Rajono tarybos opozicija antradienį svarstė interpeliacijos klausimą dėl rajono mero Algirdo Kopūsto atsistatydinimo. Nuspręsta siūlyti rajono vadovui pačiam pasitraukti iš pareigų. Nepriėmus tokio sprendimo, laukia interpeliacijos procesas.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Mero A. Kopūsto likimą turėtų svarstyti tarybos nariai.
Opozicijos atstovai apie atsistatydinimą prabilo po keleto su mero vardu susijusių skandalų.
Paskutinis lašas, kuris, anot opozicijos lyderio socialdemokrato Arūno Dudėno, pripildė taurę – automobiliu važiuojantis rajono vadovas sugautas neblaivus. Pats A. Kopūstas šį faktą neigia.
Opozicija skelbia netoleruojanti mero, kaip politiko, vengimo prisiimti asmeninę atsakomybę dėl vairavimo esant neblaiviam.
Be to, šią savaitę meras išplatino viešą pareiškimą, metantį šešėlį ir politiniams oponentams. Jame teigiama, kad „suorganizuota šmeižto kampanija“ prieš jį, „siekiant pakeisti šį šilumos karą pradėjusį merą bei paveikti teismo sprendimą pagrindinėje byloje dėl šilumos ūkio nuomos sutarties nutraukimo teisėtumo“.
A. Dudėnas sako, kad posėdyje buvo nuspręsta suteikti galimybę A. Kopūstui pačiam atsisakyti einamų pareigų: „Keletą dienų duodame merui apsispręsti. Jei jis neatsižvelgs į mūsų raginimą, teiksime interpeliaciją dėl atsistatydinimo.“
Pasak pašnekovo, jei bus prieita iki interpeliacijos, ketinama kalbėti ne tik apie Kelių eismo taisyklių, bet ir kitus mero pažeidimus.
Pagal Vietos savivaldos įstatymą pareikšti nepasitikėjimą meru ar vicemeru teikdami interpeliaciją turi teisę ne mažiau kaip vienas trečdalis tarybos narių.
Tačiau tai, kad ji pateikta, dar nereiškia, kad savivaldybės vadovas bus atstatydintas. Balsuojant tam dar turi pritarti ne mažiau kaip pusė tarybos narių.
Blaivas ar įkaušęs?
Praėjusį penktadienį namo važiuojantį merą sustabdę Lietuvos kelių policijos pareigūnai nustatė – A. Kopūstas vairuoja lengvai įkaušęs. Per televiziją rodytame reportaže rajono vadovas to neneigė.
Tačiau po apsilankymo savivaldybei pavaldžioje Ukmergės ligoninėje, kur dirba ir mero dukra, paaiškėjo, kad A. Kopūstas yra visiškai blaivas.
Šias savaitgalio peripetijas išpainioti turės Ukmergės rajono apylinkės teismas. Jam antradienį paštu buvo išsiųsta A. Kopūsto byla. Teismo sekretorė tikina, kad laiškas dar nepasiekė adresato ir kam bus perduota byla, dar neaišku.
Užkliuvo vilniečiams
Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Gintaras Aliksandravičius informavo, kad šios tarnybos pareigūnai A. Kopūsto automobilį sustabdė penktadienį 18 val.12 min. Patikrinus jam buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis – 0,8 promilės. „Patikrinimo metu ir įforminant administracinio teisės pažeidimo medžiagą, A. Kopūstas su pareigūnais nesiginčijo ir su pažeidimu sutiko“, – aiškina G. Aliksandravičius.
VšĮ Ukmergės ligoninės vyriausiasis gydytojas Algimantas Velička teigia, kad į šią įstaigą atvykusiam A. Kopūstui pakartotinis tyrimas – bendros būklės įvertinimas ir alkotesterio duomenų nustatymas – atlikti 19 val. 30 min.
Ligoninės vadovas sako, kad alkoholio matuoklis rodė nulį promilių. Jis patikino, kad prietaisas patikrintas metrologų, o tyrimą atliko leidimą tam turinti medikė – laboratorijos vedėja.
