Serialo „Ukmergės šiluma“ įtampa vis auga, o siužetas jau primena kovinį filmą. Įvykiai Ukmergėje mirguliuoja visų televizijų kanalų žinių laidose, komentarus apie juos dosniai dalina šalies politikai…
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Ukmergės rajono vadovai tikisi kovą dėl šilumos ūkio laimėti.
Šią savaitę UAB „Miesto energija“ buvo sustabdytas licencijos galiojimas. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) posėdyje įvardinti UAB „Miesto energija“ licencijuojamos veiklos pažeidimai bei priimtas sprendimas sustabdyti šios įmonės licencijos galiojimą Ukmergės rajone iki ekstremalios situacijos pabaigos.
Rajono mero Algirdo Kopūsto teigimu, kiek laiko rajone galios ekstremali situacija, nėra apibrėžta: „Turime užtikrinti, kad gyventojams šilumos ir karšto vandens tiekimas nenutrūktų. Tikėtina, kad ekstremali situacija truks tol, kol VKEKK išduos šilumos tiekimo licenciją savivaldybės kontroliuojamoms bendrovėms ir jos galės pasirašyti dujų tiekimo sutartis“, – antradienio pranešime teigė mūsų rajono vadovas.
Iškėlė vėliavą
Kol minėta komisija posėdžiavo, prie pagrindinės miesto katilinės toliau virė aistros. Antradienį ant katilinės kamino buvo iškelta Ukmergės vėliava. Į didžiulį aukštį įkopęs ir vėliavą ant kamino pritvirtinęs vyras nusileidęs žemyn buvo apdovanotas katinės saugotojų bučiniais.
Palaikyti už katilinę kovojančių ukmergiškių iš Kauno atvyko Laisvės sąjungos lyderis Vytautas Šustauskas. Žmonių būryje jis pasidžiaugė, kad Ukmergė sugebėjo pakilti į kovą prieš privatų šilumos tiekėją.
Ant katilinės kamino suplevėsavo Ukmergės vėliava.
Skandalais pagarsėjęs politikas siūlėsi pagelbėti ukmergiškiams ir tikino galįs parūpinti… kad ir ginklų. „Mūsų sąjunga visa ginkluota“, – gyrėsi V. Šustauskas. Katilinės gynėjų palaikyti buvo atvykę net Kedžio šalininkai „Drąsiaus kelias“.
Be to, šią savaitę policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl spalio 4-osios įvykių prie katilinės. Policijos komisariate gauti 14 gyventojų pareiškimai. Ikiteisminis tyrimas pradėtas dėl viešosios tvarkos pažeidimo.
Suskaičiavo
Tuo tarpu „Lietuvos rytas“ suskaičiavo, kiek mūsų rajono savivaldybei lig šiol jau kainavo kova su „Miesto energija“.
„Šilumos ūkio ekspertas, Nacionalinės vartotojų konfederacijos viceprezidentas Vygintas Sidzikauskas už savo konsultacijas Ukmergės savivaldybei pateikė 33 762 litų sąskaitą.
Vilniaus advokatų kontorai, kuriai atstovauja advokatas Virgilijus Kaupas, sumokėta 41 140 litų.
Antstolėms Vilmai Leskevičienei sumokėti 14 202 litai, Jūratei Blažienei – 7422 litai, Ramunei Mikliušienei – 1277 litai.
Katilines saugančiai Ukmergės saugos bendrovei „Aase” savivaldybė jau yra sumokėjusi 39 642 litus.
„Vilmorus” atlikta Ukmergės gyventojų apklausa dėl šilumos ūkio savivaldybei kainavo 9950 litų.
Viešiesiems ryšiams ir spaudos pranešimams rengti savivaldybės pasamdyta bendrovė „IC Baltic” už savo paslaugas pateikė 29 492 litų sąskaitą.
Visos šios išlaidos dengiamos iš Ukmergės savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo.“
Į šią sumą neįtrauktos savivaldybei perėmus katilines naudoto brangesnio už dujas – dyzelinio kuro išlaidos. Specialistų teigimu, jos gali siekti kelis šimtus tūkstančių litų.
Atsakys savivaldybė
Trečiadienį Ministras Pirmininkas sušaukė Krizių valdymo komiteto posėdį dėl kritinės šilumos ūkio padėties Ukmergės rajono savivaldybėje.
