Neatpažinti ar artimųjų nepalaidoti ukmergiškiai atguls Pašilės kapinėse. Tokia tvarka įsigaliojo rajono tarybai patvirtinus nenustatytos tapatybės žmogaus palaikų laidojimo tvarkos aprašą.
Ligita JUODVALKIENĖ
Pagal anksčiau galiojusią tvarką nenustatytos tapatybės ar artimųjų neturintys asmenys buvo laidojami Dukstynos kapinėse. Miesto seniūnas Stasys Jackūnas sako, kad šių žmonių palaikams laidoti buvo skirta atskira eilė. Toje pačioje eilėje buvo laidojami mirusieji, kurių laidotuvėmis jų artimieji pasirūpinti atsisakydavo.
Rado tinkamą plotą
Kadangi kapinių eilė, kurioje buvo 29 laidojimo vietos, jau užpildyta, iškilo būtinybė išrinkti kitą vietą.
Pašilės kapinės, seniūno teigimu, pasirinktos dėl paprastos priežasties – jose daugiausia tam tinkamo nuošalaus ploto – net 45 laidojimo vietos.
Pasirinkta tvarka mirusiuosius, kurių kapaviečių tikrai netvarkys artimieji, laidoti tam skirtoje kapinių teritorijos vietoje. Ji patogi tuo, kad seniūnijai patogiau prižiūrėti tokius apleistus kapus. Per viešųjų darbų programą įdarbinti asmenys keletą kartų per metus juos sutvarko. Esant galimybei, kapavietės pažymimos paminkliniais akmenimis.
S. Jackūnas sako, kad Pašilės kapinėse numatytoje dalyje paskutinį prieglobstį taip pat atras ir tie, kurie neturėjo jų palaikais pasirūpinti galinčių artimųjų, bei velionys, kurių artimieji jų laidoti nepanoro.
Neatpažintų – mažai
Neatpažintų asmenų mūsų rajone laidojama labai mažai. Seniūno teigimu, per dešimtmetį tebuvo tik du, kurių asmenybės taip ir liko paslaptyje.
Nenustatytos tapatybės bei giminaičių neturinčių asmenų laidotuvėmis rūpinasi seniūnija. Jei mirusysis neatpažintas, prokuratūra išduoda seniūnijai atitinkamą dokumentą. Jei nenustatyti artimieji ar jie laidoti atsisako, raštą išduoda policijos komisariatas.
Lietuvos piliečių „valdiškoms“ laidotuvėms valstybė skiria 1040 litų. Jei mirusysis – pensininkas, dar pridedama ir jo mirties mėnesio pensija.
Nenustatytos tapatybės velioniui palaidoti valstybė pinigų neskiria – motyvuojama tuo, jog neaišku, ar jis – Lietuvos pilietis. Jų laidotuvėmis seniūnija pasirūpina naudodamasi lėšomis iš Savivaldybės administracijos direktoriaus fondo, skirto iš anksto nenumatytiems atvejams.
S. Jackūnas pasakoja susidūręs ir su piktnaudžiavimo atvejais. Kartą į seniūniją atėjusi už valdiškus pinigus palaidotojo giminaitė pareiškė, kad seniūnija pasisavino laidotuvių pinigus. Tik parodžius jos pačios patvirtintą raštą, kad ji atsisako palaikais rūpintis, aprimo.
Pasak seniūno, nerandant giminių, laidoti velionio neskubama – morge jis palaikomas bent savaitę. Neretai ilgesnės paieškos duoda vaisių ir giminės atsiranda.
Bendras visų miesto kapinių plotas – per 14 hektarų. Pašilės kapinių plotas – 1,9 hektaro. Didžiausios mieste yra Dukstynos kapinės. Jos užima daugiau kaip 7 hektarus ploto. Ilgalaikiuose planuose numatyta jas išplėsti iki 27 hektarų.