Į skambučius neatsakė
Dėl skirtingai aiškinamų detalių šie įvykiai sukėlė nemažai neaiškumų ir interpretacijų.
Prie to prisidėjo ir pats A. Kopūstas, pirmadienį atkakliai vengęs bendrauti su žiniasklaida. Po pietų paskambinus į valdišką jo mobilųjį telefoną, atsiliepė jo dukra ir pasakė, kad meras užsiėmęs. Pasiteiravus, kuo rajono vadovas užsiėmęs darbo valandomis, buvo atsakyta, kad jis serga ir yra ligoninėje. Tuo tarpu savivaldybės administracijos direktorius J. Varžgalys vos prieš keliolika minučių tikino, jog rajono vadovas darbo reikalais išvyko į Vilnių…
Vadina šmeižto kampanija
Antradienį išplatintame pareiškime A. Kopūstas piktinasi, kad neišklausius jo argumentų neva iš neegzistuojančių faktų konstruojamos sensacijos…
Ukmergės meras teigia, kad „pastaruoju metu žiniasklaidoje pasirodžiusios tendencingos publikacijos tėra oponentų suorganizuota šmeižto kampanija“. Jos organizavimas susijęs su šilumos ūkio reikalais – sutarties su privačiu operatoriumi nutraukimu.
„Norėčiau paneigti bet kokias interpretacijas dėl mano vairavimo esant neblaiviam. Ligoninėje buvo nustatyta, jog buvau blaivus ir vairuoti galėjau. Tarp policijos tyrimo išvadų ir tyrimo ligoninėje tebuvo keliolikos minučių skirtumas“, – savo pranešime teigia A. Kopūstas.
Neįgalumo pensija – atbuline data
Kitas skandalas, į kurį visai neseniai įsipainiojo A. Kopūstas, – „Sodros“ istorija. Jam „Sodros“ Ukmergės skyrius atbuline data išmokėjo netekto darbingumo pensiją – 46 tūkstančius litų.
Apie galimus pažeidimus „Sodros“ Ukmergės skyriuje informuotos Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovė spaudai Julija Antanaitienė patvirtino, kad vienas iš pažeidimų, nurodytų pranešime, – A. Kopūstui atgaline data už ketverius metus išmokėta netekto darbingumo pašalpa.
Atlikusi patikrinimą, STT dėl viešojo intereso gynimo kreipėsi į Generalinę prokuratūrą.
Generalinės prokuratūros Viešųjų ryšių skyrius informavo, kad šią savaitę buvo perduotas prašymas nagrinėti šią medžiagą Vilniaus apygardos prokuratūrai. Į šią instituciją taip pat kreiptasi dėl viešojo intereso gynimo.
Kaltų ieško ir „Sodra“. „Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba apsisprendė Ukmergės „Sodros“ skyriuje atlikti auditą bei išsiaiškinti, kodėl skyrius laiku neinformavo išmoką gaunančio asmens. Išsiaiškinus aplinkybes, bus sprendžiama dėl darbuotojo ar darbuotojų atsakomybės“, – paaiškino Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos direktoriaus patarėja Jolita Skinulytė-Niakšu.
Kreipėsi į Etikos komisiją
Trečiadienį rajono meras išplatino dar vieną viešą pranešimą. Jis kreipėsi į Lietuvos žurnalistų ir leidėjų etikos komisiją dėl dienraščio „Lietuvos rytas“ publikacijų. Prašoma ištirti paskutinių publikacijų apie merą turinį, neva jose pateikiama daug tikrovės neatitinkančių faktų, darančių neigiamą įtaką jo reputacijai. „Viskas prasidėjo „Lietuvos rytui“ publikavus straipsnį apie man atgaline data išmokėtą neįgalumo pensiją. Svarbu išsiaiškinti ne tik tai, kas žurnalistei suteikė mano saugomus asmeninius duomenis apie sveikatos būklę, bet ir tai, ar etiška jai buvo pačiai nuspręsti, kad neįgalumo pensija man buvo išmokėta ne vadovaujantis įstatymo raide, o tiesiog padarius išimtį ir suteikus malonę“, – teigia A. Kopūstas.
