Ukmergėje gyvenančių Marijos ir Vytauto Viliūnų namuose šiomis dienomis netyla sveikinimai. Lietuvybę puoselėjantys, gamtai atsidavę ir vienas kitam pasišventę sutuoktiniai net gimę beveik tą pačią dieną. „Mėgaujamės pačia didžiausia likimo dovana – meile artimajam ir gyvenimui“, – sako jie.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Šią dovaną Marija ir Vytautas saugo lyg brangiausią turtą. Tikina, jog kitaip ir negalėtų: atgyvenus tremtį, taiksčiusis su nepritekliumi, sunkiu darbu kūrus gerovę, nė pagalvoti sau neleidžia, kad galima keiksnoti nors vieną žmogui duotą dieną. Negandos praeityje ir, anot Marijos, reikia vertinti, ką dabar turi.
Ukmergėje gyvenančių Marijos ir Vytauto Viliūnų namuose šiomis dienomis netyla sveikinimai. Lietuvybę puoselėjantys, gamtai atsidavę ir vienas kitam pasišventę sutuoktiniai net gimę beveik tą pačią dieną. „Mėgaujamės pačia didžiausia likimo dovana – meile artimajam ir gyvenimui“, – sako jie.
Vaidotė GRIŠKEVIČIŪTĖ
Prieš ketverius metus Marytė ir Vytautas Viliūnai, švęsdami auksines vestuves, atnaujino santuokos įžadus.
Marija ir Vytautas susituokė Sibire 1956 metais.
Asmeninio archyvo nuotr.
Mokytojai didžiuotųsi
Vertinti žmogiškumą, pareigą sau ir kitam sako abu buvę mokyti nuo mažumės. Iš vaikystės – ir priedermė rūpintis artimaisiais, branginti gimtąjį kraštą. Tėviškės ir lietuviškumo temos Vytautui itin svarbios. Nepamiršo kadais mokykloje prieš pamokas ir po jų kartotų maldos, skirtos Dievui ir Lietuvai, žodžių. Prisimena, kai jį, žodį „tėvynė“ parašiusį mažąja raide, auklėtojas – karininkas iškvietė prieš klasę. „Ilgai gėdino ir stebėjosi dėl tokios klaidos, mokė, jog turime būti patriotiškesni. Visa klasė net verkėme – taip mus paveikė auklėtojo žodžiai…“ – nuklysta į prisiminimus.
Jei mokytojas būtų žinojęs, kad šią klaidą Vytautas išpirks su kaupu… Šiandien Pamūšio kaime, Širilų gyvenvietėje ir kitose Ukmergės rajono vietovėse esantys kryžiai, paminkliniai akmenys, skirti Lietuvos partizanams, tremtiniams, motinoms, mokytojams, – tai V. Viliūno iniciatyva ir rūpesčiu atsiradęs istorinis turtas.
Anksčiau Vytautas priklausė tremtinių chorui, abu su žmona prisidėjo prie Sąjūdžio veiklos, prisimena Baltijos kelią. Tik šioje gyvoje grandinėje juos skyrė daugybė žmonių, mat Marija į ją stojo Lenkijoje, kur tuo metu buvo išvykusi.
Šiandien kartu dalyvauja Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos veikloje. Gėles auginanti Ukmergės gėlininkų draugijos narė Marija su kolegėmis nepamiršta padėti gėlių prie Laisvės paminklo valstybei reikšmingomis progomis. Beje, gėlėms, gamtai abu skiria savo laiką. Vytautas, kaip pats sako, mėgsta prie žemelės pasitvarkyti, žmona prižiūri keletą bičių šeimų, stengiasi vis ištaikyti akimirką pasigėrėti vakarėjančia diena ar pasiklausyti lakštingalų…
1930-aisiais, kurie buvo paskelbti kunigaikščio Vytauto Didžiojo metais, Taujėnų valsčiuje gimęs šviesuolis priklauso Vytautų klubui. Jis turi įsirengęs šiam valdovui skirtą muziejų, kuriame – paveikslai, suvenyrai: jų nemažai pridovanoja apie šį V. Viliūno pomėgį žinantys bičiuliai. Namuose taip pat daugybė knygų apie istoriją, partizanus: jos – vienas mėgstamiausių šviesuolio užsiėmimų.
