Vienoje rajono mokykloje neseniai pasklido nemaloni naujiena. Vaikui per galvą ir pečius akiplėšiškai ropinėja parazitai. Tačiau šios problemos sprendimo būdas ne visai paprastas. Pasirodo, vadovaujantis galiojančia tvarka, naikinti atžalos utėles turi teisę tik tėvai.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Daugelis užsikrėtusiųjų utėlėmis jas naikina nesikreipdami į medikus.
Pedikuliozė arba utėlėtumas – užkrečiama odos liga, sukelta kraują siurbiančių parazitų. Anot medikų, patikimiausia šios ligos profilaktika – nuolatinė galvos apžiūra. Deja, ne visi tėvai sutinka, kad mokyklose jų vaikai būtų apžiūrimi medikų.
Parsineša iš mokyklų
Kadangi utėlėmis užsikrečiama, neretai šių „gyvūnėlių“ galvose vaikai parsineša iš mokyklų ar darželių. Laiku nepastebėjus, užkrečiami kiti klasės ar grupės vaikai, šeimų nariai.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus gydytoja Vitalija Motiejūnienė sako, kad pedikuliozė – opi problema tiek visoje šalyje, tiek ir mūsų rajone.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro Ukmergės skyriaus duomenimis, 2008 metais mūsų rajone registruoti 47 pedikuliozės atvejai. 10 tūkstančių gyventojų tenka 10,4 užsikrėtusiųjų šia liga. 2009 metais – 35 atvejai (7,8), užpernai ir pernai registruoti 32 atvejai (7,43).
Medikai įsitikinę, kad ši statistika toli gražu nėra tiksli. Iš tikrųjų net nenutuokiama, kiek utėlėtų šeimų, asmenų yra mūsų rajone.
Į medikus nesikreipia
Daugelis užsikrėtusiųjų utėlėmis jas naikina nesikreipdami į medikus, registruojančius susirgimus. Tačiau, anot specialistės, didžiausią problemą sudaro tie, kurie nesiima jokių priemonių šiems parazitams naikinti.
Ši liga „gero vardo“ neturi – mūsų visuomenėje vertinama kaip nešvaros, apsileidimo išraiška. Tikrai nedaugelis aplinkiniams prisipažintų sergąs šia liga. „Toks požiūris nėra visiškai teisingas. Utėlė – toks pats parazitas, kaip ir kiti, kuriais galime užsikrėsti visai atsitiktinai, iš aplinkos. Aišku, kaip ir kitų parazitų, jų stengiamės vengti“, – sako V. Motiejūnienė.
Tėvai turi duoti sutikimą
Pagrindinė profilaktikos priemonė – nuolatinė galvos apžiūra. „Tėvai savo atžalų galvas turėtų tikrinti kas savaitę. Aptikus parazitų, juos reikia naikinti specialiomis vaistinėje pirktomis priemonėmis“, – aiškina specialistė.
Efektyviausias pedikuliozės gydymo metodas – kolektyvinis gydymas. Priešingu atveju išgydytas asmuo, grįžęs į savo įprastą aplinką, netruks vėl užsikrėsti utėlėmis. Tėvams davus sutikimą, vaikų švarą mokyklose tikrina medicinos, pagalbą seniūnijose suteikia socialiniai darbuotojai.
Tačiau, pasak V. Motiejūnienės, ne visos mokyklos su tėvais sudarytoje sutartyje turi įtraukusios punktą, suteikiantį teisę jose dirbantiems medikams profilaktiškai tikrinti mokinių galvas. Tai viena iš Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro darbuotojų, dirbančių mokyklose, funkcijų. Rekomenduojam tikrinti du kartus per metus, po ilgesnių moksleivių atostogų.
„Čia ir susiduriama su paradoksalia situacija. Sveiki vaikai turi teisę būti neapkrėsti, o tuo tarpu apkrėstieji turi teisę į anonimiškumą. Tarp šių teisių išlaviruoti labai nelengva“, – V. Motiejūnienė sako, kad gydyti pedikuliozę, o tai reiškia – naikinti utėles – turi teisę tik tėvai. Ir tai yra ne tik jų teisė, bet ir pareiga.
Į sieną atsitrenkiama ne tik tuomet, kai tėvai nesutinka, kad vaikas būtų profilaktiškai tikrinamas mokykloje, bet ir tuomet, kai jie išvykę į užsienį ir atsiklausti jų leidimo neišeina.
Lėšos – iš programos
Pedikuliozės profilaktikai rajone lėšos skiriamos iš Ukmergės rajono visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos. Jau keletas metų kovai su utėlėmis kasmet skiriama po 5 tūkstančius litų.
Specialiomis medicininėmis priemonėmis, skirtomis gydyti pedikuliozę, seniūnijas aprūpina Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centras.