„Jūsų patogumui prašome išjungti telefonus“ – taip būname perspėjami prieš spektaklius, koncertus, paskaitas. Panašu, jog ši frazė taps dažna ir mokyklose. Apriboti naudojimąsi mobiliuoju ryšiu jose užsimota, siekiant apsaugoti vaikų sveikatą.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Mobilųjį telefoną moksleiviai turės pamiršti bent per pamokas.
Apie atsargumo priemonių taikymą naudojant telefonus kalbama Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijose, kurios išplatintos ugdymo įstaigoms. Jose pažymima, kad ilgą laiką naudojantis aparatu, jo skleidžiama radijo dažnių spinduliuotė gali padidinti riziką susirgti smegenų vėžiu. Tokias išvadas paskelbė Pasaulio sveikatos organizacija.
Nurodoma, jog per dieną nereikėtų telefonu kalbėti ilgiau kaip 30 minučių. Kad spinduliuotės poveikis sveikatai būtų mažesnis, taip pat patariama laukiant sujungimo su abonentu nelaikyti jo prie ausies. Siūloma išjungti telefoną, kai jis nereikalingas, pavyzdžiui, per pamokas.
Mokyklos paragintos nurodymais papildyti vidaus tvarkos taisykles. Jose reiktų akcentuoti, jog mokiniams per pamokas naudotis telefonais draudžiama – jie turi būti visai išjungti, o ne tik nutildytas garsas. Jei draudimo nepaisoma, mokytojas turi teisę atimti telefoną ir grąžinti jį tėvams.
Be to, ministerija siūlo apriboti mobiliojo ryšio naudojimą mokyklų teritorijose. Atsižvelgus į tai, moksleiviai negalėtų fotografuoti ir filmuoti telefonais.
Pasigenda pagarbos
Ar papildyti savo taisykles tokiomis naujovėmis, svarsto ir mūsų rajono įstaigos. „Mokyklos sprendžia, ar per pamokas reikia tik nutildyti telefono garsą, ar jis turėtų būti išjungtas“, – sako Ukmergės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Dainora Širvytė. Apie telefono naudojimo poreikį, įtaką sveikatai šio biuro darbuotojai diskutuoja su mokyklų bendruomenėmis, tėvais.
Mokinių tėvai ministerijos siūlomoms rekomendacijoms neprieštarautų. Tik vienas kitas, anot specialistės, piktinasi, jog negali susisiekti su vaikais, kai šie mokykloje. „Tačiau dauguma pritaria, kad naudojimąsi telefonais reikia apriboti, – pastebi pašnekovė. – Pamokų metu rodomą nepagarbą, kai mokiniai žaidžia ar siuntinėja žinutes, pabrėžia ir mokytojai.“
Į specialistų išvadas, D. Širvytės teigimu, turėtų atsižvelgti tie, kurie su telefonu nesiskiria kone 24 valandas per parą. „Neigiamą spinduliuotę taip pat skleidžia ir televizorius, ir kompiuteris. Tai dar nereiškia smegenų vėžio grėsmės, tačiau atsargumas gali sumažinti šios ligos riziką“, – pataria ji.
Neapsikentę atima
Pasinaudoti rekomendacijomis per pamokas visai išjungti ryšio priemones ketina Antano Smetonos gimnazijos bendruomenė. Apie tai kalbėta tėvų susirinkime, ruošiamasi surengti apklausą. Tai, pasak direktoriaus Adolfo Girdžiūnos, daroma dėl mokinių sveikatos: „Neramu dėl kelių dalykų. Mokslininkai ištyrė, kad mobiliųjų telefonų naudojimas kenkia sveikatai. Be to, įrodyta, jog ypač pavojingi naujieji – išmanieji – telefonai.“
Konfliktinių situacijų per pamokas, anot direktoriaus, dėl piktnaudžiavimo mokytojų kantrybe nekyla: „Šeštokams, septintokams žaidimai visokie rūpi, o vyresniems – nebe: jiems svarbesni darbiniai reikalai.“ Mat įtaisai gimnazistams atstoja skaičiuotuvus. Visgi direktorius pataria verčiau įsigyti nebrangų skaičiuotuvą ir kuo mažiau naudotis telefonu.
Draudimais pasipildys ir „Šilo“ vidurinės mokyklos moksleivių elgesio taisyklės. „Nors didelio liberalizmo mūsų mokykloje dėl mobilių telefonų naudojimo niekada ir nebuvo“, – sako direktorius Leonas Žuklys. Mokiniai, anot jo, puikiai žino, kuo gali baigtis netinkamas elgesys per pamokas. Direktoriui ne kartą teko atimti telefoną iš jį maigyti nesustojančio mokinio.
Mokiniai sąmoningėja
Dukstynos pagrindinės mokyklos vadovė Daiva Liumparienė telefoną vadina puikia asmeninio ryšio, bet tik ne mokymuisi būtina priemone. „Pamokose nėra ką su juo veikti. Telefonas neturi trukdyti dirbti – netgi neturi būti matomas šalia mokinio“, – sako ji. Tai atsispindi ir mokyklos taisyklėse, o mokiniai šio susitarimo paiso.
Apie rekomendacijas dėl saugesnių sąlygų informuoti tėvai. Pašnekovės nuomone, svarbu, kad jie vaikams paaiškintų, jog nuolat šalia savęs turėti įjungtą prietaisą pavojinga. Apie tai su mokiniais diskutuoja fizikos, gamtos mokslų mokytojai, į susitikimus kviečiami gydytojai.
Atsinešti uždrausta
Ne toks retas vaizdas – ir visai mažas vaikas su telefonu rankose.
„Keletas tėvelių mūsų klausė, ar vaikai gali atsinešti telefonus, – sakė lopšelio-darželio „Eglutė“ direktorė Meilė Jasevičienė. – Tačiau nesutikome. Sudarant ugdymo sutartis, tėvai iš karto informuojami, kad tokių dalykų neleidžiama turėti.“
Direktorė mano, jog telefonams, auksiniams auskariukams ar kitiems vertingiems daiktams darželyje – ne vieta. Ką nors pametus, rūpesčių kiltų ir auklėtojoms, ir kitiems vaikams. Svarbiu laiko ir požiūrį į sveikatą. „Ir tėvai, ir vaikai turėtų žinoti apie galimus sveikatos sutrikimus“, – sako ji.