Valymo įrenginiuose besikaupiantis dumblas – globali problema. Netinkamai tvarkomas jis teršia aplinką, vandenį, orą. Ukmergėje siūloma taikyti naujas dumblo tvarkymo technologijas. Numatoma kompostuoti dumblą su žaliosiomis biologiškai skaidžiomis medžiagomis.
Ligita JUODVALKIENĖ
Valymo įrenginiuose besikaupiantis dumblas – globali problema. Netinkamai tvarkomas jis teršia aplinką, vandenį, orą. Ukmergėje siūloma taikyti naujas dumblo tvarkymo technologijas. Numatoma kompostuoti dumblą su žaliosiomis biologiškai skaidžiomis medžiagomis.
Ligita JUODVALKIENĖ
Po sudėtingų vandens valymo procesų susikaupęs dumblas iš biologinių vandens valymo įrenginių nuolat pašalinamas. UAB „Ukmergės vandenys“ iki šiol atiduodavo jį ūkininkams, o šie naudodavo kaip trąšą, išbarstydami laukuose.
Nuotekų dumblas valymo įrenginiuose neužsigulės – jis bus išvežamas kompostuoti.
Autorės nuotr.
Tačiau netinkamai tvarkomas dumblas kelia pavojų aplinkai, yra taršos šaltinis. Jame gali būti susikaupusių sunkiųjų metalų, kitų žmogaus sveikatai kenksmingų medžiagų. Taigi, prieš išvežant šviežią dumblą į ūkininkų laukus, reikia jį kruopščiai ištirti.
Šiuo metu nuotekų dumblo tvarkymas ir utilizavimas yra globali problema. Siūloma nemažai dumblo tvarkymo būdų – deginimas, kompostavimas, cheminė stabilizacija, džiovinimas, sukietinimas ir daugelis kitų. „Mūsų sąlygomis racionaliausia, matyt, būtų dumblą kompostuoti. Deginimas – labai brangu. Mums tokius brangius įrenginius statyti neapsimoka. Paprastai tokio dydžio, kaip mūsų, miestuose tinkamiausiomis laikomos kompostavimo aikštelės“, – sako UAB „Ukmergės vandenys“ direktorius Rimas Arlinskas. Kompostavimas – vienas perspektyviausių dumblo tvarkymo būdų. Direktorius sako, kad įrengus specialias dumblo kompostavimo aikšteles, kelios problemos išsprendžiamos vienoje vietoje ir vienu būdu. Sukompostavus jį su žaliosiomis biologiškai skaidžiomis atliekomis, galima gauti ne tik kokybiškesnes trąšas, bet ir taip naudingai atsikratyti nuolat besikaupiančiu dumblu. Be to, taip bus sunaudojamos ir žaliosios atliekos – nugenėtos medžių šakos, lapai, nupjauta žolė. Norint Ukmergės nuotekų valymo įrenginiuose susikaupusį dumblą tvarkyti pagal naujausias technologijas, turi būti sukurta dumblo tvarkymo infrastruktūra. Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Savivaldybės ūkio skyriaus vyriausiasis specialistas Algimantas Šuminskas sako, kad jau pasirinkta ir specialių įrenginių, skirtų dumblo kompostavimui, vieta. Tokią aikštelę numatoma statyti netoli Kopūstėlių sąvartyno. Dumblo apdorojimo įrenginiai būtų skirti Ukmergės ir Širvintų rajonams.
Nuotekų dumblą iš Ukmergės valymo įrenginių numatoma gabenti į šią aikštelę. Dėl stipraus ir nemalonaus kvapo, sklindančio nuo valymo įrenginių, nuolat skundžiasi aplinkiniai gyventojai. Ar vežamas į Kopūstėlius jis nepaskleis šio specifinio kvapo šleifo po visą Ukmergę?
„Ukmergės vandenų“ direktorius R. Arlinskas sako, jog rengiamasi pirkti ir specialią techniką dumblo gabenimui – traktorių bei tentuotą priekabą. „Šviežias dumblas tokio bjauraus kvapo neskleidžia. Bet manau, kad būtų tikslinga atnaujinti žvyrkelį, einantį palei upę nuo Vilniaus gatvės iki pat valymo įrenginių. Tai nuošalesnis kelias, nereikėtų vežti per miestą“, – svarsto jis. „Užtat ir reikalingas aplinkkelis bei dar vienas tiltas per Šventąją“, – gabenimo nepatogumus įžvelgia ir A. Šuminskas. „Vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo sistemų renovavimas ir plėtra“ veiklos „Dumblo tvarkymo infrastruktūros kūrimas“ projekto partneriais būtų Ukmergės, Širvintų rajono savivaldybės, UAB „Širvintų vandenys“, UAB „Ukmergės vandenys“ bei įmonės, tieksiančios žaliąsias atliekas.
Šį klausimą kitą savaitę įvyksiančiame posėdyje svarstys rajono taryba. Jei jam bus pritarta, vasario mėnesį turėtų būti pateikta paraiška dėl nuotekų kompostavimo aikštelės finansavimo iš Europos Sąjungos fondų, iš dalies prisidedant ir savivaldybei.