Lyduokių seniūnijoje Jogvilų kaime, kuriame yra vos dvidešimt sodybų, šeštadienį susirinko didžiulė minia žmonių. Lietuvos laisvės kovotojai iš visos Lietuvos, Šaulių sąjungos nariai, kariškiai, rajono moksleiviai bei mokytojai atvyko į paminklo, skirto Ukmergės krašto laisvės kovotojams ir Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos leidinio „Varpas“ leidėjams, atidengimo iškilmes.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Jogviluose – obeliskas laisvės kovų dalyviams.
Obeliskas Jogviluose buvo pastatytas dabar jau negyvenamoje Vytauto ir Stasės Vaineikių sodyboje.
Sovietmečiu šioje sodyboje įrengtoje pogrindinėje spaustuvėje šilkografijos būdu buvo spausdinamas Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos (LLKS) laikraštis „Varpas“, atsišaukimai bei kita pogrindžio literatūra.
Apie laisvės kovotoją V. Vaineikį yra išleista Edvardo Buroko knyga „Pūtėme prieš vėją“, kurioje aprašoma ir pogrindinė veikla Jogviluose.
LLKS valdybos pirmininkas Jonas Burokas – vienas iš obelisko pastatymo iniciatorių.
Paminklo Jogviluose iniciatoriai – iš šio krašto kilę, vėliau Ukmergėje, Antakalnio gatvėje, gyvenę broliai Antanas, Jonas ir Edvardas Burokai.
LLKS valdybos pirmininkas Jonas Burokas, kreipdamasis į susirinkusiuosius, priminė Jogvilų ir kituose aplinkiniuose kaimuose žuvusius partizanus ir džiaugėsi galimybe įprasminti jų atminimą.
Krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės pasveikinimą perdavė ministro padėjėjas pulkininkas leitenantas Mantas Paškevičius, už įprasmintą praeitį šventės iniciatoriams dėkojo Šaulių sąjungos vadas pulkininkas Antanas Plieskis, suteikta prasminga istorijos pamoka džiaugėsi Ukmergės rajono vicemeras Regimantas Baravykas.
Kęstučio Zabielos filmuota medžiaga.
Lyduokių seniūnas Vytautas Toliūnas kalbėjo apie šį ir kitus seniūnijoje esančius Lietuvos laisvės kovotojų atminimui pastatytus paminklus.
Apie vykdytą veiklą papasakojo Vaineikių sodyboje nuo 1981-ųjų iki nepriklausomybės „Varpą“ pogrindyje su bendraminčiais spausdinęs LLKS valdybos pirmininko pavaduotojas Antanas Burokas. Tuomet Vilniaus M. K. Čiurlionio vidurinės meno mokyklos mokytoju dirbęs vyras gimtinėje užsiėmė ypač pavojinga veikla – leido pogrindinę spaudą. „Kai 12 valandą nakties grįždavau namo, atrodė, kad visas saugumas tai girdi“, – prisiminė svečias.
Paminklą pašventino Vytauto Vaineikio sūnus pranciškonų vienuolyno brolis kunigas Paulius Vaineikis. „Obeliskas – kaip ženklas didvyriams, kad jų atminimas bus išsaugotas“, – sakė jis.
Jausminga kalba patriotinius jausmus susirinkusiesiems virpino brolis pranciškonas kunigas Astijus Kungys: „Tai – mūsų praeitis, mūsų šaknys. Ir tegul kiti pavydi, kad čia, prie Baltijos jūros, yra toks kraštas, kuriame žmonės moka gyventi taip, kaip įkvepia jiems Dievas ir kaip sako jų sąžinė. Dieve, laimink mus ir Lietuvą.“
Šalia Vaineikių sodybos, įprasminant jos šeimininkus, jų sūnus ir dukras, buvo pasodintos trys liepaitės ir keturi ąžuolai. „Varpo“ leidėjų, Lietuvos kariuomenės ir Jogvilų kaimo žmonių garbei buvo skirtos Ukmergės kuopos šaulių salvės.
Prie paminklinio akmens Lietuvos himną giedojo, o vėliau kultūros centre vykusiame Lietuvos kariuomenės dienai skirtame šventiniame koncerte dainavo Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choras „Aidas“.