Pirmadienį Ukmergės rajono apylinkės teisme buvo toliau nagrinėjama rajono vadovui Algirdui Kopūstui iškelta administracinio teisės pažeidimo byla. Advokatui joje ir vėl daug kas pasirodė neaišku. Tuo metu posėdyje dalyvavusią ekspertę labiausiai nustebino žinia, kad Ukmergės ligoninėje iš neblaivių vairuotojų neimamas kraujas…
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Autorės nuotr. Algirdo Kopūsto advokatui Valdui Kersnauskui byla ima atrodyti dviprasmiška.
Byla A. Kopūstui buvo iškelta pagal Administracinių teisės pažeidimų kodekso 126 straipsnio pirmą dalį. Įrodžius mero kaltę, jis būtų baudžiamas dėl transporto priemonės vairavimo neblaiviam, kai nustatomas lengvas girtumo laipsnis.
Mero vairuojamą automobilį „Toyota Land Cruiser“ Ukmergėje patruliavę du Lietuvos kelių policijos tarnybos policininkai sustabdė pernai lapkričio 25 dieną 18.12 val. Vilniaus gatvėje, netoli miškų urėdijos. Patikrinus vairuotoją, buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis. Į alkoholio matuoklį jis pūtęs du kartus. Alkotesterio rodmenys, paties A. Kopūsto teigimu, abu kartus skyrėsi: pirmą kartą rodė 0,89 promilės, vėliau – 0,81.
Todėl jis sutikęs su policininkų siūlymu vykti į medicinos įstaigą. Į Ukmergės ligoninę pasitikrinti blaivumo jį nuvežė žmona. Kai atvyko, buvo praėjusi maždaug valanda. Gydytojos atlikta medicininė apžiūra ir ligoninės alkotesteris parodė, jog A. Kopūstas yra visiškai blaivus.
Skirtingi įstaigos bei policijos prietaisų rodmenys ir tapo viena iš nesibaigiančių teismo posėdžių priežasčių. Galutinis sprendimas byloje nepriimtas, mero advokatui Valdui Kersnauskui suabejojus policijos alkotesterio tikslumu.
Jis neslepia nuostabos ir dėl pareigūnų aprašytos vairuotojo būklės. Esą tąsyk, kai buvo sustabdytas, A. Kopūstas negalėjęs atrodyti kaip sutrikusios koordinacijos, sunkiai bepakalbantis asmuo.
Ekspertais suabejojo
Į procesą buvo įtrauktas Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus 1-as teismo psichiatrijos skyrius. Ekspertai turėjo išsiaiškinti, kokia iš tikrųjų buvo A. Kopūsto fiziologinė būsena pažeidimo padarymo metu.
Tačiau paaiškėjus, kad ekspertizės išvados ukmergiškiams nepalankios, rugpjūtį vykusiame posėdyje advokatas išreiškė abejones net ir jomis. Ekspertai, anot jo, išvadas darė, vadovaudamiesi parei-gūnų alkotesterio rodmenimis ir jų neva aptakiai apibūdintos neblaivaus vairuotojo būklės aprašu.
V. Kersnauskas tąsyk išsakė mintį, jog tikslinga į teismą pakviesti ne tik ekspertizės atstovą, bet ir abu pareigūnus, kurie dalyvavo sustabdant A. Kopūstą, surašinėjo administracinio teisės pažeidimo protokolą.
Liudijo pareigūnai
Pirmadienį įvykusiame posėdyje nemažai klausimų jiems turėjo ir advokatas, ir teisėjas Rinaldas Adamonis. Į Ukmergės rajono apylinkės teismą atvykusių vilniečių patrulių Virginijaus Ustilos bei Stanislavo Radevičiaus buvo prašoma prisiminti lapkričio 25-osios vakarą ir A. Kopūsto sustabdymo aplinkybes. Liudyti pakviesti pareigūnai neslėpė, jog praėjus beveik metams, sudėtinga kalbėti apie tikslias tuomet atlikinėtos procedūros detales.
Tačiau S. Radevičius teigė nepamiršęs, kuo baigėsi įvykis Vilniaus gatvėje. Pasakojo, jog sustabdžius džipą ir priėjus prie vairuotojo, kalbantis iš automobilio sklidęs saldus kvapas. Tai pareigūnui sukėlė įtarimų, todėl vairuotojo buvo paprašyta papūsti į alkotesterį, kuris ir parodė lengvą girtumą.
