Aplinkos ministerijai išleidus įsakymą, kuriuo įkainiai už neteisėtai sumedžiotus gyvūnus padidėja dešimteriopai, ši žinia sukėlė prieštaringų vertinimų. Medžiotojai džiaugiasi, kad mažiau nuostolių pridarys brakonieriai. Tuo tarpu kai kurie ūkininkai baiminasi plėšrūnų pagausėjimo ir jų daromos žalos.
Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Ar dešimteriopai padidintos baudos privers brakonierius sudėti ginklus?
Pagal naująjį įsakymą baudos už neteisėtai sumedžiotą briedį, taurųjį elnią ir danielių nuo 1750 padidintos iki 17 500 litų. Už šių žinduolių patelę ar jauniklį – nuo 1050 iki 10 500 litų. Už nušautą šerną ir stirną vietoj buvusių 500 litų teks pakloti 5000 litų, o šių žvėrių jauniklius – 3000 litų vietoje buvusių 300 litų.
Dešimt kartų padidinti įkainiai už neteisėtai sumedžiotą vilką, barsuką – mokėti teks iki 3000 litų. O už bebrą ir pilkąjį kiškį – iki 1000 litų. Už kitus sunaikintus žinduolius, išskyrus pelinius graužikus ir tuos, kurie įrašyti į Invazinių rūšių sąrašą, nuo šiol teks mokėti nebe 50, o 500 litų.
Įkainiai už žalą aplinkai ir baudos – dar ne viskas.
Ministerijos valdininkai kalba ir apie tai, kad brakonierių tinklai, šautuvai, valtys ir net prabangūs automobiliai, kuriais jie atvyksta, turi būti konfiskuojami.
Naujojo įsakymo dėl žalos laukiniams gyvūnams atlyginimo nuostatos įsigalioja sausio 15 dieną.
Karą paskelbė jau seniai
Ukmergės medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas Stasys Braknys sako, kad naujoji tvarka yra sveikintina. Ji turėtų užkirsti kelią brakonieriavimui.
Draugijai priklauso 10 medžiotojų būrelių, vienijančių apie 450 medžiotojų. Laukiniai žvėrys medžiojami, vedant jų apskaitą. „Kaip ūkininkas savo ūkyje žino, kiek turi paršelių, taip ir medžiotojai tvarkydamiesi medžioklės ūkyje veda gyvūnų apskaitą“, – sako žinovas.
Kai kuriems laukiniams žvėrims sumedžioti išduodamos Aplinkos ministerijos licencijos. Būreliai gauna leidimus, kuriuose nurodomas sumedžiotinų stirnų patinų, briedžių, elnių skaičius. Šernams, stirnų patelėms licencijos nereikia.
Bet tai, pasak S. Braknio, nereiškia, kad be licencijų medžiojami gyvūnai neskaičiuojami. Būrelių tikslas – ne išnaikinti žvėris, o juos gausinti, sumedžiojant tik dalį metinio prieauglio. Patys būreliai nustato limitus pagal rekomendacijas, kiek tam tikros rūšies gyvūnų turėtų būti 1000 hektarų plote.
Pašnekovas sako, kad yra ne tik medžiojama, bet gyvūnais ir rūpinamasi. Būrelių plotuose įrengiamos šėryklos, į kurias žiemą vežamas pašaras.
Tokie tikslai visai nerūpi brakonieriams. Medžiotojai tvirtina seniai laukę didesnių baudų, nes ir patys imasi priemonių apsaugoti savo plotus nuo nelegaliai gyvūnus naikinančių asmenų.
S. Braknys pasakoja, jog tik medžiotojų pastangomis rajone beveik nebeliko kilpomis gyvūnus gaudančių brakonierių.
Pasak pašnekovo, medžiotojai netykoja žvėrių prie žiemą įrengtų šėryklų. Tuo tarpu brakonieriai be skrupulų užklumpa besimaitinančius gyvūnus. Draugijos nariai ne tik surenka rastas kilpas, bet ir surengia specialius reidus, kurių metu išsiaiškina brakonierius. Apie juos praneša policijai.
Naujoji tvarka išgąsdino
Tuo tarpu naujasis įsakymas sukėlė abejonių kai kuriems gyventojams. Želvoje sodybą turinti ir drauge su sutuoktiniu vasarą čia ūkininkaujanti moteris pasakojo, kad jų ir kaimynų kiemus nuolat atakuoja plėšikės lapės.
Moterį ir jos sutuoktinį papiktino nauja nuo šių metų sugriežtinta kovos su brakonieriavimu tvarka. „Baudos pakilo dešimteriopai. Tuo tarpu ką daryti ūkininkams, kaip apsaugoti savo turtą, niekas nepaaiškina“, – skundžiasi pašnekovė.
Lapės pastaruoju metu ypač suįžūlėjo, nebijo žmonių. Atsliūkinusios į sodybą jos čiumpa vištas. O paskutiniu metu jau įniko vogti ir žąsis.
Želviškė pasakojo, kad jų apylinkėje, jos įsitikinimu, pasiutusios lapės šiemet jau išpjovė beveik 100 vištų. Ūkininkai skaičiuoja nuostolius, tačiau kas juos atlygins, neaišku.
Kad gyvūnai gali sirgti pasiutlige, ūkininkai spėja iš labai keisto, itin drąsaus jų elgesio – esą lapės visai nieko nesibaimina.
Pasak pašnekovės, nemažai priviso apylinkėse ir bebrų. Dėl jų išdžiūvo net netoliese buvęs tvenkinys. „Kur Želvos medžiotojai? Ar jie pajėgūs mums padėti?“ – teiravosi skaitytoja.
Pasiutligės galimybę atmeta
Ukmergės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiasis inspektorius-veterinarijos gydytojas Algimantas Kalesnykas ramina, kad lapės Želvoje nepasiutusios. Paprasčiausiai padidėjo jų populiacija. O kai gyvūnams trūksta maisto, jie tampa drąsesni, priartėja prie žmonių gyvenamos teritorijos.
Jau penkeri metai, kaip neužfiksuojama nė vieno pasiutligės atvejo rajone. Mat visoje šalyje vykdoma labai efektyvi priemonė nuo pasiutligės – oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija. Du kartus per metus – spalį ir balandį – iš lėktuvo yra išmėtomi jaukai su vakcina nuo pasiutligės.
Tiesa, pavienių šios ligos atvejų retkarčiais pasitaiko pasienyje su Baltarusija, nes toje šalyje oralinė vakcinacija nevyksta.
A. Kalesnykas pataria tartis su medžiotojais, kad šie sumažintų lapių populiaciją, jei ji iš tiesų padidėjusi.
Pasirengę padėti
S. Braknys sako, kad nors lapės yra apskritus metus medžiojami plėšrūnai, tačiau patiems gyventojams savavališkai tai daryti draudžia įstatymas.
Jis pataria gyventojams apie konkrečias vietas, kuriose pastebimas lapių ar bebrų pagausėjimas, pranešti į Medžiotojų ir žvejų draugiją telefonu 64992. Tuomet priklausomai nuo to, kurio būrelio teritorijoje yra vietovė, apie tai bus informuoti ir medžiotojai.