Savaitgalį kultūros centre rengiama jubiliejinė – dvidešimtoji – liaudiškos muzikos šventė „Grok, armonika“. Visus linksmintis kvies ir žiemą iš kiemo varys Dėdienytė su Agotėle, taip pat mininčios neįprastą sukaktį.
Vaidotė ŠANTARIENĖ
Kultūros centro archyvo nuotr. Dėdienytė ir Agotėlė žiūrovus linksmina jau penkiolika metų.
Šios veikėjos, pokštaujančios per įvairius renginius, gerai žinomos ne tik ukmergiškiams. Pažinti televizijos ir radijo laidas vesdavusias šmaikštuoles turėjo progos visa Lietuva.
Kultūros centro direktorė Rasa Graužinienė ir etnokultūros specialistė Vilma Mulevičiūtė-Sabaliauskienė puikiai prisimena, nuo ko viskas prasidėjo. Dėdienytės ir Agotėlės „amato“ jos ėmėsi prieš 15 metų – šiuo vaidmeniu nusprendė pasirodyti tąsyk Ukmergėje vykusioje šventėje „Grok, Jurgeli“, kurią turėjusios vesti.
„Susigalvojom, kokiais personažais būti, ir būtent šitą giminystę susikūrėm – Dėdienytės ir Agotytės. Svarstėm, kaip čia žiūrovams savo charakterius apibūdinsim, ir nutarėm, kad viena kitai vyro ieškosim ir kitais kasdieniais rūpesčiais dalinsimės“, – čiauška abidvi. Sako esančios labai dėkingos buvusiai kultūros centro direktorei Eugenijai Vaitkienei už tai, kad padėjo įgyvendinti šią idėją.
„Tąkart linksminomės iš širdies: publikai daug ką pasakojom, klegėjom, kūrėm, būrėm – visaip stengėmės atsiskleisti. Ir mums patiko, ir mes patikom“, – šypsosi Agotėlė – Vilma. Kapelas vertinusi komisija, kurioje būta televizininkų, atkreipė dėmesį ir į šauniąsias vedėjas.
Filmuodavo svetur
Netrukus jos sulaukė pakvietimo dalyvauti Lietuvos televizijos viktorinos „Kraičio skrynia“ vedėjų konkurse. Jį laimėjo ir tapo šios laidos vedėjomis.
Pasakoja televizijoje dirbusios beveik ketverius metus. Laida buvo rengiama įvairiausiuose šalies kampeliuose, taigi kaskart vykdavo filmuotis į vis kitą vietovę. Domėdavosi kiekvieno rajono istorija, kultūra, ypatybėmis, kad savo žiniomis filmuojant laidą nenusileistų to krašto žmonėms.
Su kūrybine grupe išmaišė visus šalies regionus ir iš kiekvieno turi ką prisiminti. Pasakoja, jog dzūkų linksmybėms ir dzūkiškoms vaišėms sunkiai kas begali prilygti. O štai su žemaitėmis sunku sutarimą rasti. Ir ne visai dėl mums sunkiau suprantamos jų kalbos: labai jau tvirtą savo nuomonę Žemaitijos moteriškės turinčios.
Grįždavo mūsiškės su galybe suvenyrų, vietinių meistrų dirbinių. Dovanų buvo net gyvą kalakutą ir gaidį parsivežusios.
Gerbėjai nepamiršo
Nutraukus viktorinos filmavimą, Dėdienytė ir Agotėlė dar kurį laiką dirbo Baltijos televizijos laidoje „Subatos vakarėlis“, vėliau – „Pūko“ radijuje. Paskui iš eterio visai prapuolė, tuo labai nuliūdindamos savo gerbėjus. Moterys sako, jog kai kurie laiškais ligi šiol apie save primena. O kartais, bendraujant su nematytais žmonėmis, vienas kitas suklūsta: kur man jūsų balsas girdėtas…
Tačiau ir šiandien be jų neįsivaizduojamos ne vien linksmybės Ukmergėje, kur jos pokštauja per Miesto, derliaus šventes. Kaziuko, Joninių pramogų vyksta į miestelius ir kaimus, o į kitus rajonus netgi kviečiamos vesti Naujųjų metų sutiktuvių. „Žmonėms viskas įdomu: nuo papročių, burtų ir pramanų iki orų spėjimų. Ir kaip nesidalinsi žiniomis, kai tokios literatūros vien pas mane trys lentynos prikauptos“, – sako R. Graužinienė.
Pasidžiaugia, kad ir giminę praplėtė – dar turi Aneliutę ir Marceliutę. Šie vaidmenys teko jos pavaduotojai Ingai Kaselienei ir meno saviraiškos organizatorei Laimai Lenčickienei. Nebeatsiejamos nuo personažų Velykų, kitos šventės.
Mini sukaktis
Užtat Užgavėnės Dėdienytei ir Agotėlei – šventas dalykas. „Kasmet tai kieme, tai gryčioj visko prigalvojam su vis kitomis temomis, skirtingomis istorijomis“, – sako jos. Prisimena, kai vienais metais kultūros centro scenoj blynus kepė pačių sumeistrautoj krosnelėj. Gardus dūmelis salėj draikės, o dešrom, kumpiais ir sūriais apsikarsčiusios linksmuolės žiūrovams skanumynus dalijo. Ir tokių įspūdingų akimirkų – ne kelios…
Viena svarbiausių joms yra ir V. Mulevičiūtės-Sabaliauskienės organizuojama liaudiškos muzikos kapelų šventė „Grok, armonika“. Šiemet ji – dvidešimtoji. Laukiama šauniausių krašto muzikantų, koncertuos svečiai iš Suvalkijos. „Ir mes papasakosim, ką per penkiolika metų nuveikėm. Dainų, linkėjimų klausysimės, o po renginio bus šokių vakarėlis, kuriame gros Vilniaus tradicinių šokių klubas“, – kviečia vedėjos.
Šventė kultūros centre vyks vasario 10 d., šeštadienį, pradžia 14 valandą.