anot jo, vienas iš Ukmergės privalumų – patogi geografinė padėtis. Mat didžioji amatininko klientų dalis – aplinkinių didmiesčių gyventojai.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Andrius Janulis kalvystės amatą populiarina Ukmergėje.
„Savam krašte pranašu nebūsi“, – šypsosi A. Janulis, atsakydamas į klausimą, kokie gi vėjai atpūtė jį iš pajūrio į mūsų miestą.
Plėtodamas šią mintį, 31 metų vyras teigia, kad viena pagrindinių priežasčių buvo įleisti šaknis tokioje vietoje, kuri suteiktų ne tik galimybę užsidirbti iš savo amato, bet ir erdvės kūrybai.
„Klaipėdos kraštas gali didžiuotis savo kalviais, vien Klaipėdoje jų per dvidešimt pažįstu. Tačiau kai tokia trintis, gyventi iš šio amato darosi vis sunkiau ir sunkiau“, – neslepia pašnekovas. Be abejo, užsakymų trūkumas stabdo ir amatininko įgūdžių tobulėjimą.
Kryptį nurodė tėvas
Iš Akmenės rajone esančio Ventos miestelio į Telšius atvykęs jaunuolis Vilniaus dailės akademijos Telšių dailės fakultete kibo į metalo dizaino studijas.
Šia kryptimi jį pastūmėjo tėvas Adomas. Jo profesija, nors kur kas proziškesnė, taip pat susijusi su metalais… Visą gyvenimą šaltkalviu dirbęs vyras sugebėjo ir sūnui įrodyti, kad geležis – ne tik nėra nejauki ir šalta, bet atvirkščiai – net ir labai universali medžiaga.
„Iki pat studijų pabaigos dar nebuvau apsisprendęs, ar į juvelyriką, ar į kalvystę pasukti. Juk tai visiškai skirtingi dalykai, nors, atrodo, vis tiek dirbi su metalu“, – pasakoja Andrius.
Bijojo… staklių
Meniškesnės už tėvuką natūros būta staliaus senelio Antano. Tačiau medis anūko nesužavėjo ir staliumi jis netapo. „Manau, kad priežastis labai žemiška – tiesiog iš baimės. Tas medžio apdirbimas staklėmis, aštriais peiliais labai jau nesaugus atrodė ir pasitikėjimo niekuomet nekėlė. Tuo labiau, kad ir senelio rankos nuolat kentėdavo. Man net žiūrint, kaip jis dirba, pagaugai per kūną eidavo“, – prisipažįsta vyras.
Juokauja, kad baigęs dailės akademiją „užkliuvo“ už stambesnių „geležų“ ir pasirinko kalvystę. Gal rankos per stambios smulkiems juvelyro dirbiniams pasirodė, gal didesni gabaritai traukė…
Ukmergė – sava
Po studijų aštuonerius metus kalvystės amatu vertęsis Klaipėdoje, nutarė laimės paieškoti Ukmergėje. „Šis miestas neatrodė man svetima vieta – Ukmergėje gyvena žmonos Dovilės seneliai ir teta“, – sako Andrius.
Leidybos ir poligrafijos specialybę turinti žmona šiuo metu namuose prižiūri juodviejų dukrelę vienerių metukų Eglutę.
Reklamuoja klientai
Vyriškis įsitikinęs, kad jokia savireklamos forma – skelbimai laikraščiuose, internete – neduoda tiek naudos amatininkui, kiek pasitarnauja klientų iš lūpų į lūpas perduodama nuomonė. O kad ji būtų teigiama, turi gerokai pasistengti ir nė nebandyti „prastumti“ savo kūrinių tik dėl gaunamo atlygio už juos.
Nemėgsta Andrius ir mugių šurmulio. Į vieną kitą nuvykęs priėjo prie savo išvados: „Mugėse dažniausiai visas minios dėmesys nukreiptas į dešras, riestainius ir alų. Dar kokį smulkų daiktą – šaukštą ar puodynę – namo parsivežti nusiperka – ir visi pirkiniai.“
Anot jo, bereikalinga gaišatis – tuo laiku, kol mugėj stovėtum, geriau jau kokį gaminį padirbinti…
Ukmergiškių – vienas kitas
Tiesa, parodose su savo kūriniais dalyvauti kalvis nepraleidžia progos. Ne kartą eksponavo savo dirbinius Klaipėdoje, Vilniuje rengiamose parodose.
Prieš pusmetį į mūsų miestą atvykęs užmezgė ryšius su Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojais. Keletas jo darbų buvo eksponuojami šiose patalpose surengtoje parodoje.
Ukmergėje Andrius išsinuomojo patalpas, įsirengė kalvę ir kibo į darbus. Kalvis iš pajūrio, bures nuleidęs mūsų mieste, užsakymais nesiskundžia.
Tačiau neneigia, kad tarp jo klientų – ukmergiškis vos vienas kitas. Daugiausia užsakymų į Andriaus kalvę atplaukia iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio. Vienas klientas net iš Maskvos apsireiškė…
Pelnas pamėgti nepriverčia
Vienam laiptų, kitam balkono turėklų prireikia. Trečias, žiūrėk, baldų – stalo bei lovos – metalinių užsimanė. O prie jų ir šviestuvą užsisakė, židinio įrankių komplektą…
Prisimena Andrius patį keisčiausią kliento pageidavimą – užsukęs į kalvę žmogus paprašė pagaminti stovą tortui.
Žaizdro liepsnos apšviestos kalvės viduryje puikuojasi ką tik pagamintos metalinės tvoros dalys. Mums, smalsiai aplinkui besižvalgantiems, – gražu. O Andrius atvirauja, kad labiausiai kaip tik ir nemėgsta tvorų gaminti: „Tai kad jos visos panašios, negali per daug nukrypti nuo trafareto. Kūrybai erdvės lieka per mažai.“
Net tai, kad toks užsakymas laikomas pelningu, nepriverčia tvorų „pamėgti“…
Kai kurie net su savo dizaineriu ateina ir iki smulkmenų aptaria, kaip turėtų atrodyti metalinės interjero detalės. „Kartais matau, kad kliento sumanymas visiškai nevykęs. Jei įmanoma, stengiuosi perkalbėti“, – sako pašnekovas.