Daugiau kaip keturiasdešimt metų laikrodžių taisykloje dirbanti ukmergiškė Aldona Šatienė šios profesijos likimą prognozuoja liūdnai. Laikrodininkai jaučiasi tarsi paskutiniai mohikanai, kurių nepakeis jaunoji pamaina. Šios profesijos atstovų nerengia nė viena mokymo įstaiga.
Ligita JUODVALKIENĖ
Autorės nuotr. Aldona Šatienė sako, kad laikrodžio kaina ne visuomet atspindi jo kokybę
A. Šatienė laikrodininko profesiją įsigijo 1968 metais, kuomet vadinamuosius buitininkus – kirpėjus, manikiūrininkes, avalynės taisytojus, laikrodininkus – ruošė Vilniaus 47-oji profesinė technikos mokykla. Baigusius šią mokyklą įdarbindavo visoje Lietuvoje tuo metu populiariuose įvairias buitines paslaugas teikiančiuose punktuose. Mūsų pašnekovė paskyrimą gavo Ukmergėje.
Laikrodininko specialybė nebuvo ta išsvajotoji – jaunystėje ji norėjusi tapti kirpėja. Tačiau nuvežus dokumentus į mokymo įstaigą paaiškėjo, kad vietų kirpėjų grupėje nebeliko.
„Pasiūlė mokytis laikrodininko specialybės. Sutikau, tačiau savęs, palinkusios prie laikrodžių mechanizmų su didinamuoju stiklu ant akies, tuomet neįsivaizdavau“, – atvirauja ji.
Tarnauja dešimtmečius
Laikrodininkė mena laikus, kuomet rankinių, stalinių, sieninių laikrodžių, žadintuvų kiekvienuose namuose buvo po keletą ar net keliolika. Jais buvo užverstos ir taisyklos. Sovietmečiu Ukmergės laikrodžių taisykloje dirbo dvylika laikrodininkų.
Dar dabar žmonės atneša taisyti senutėlius rusiškus „Luč“, „Slava“, „Raketa“. Rusiški sovietmečio laikų laikrodžiai, pasak pašnekovės, tuomet buvo vertinami ne veltui – puikūs, kokybiški mechanizmai tiksi 50 – 60 metų. Šiuo metu jais ypač domisi senoviškų laikrodžių kolekcininkai.
Kolekcininkai – nereti laikrodžių taisyklos lankytojai. Ateina pasitarti, ar vertingas jų įsigytas eksponatas, ar kokybiškas jo mechanizmas.
Nukonkuravo telefonai
Beveik prieš penkiolika metų laikrodžius išstūmė mūsų kasdieniniame gyvenime nepakeičiamais tapę mobilieji telefonai. Žmonėms pasirodė patogu: viename prietaise – kelios funkcijos.
Tuomet ir laikrodžių meistrams ne pyragai buvo – kartais net savaitę tekdavo laukti, kuomet prieis eilė kokį laikroduką pataisyti.
Pranašauja renesansą
Pagaliau buitininkų susivienijimas visai iširo, o patalpas imtasi privatizuoti. Keliolikos kvadratinių metrų dirbtuves kartu su keliomis kolegėmis įsigijo ir A. Šatienė. Dabar laikrodžių taisykloje darbuojasi ir klientais dalijasi dviese – kita pamaina dirba laikrodininkė Rimutė Vasiliauskienė.
Neskaičiuojant smulkaus remonto ar elementų keitimo, per mėnesį meistrės tesulaukia apie dvidešimt klientų, prie kurių laikrodžių reikia „pasikrapštyti“ po keletą valandų ar ilgiau. Tačiau, pasak A. Šatienės, laikrodžių renesansas ne už kalnų – vis daugiau žmonių vėl atranda laikrodį. Kas seną iš stalčiaus išsitraukia, kas parduotuvėje naują išsirenka.
Dangstosi vardais
Ne vieną tūkstantį laikrodžių savo rankomis antram gyvenimui prikėlusi moteris sako, kad dabar gaminamus šiuos mechanizmus galima klasifikuoti į dvi pagrindines kategorijas – brangius ir geros kokybės laikrodžius bei masinės gamybos nekokybiškas „štampuotes“. Pastarieji, gaminami Kinijoje, kituose Pietryčių Azijos kraštuose, neretai būna maskuojami garsių gamintojų pavadinimais.
Kartais paėmusi į rankas ir pamačiusi žinomo gamintojo vardą net pati meistrė apsigauna. Tačiau gražus dizainas – dar ne viskas. Mat nuėmus apatinį laikrodžio dangtelį paaiškėja realybė.
Į taisyklą beveik nebeatnešama žadintuvų. Dabar gaminama daug neremontuojamų žadintuvų. Kai gali už aštuonis litus nusipirkti, dažnas nesuka sau galvos dėl remonto.
Akis stengiasi tausoti
Laikrodininkė sako, kad rankinių laikrodžių detalės tokios smulkios, kad pirštais jų nė nesugraibysi. Tam naudojami specialūs pincetai. O apžiūrėti ir gedimą surasti miniatiūriniame mechanizme įmanoma tik per didinamąjį stiklą.
A. Šatienė prisipažįsta akis labai tausojanti. Namo iš darbo grįžusi nebeima į rankas knygos ar virbalų. Ėmėsi kartą kojines nusimegzti, bet kai akys vieną pabaigus ašaroti ir perštėti pradėjo, antrosios nebesiėmė.
Kainos – ne didmiesčių
Į mūsų mieste esančią laikrodžių taisyklą atvažiavę didmiesčių gyventojai stebisi žemomis kainomis. A. Šatienė pasakoja, kad, pakeitus elementą, vienas vilnietis net nedvejodamas ant stalo šešiasdešimt litų padėjo.
Sužinojęs, kad ir dešimties litų per daug, nuostabos neslėpė.
Neretai sugedusiu laikrodžiu nešini užsuka ir iš užsienio atostogų grįžę ukmergiškiai. Sako, kad čia keliolika kartų pigiau paslauga kainuoja.
Moteris prisipažįsta kartais su kolege pajuokaujančios, kad reikėtų kokius laikrodininkų kursus Ukmergėje organizuoti. Tačiau kol kas rimtai apie tai nesvarstė – vis laukia, kad parūps kokiai nors mokymo įstaigai ir šios profesijos ateitis.