Vasario 6-ąją Maryte visų vadinama gėlininkė sulaukė 78-ojo gimtadienio, o Vytautas vasario 10-ąją pasitiko 80-ties metų jubiliejų. Kovo 31-ąją sueis 54 metai, kai jie vedę.
Susipažino jiedu tremties į Sibirą metu: pirmą sykį vienas kitą pamatė važiuojant vagone. Sibire ir susituokė. Kartu buvo lengviau iškęsti tėvynės ilgesį ir sunkiai dirbant kabintis į gyvenimą.
Po devynerių tremties metų, 1958-aisiais, sugrįžo į Lietuvą. Kurį laiką Vytautas dirbo Ukmergės kelių valdyboje, vėliau – linų fabrike. Daugiausia laiko ir jėgų atiduota „Vienybės“ gamyklai: joje vyras 25 metus dirbo šlifuotoju. „Iš tų laikų turiu tris tašes garbės raštų“, – šypsosi pašnekovas, rodydamas saugomas padėkas, apdovanojimus. Dar pasakoja, kad jo triūsas ir Sibire medaliais buvo vertinamas.
Du dešimtmečius „Vienybėje“ dirbo ir Marija. Bendra veikla sutuoktinius taip pat siejo Ukmergės gėlininkų draugijoje, kurioje moteris darbuojasi jau 35 metus. V. Viliūnas šiai organizacijai penkiolika metų pirmininkavo. Draugija tuo metu suklestėjo. „Turėjau gerą valdybą, o sumanūs ir darbštūs mūsų gėlininkai irgi negailėjo savęs“, – visų nuopelnų garbės gėlininko vardą pelnęs buvęs draugijos vadovas neprisiima.
Tad šeima visąlaik būdavo kartu: namuose, darbe, kelionėse, kurių visų, organizuotų anais laikais, dabar ir nebesuskaičiuotų. „Per visą tą laiką nėkart nebuvom rimtai susipykę, – abu prisipažįsta. – Aišku, šventųjų nėra, bet ir kitiems sakom: dėl menkniekių nereikia ardytis.“
Gražiu savo gyvenimo pavyzdžiu pora dalijasi ir su kitais: piršliavo devyneriose vestuvėse, turi vieną krikšto sūnų ir šešias krikšto dukras. Vytautas – Marytės sesers dukros, Londone gyvenančios garsios režisierės Dalios Ibelhauptaitės, krikšto tėtis.
Pasimokyti iš sukaktuvininkų galima ne tik gražaus bendravimo, bet ir optimistinio požiūrio, šviesių minčių. „Vytukas kartais padejuoja: ai, jau senatvė… O aš visada sakau, kad nereikia pasiduoti, negalima savęs menkint. Širdy dar tikrai ne sutema, reikia džiaugtis gyvenimu“, – šypsosi pašnekovė.
Ji prisipažįsta nesusivaldanti, kai girdi nuolat dėl visko bėdojančius žmones. „Daug kas šiais laikais tingi, nedirba ir nemoka gyvenimo vertinti. Jeigu jiems, taip kaip mums anksčiau, Sibire reikėtų gyventi… Juk pliki nuogi tada buvom. Grįžom – niekas nelaukė, kibom į gyvenimą, kruvinom rankom ir kojom statėmės“, – apie pačių įsirengtus namus Dirvonų gatvėje, kuriuos gražiai vadina „bakūžėle“, pasakoja šeimininkė.
Žmonai pritardamas Vytautas su ašaromis akyse prisimena, jog sėdant prie Kūčių stalo Sibire vienintelės „vaišės“ buvo malda, o paslapčia rastą duonos kąsnį suvalgydavo lyg medų… „Visko buvo – viską iškentėjom. Šiandien gyvenimas tikrai visai kitoks, ir nėra dėl ko dejuoti. Kad tik Dievas sveikatos duotų…“ – šypsosi abu.