„Paskutiniame straipsnyje, kuriame esu kaltinamas vairavęs neblaivus, žurnalistė net nesuteikė progos man pasisakyti. Visas straipsnis parengtas tendencingai – jame kalbama, kad aš porą valandų ginčijausi su pareigūnais, kad net prireikė iškviesti antrą ekipažą, tačiau pareigūnai buvo labai profesionalūs ir mandagūs, mes viską išsiaiškinome taikiai per mažiau nei valandą, apie antrą ekipažą nebuvo net kalbos“, – praneša meras.
Jis pastebi, kad visai tikėtina versija gali būti ta, kad „Lietuvos ryto“ žurnalistę sąmoningai klaidina oponentai – juk visa šmeižto kampanija prasidėjo būtent tada, kai liko labai nedaug laiko iki svarbiausio teismo sprendimo mero pradėtoje šilumos karo istorijoje.
„Lietuvos ryto“ korespondentė Daiva Zimblienė tvirtina: „Niekada nedalyvavau ir nedalyvauju jokiose šmeižto kampanijose ir Ukmergės rajono mero Algirdo Kopūsto mestus kaltinimus, jog dienraštyje „Lietuvos rytas“ paskelbti mano straipsniai tendencingi, o juose publikuojami tikrovės neatitinkantys faktai, priimu kaip asmeninį įžeidimą.“
Pasak žurnalistės, viskas prasidėjo nuo „Sodros“ Ukmergės skyriaus reorganizacijos. „Į dienraštį kreipėsi viena šio skyriaus darbuotoja, prašydama paviešinti įvairias negeroves „Sodros“ Ukmergės skyriuje ir įteikė savo pareiškimo šalies Specialiųjų tyrimų tarnybai kopiją. Pareiškime buvo aprašyti įstatymus pažeidžiantys „Sodros“ Ukmergės skyriaus darbuotojų veiksmai bei sprendimai. Tarp jų – ir A. Kopūstui išmokėtos prarasto darbingumo pensijos atvejis.
Apie tai, jog A. Kopūstas įkliuvo policininkams ir į alkoholio tikrintuvą pripūtė 0,8 promilės alkoholio, kitą dieną, t. y. lapkričio 26-ąją pirmiausia pranešė LNK televizijos žinių tarnyba. Informaciją išplatino ir įvairūs internetiniai portalai.
Sekmadienį šia tema rengdama straipsnį į dienraštį labai stengiausi pakalbinti šios istorijos herojų A. Kopūstą. Keletą kartų skambinau į jo tarnybinį mobilų telefoną (tai galima įrodyti telefono skambučių išklotinėmis), tačiau ponas meras nesiteikė atsiliepti. Mobilaus telefono nekėlė ir jo sutuoktinė Zofija Belickienė.
Taip, sekmadienį aš neturėjau tikslios informacijos, kada mero vairuojamą automobilį sustabdė vilniečiai pareigūnai ir kiek laiko buvo tikrinamas A. Kopūsto girtumas. Todėl, remdamasi įvairių šaltinių žiniomis, rašiau, jog „kalbama, kad A. Kopūsto ginčas užtruko bemaž dvi valandas“. Pats meras gi prisipažįsta, kad su policininkais bendravęs 50 minučių. Faktas yra tas, kad ginčas tarp jų vis dėl to buvo ir ar yra esmė, kiek tiksliai laiko jis užtruko?
Vadovaujantis A. Kopūsto logika, peršasi išvada, jog kažkokie niekadėjai susitarę privertė jį pamiršti turimą neįgalumą, o vėliau jam įbruko beveik 46 tūkstančių litų išmoką. Negana to, vėliau tie patys „šmeižikai“ suorganizavo policijos reidą ir pastatė pareigūnus ant kelio laukti jo grįžtančio namo. Gal ir alkoholio tikrintuvas buvo iš anksto užprogramuotas parodyti lengvą girtumą?“ – į viešą rajono mero pranešimą taip pat viešai atsako D. Zimblienė.