Naujajame pėsčiųjų-dviračių take neseniai pastatytos šiukšliadėžės tapo ilgapirščių taikiniu. Iš trylikos dėžių keturios „išgaravo“ jau po savaitės.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ilgapirščių dėmesį patraukė šiukšliadėžės.
Šventosios pakrantėje nutįsus „europiniam“ takui, vieni džiaugiasi pagražėjusia miesto aplinka, kiti žvalgosi, ką būtų galima nukniaukti.
Labiausiai ilgapirščių dėmesį patraukė šiukšliadėžės. O jos tikrai neeilinės – iš dailių lentelių sukaltos dėžės į Ukmergę atkeliavo iš Ispanijos. Kaina jų net labai solidi – viena kainuoja beveik 700 litų.
Projekto rangovo UAB „Vilnista“ direktoriaus Arvydo Veriko teigimu, į vietą šis inventorius buvo pristatytas vakarop, į darbo pabaigą. Įmonės darbininkai, supratę, kad tą dieną jų visų pritvirtinti nespės, paprašė šalia objekto gyvenančių žmonių leidimo pasidėti iki rytojaus dėžes kieme.
Sandėliavimo rezultatas – keturios pavogtos šiukšliadėžės.
Anot A. Veriko, kol darbai iki galo neatlikti ir naujasis takas neperduotas savivaldybės žinion, nuostolius patiria įmonė. Jie savo lėšomis turėjo nupirkti ir pastatyti trūkstamas šiukšliadėžes.
„Šiukšliadėžės estetiškos, brangios. Vagys gal parduos kam nors, gal pas save kieme pasistatys. Gėles pasodinus – dekoratyvinis elementas“, – svarsto įmonės vadovas.
Nerimauja ir dėl vandalų išpuolių – jas buvo karstytasi, keletas iš jų jau aplaužyta, ištepliota. Direktorius įsitikinęs, kad tai – besišlaistančių jaunuolių darbas.
Bandyta pavogti ir įvažiavimą į taką ribojančius metalinius stulpelius su atlenkiamu mechanizmu, tačiau šį sykį vagims nepavyko. Po nesėkmingo ilgapirščių bandymo stulpeliai dar tvirčiau privirinti. Taip pat „Vilnistos“ darbuotojai vieną rytą rado ištrauktus dviračių stovus.
Originalus šiukšliadėžių bei suoliukų tvirtinimas – keliais paprastais varžtais. Taip pritvirtinus, vagims vargti labai ir nereikėtų – pakaktų turėti paprastą santechniko raktą.
A. Verikas sako, kad toks tvirtinimo būdas nepasiteisino – dabar statant dėžes, jų veržlės užvirinamos, o suolai tvirtinami patikimesniais vadinamais inkariniais varžtais.
Šalia tako pagal projektą turi stovėti 10 suoliukų. Vieno suoliuko kaina – apie 1100 litų.
Vienas brangiausių mažosios architektūros elementų – netoli medinio tiltuko per Vilkmergėlės upelį įmontuota vieša gertuvė. Ji kainavo beveik 3000 litų.
Ukmergės rajono savivaldybės Teritorijų planavimo ir statybos skyriaus vedėjas Arvydas Džiugas sako, kad toks inventorius buvo numatytas pagal projektą.
Pėsčiųjų-dviračių taką projektavo UAB „Investiciniai ir techniniai projektai, ekspertizės“. Projektą dar pernai vasarą patvirtino savivaldybė.
Neseniai į upę nuleistą pontoninį tiltą žiemai teks išardyti, kad nenuneštų pakilęs vanduo ir ledas. Grąžins į šią vietą jį tik pavasarį. Tačiau, pasak A. Džiugo, dabar nestatyti jo negalėjo, nes valstybinei komisijai priimant objektą, jis turi būti pabaigtas.