Anot S. Radevičiaus, vairuotojas elgęsis kultūringai ir apgailestavęs dėl esą tokią jo būklę atspindėjusių prietaiso rodmenų. Atvedus jį į policijos automobilį, buvo surašytas protokolas. Tačiau A. Kopūstas nenorėjęs sutikti, kad galėjo apgirsti nuo alaus – prisipažino neseniai išgėręs du bokalus. Pareigūnams pasiūlius pasitikrinti ligoninėje, taip ir pasielgęs.
Teisme V. Kersnauskas teiravosi, kuo remdamiesi policininkai nurodė, kad sutrikusi vairuotojo kalba, judesių koordinacija. Tai ir 0,81 promilės jam atrodo nesuderinama. Tuo labiau, jog šiame posėdyje S. Radevičius patikino, kad sustabdytojo elgesys sutrikimais nepasižymėjo.
Advokatui buvo ne sykį priminta apie alkoholio kvapą – tai, pasak V. Ustilos, yra pagrindinis girtumo požymis. Be to, anot jo, A. Kopūstas neginčijo pažeidimo.
Advokatas taip pat norėjo išsiaiškinti, kodėl pareigūnai itin ilgai – apie valandą – formino protokolą. Buvo atsakyta, jog priežastis – strigusi tarnybiniame automobilyje neseniai įdiegtos kompiuterinės įrangos programa.
Priekaištavo medikams
Kodėl remtasi neva šabloniškomis pareigūnų išvadomis apie A. Kopūsto elgesį, advokatas tikėjosi išgirsti ir iš pateikusiųjų teismo psichiatrijos ekspertizės išvadas. Todėl bylos nagrinėjimas tą pačią dieną buvo tęsiamas po pertraukos, teisme sulaukus vienos iš eksperčių Rimantos Silickaitės.
Pristatydama išvadas, kaip svarų argumentą R. Silickaitė minėjo policininkų nurodytus požymius, apibūdinančius lengvą girtumą. Kad su svečiais išgėrė porą bokalų alaus, aiškina ir pats vairuotojas.
Tuo metu apžiūrą ligoninėje atlikusiems medikams viešnia turėjo priekaištų.
Gydytojos akte ji pasigedusi nemažai detalių. Tarp jų – nepažymėta, kelintą valandą buvo sulaikytas neblaivus vairuotojas, neužrašytas alkotesterio numeris. Nors kai kuriuos testus ligoninėje A. Kopūstas išsprendė gerai, anot R. Silickaitės, buvo paskirti ne visi privalomi testai, kuriuos atliekant sekundžių tikslumu, galima nustatyti, ar asmuo apsvaigęs. Patikra taip pat turėjusi būti pakartota po 20 minučių.
Ekspertė įsitikinusi, jog prieš sustabdant vairuotojas išgėrė ne du bokalus, bet didesnį alkoholio kiekį. Du bokalai ir 0,8 promilės jai kelia įtarimų. Maža to, per valandą laiko nuo tiek iki 0 promilių, kiek parodyta ligoninėje, alkoholis organizme negalėjęs sudegti…
Kraujo tyrimas – mįslė
Viešnios teigimu, atlikus medicininę apžiūrą, kai kurios detalės nebuvo patikslintos. Tačiau ekspertėms labiausiai užkliuvo tai, kad nebuvo atliktas kraujo tyrimas – kraują gydytoja privalėjusi paimti. „Tai būtina, esant konfliktinei situacijai – tokiai, kaip ši. Būtų kraujo tyrimas – būtų visi duomenys, ir tada galima reikšti pretenzijas policijos pareigūnams“, – sakė R. Silickaitė.
Tokiais atvejais, anot viešnios, taip pat žiūrima, kaip kraujas paimtas, nes neretai pasitaiko klastočių. Netgi nutinka, jog girčiausias, nepastovintis vairuotojas po tokio tyrimo tampa blaivus…
A. Kopūstas posėdyje išdėstė kitą problemą. Anot jo, Ukmergės ligoninėje kraujas neimamas, o įstaigos vadovybė esą motyvuoja tuo, jog tokiais atvejais policija jiems už tai nemokanti…
„Jei tiriamasis prašo – gydytoja neturi teisės atsisakyti, – paaiškinimo bandė ieškoti nustebusi ekspertė. – Kraujo tyrimas nepaliktų klausimų dėl promilių. Tokia yra ekspertų nuomonė, o kas falšyvino – tegul aiškinasi teismas…“
Byla dar nebaigta
Ekspertės kalba mero advokatui pažėrė dar daugiau abejonių. Išreikštus vertinimus, aiškumo byloje esą nesuteikusius, jis pavadino dviprasmiškais. Sakė, kad jo visgi neįtikino ir pareigūnų argumentai.
Todėl prie galutinio sprendimo nebuvo prieita ir šiame posėdyje.
Kitas teismo posėdis numatytas ateinantį pirmadienį.