Į posėdį iškviestas Ukmergės meras Algirdas Kopūstas sakė neketinąs atšaukti ekstremalios padėties. Ministro Pirmininko pranešime spaudai teigiama, kad jokių logiškų argumentų A. Kopūstas komisijos nariams nesugebėjo pateikti, be pasakymo, kad jie „ketina sulaukti teismo sprendimo“. Šiuo metu įvairiuose teismuose sprendimų laukia net 14 bylų, susijusių su absurdiška situacija Ukmergės šilumos ūkyje.
www.15min.lt portalo žurnalistai po minėto posėdžio pakalbino šalies valdininkus ir paprašė jų pakomentuoti situaciją Ukmergėje. Portale rašoma:
„Mes konstatuojame, kad savivaldybės taryba yra visiškai atsakinga už pasekmes, kurios kils priimant dabartinius žingsnius. Turime būti atviri, kad yra rizika, jog galima žala ukmergiškiams ir „Miesto energijai“ sudarys nuo keliolikos iki keliasdešimt milijonų litų. Vyriausybė nusiteikusi taip, kad šių nuostolių kompensavimas, jeigu jų bus, neguls ant kitų savivaldybių gyventojų pečių, ši politinė atsakomybė teks savivaldybės tarybai, kuri turi laisvę priimti tam tikrus sprendimus“, – po Krizių valdymo komiteto posėdžio žurnalistams sakė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
Ministras taip pat pabrėžė manąs, kad ekstremalios situacijos atšaukimas „būtų labai protingas žingsnis“.
„Formaliai žiūrint, ekstremali situacija gali būti paskelbta, kai dalis gyventojų negauna atitinkamo šildymo. Bet reikia konstatuoti, kad šildymo sezonas Ukmergėje buvo paskelbtas anksčiausiai visoje Lietuvoje. Be to, reikia atkreipti dėmesį, kad savivaldybės veiksmai patys sukėlė tą situaciją. Be to, dabar, kai gyventojai gauna šilumą, ekstremali padėtis turi būti atšaukta“, – sakė R. Šimašius.
Ministras taip pat akcentavo, jog ekstremalios situacijos paskelbimas yra apskritai „gana keista situacija“, nes savivaldybė pirmiausiai iš šilumą tiekusios įmonės atėmė turtą, o vėliau pareiškė, kad, kadangi ji negali vykdyti įsipareigojimų, skelbiama ekstremali situacija. „Tai yra visiškai neadekvatu“, – sakė ministras.
Jis atkreipė dėmesį, kad iki šiol šilumą ukmergiškiams teikusi „Miesto energija“ licenciją prarado, nes buvo „išmesta iš jai priklausančių patalpų“.
„Puikiai suprantame norą turėti mažesnes kainas. Komitetas paprašė Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos dar kartą atidžiai ir nuodugniai išnagrinėti, ar kainos yra tinkamos ir pagrįstos Ukmergės savivaldybėje, ar iš tiesų nėra kokių nors manipuliavimų, ar iš tikrųjų ukmergiškiai nepermoka. Kita vertus, kainos ir ekstremalios situacijos klausimai yra visiškai atskiri“, – pažymėjo ministras.
Kalbos apie pigesnę šilumą – nepagrįstos
VKEKK vadovė Diana Korsakaitė žurnalistams tvirtino, kad Ukmergės politikų kalbos apie mažesnę šilumos kainą yra nepagrįstos.
„Situacija Ukmergėje žmonėms yra be galo nepalanki ir netoleruotina tiek trumpalaike, tiek ilgalaike prasme. Mes visuomet sakėme, kad savivaldybė eina be galo pavojingu keliu nevykdydama teismo nutarčių ir manipuliuodama viešąja nuomone. Kalbos apie sumažintą kainą neturi jokio ekonominio pagrindo ir už visa tai, kas padaryta, susimokės ne kas kitas, o tie patys gyventojai“, – teigė D. Korsakaitė.
Pasak jos, šilumos kaina Ukmergėje nėra sumažinta, nes buvo sudegintas rezervinis kuras. „Komisija jau seniai paskelbė, kad kainos skirtumas yra viena šimtoji cento. Dėl vienos šimtosios cento tikrai nereikėjo daryti jokių revoliucijų, jokių riaušių, tai buvo galima pasiekti susėdus prie stalo, tačiau yra paprasčiau apkaltinti komisiją kažkokiomis nesąmonėmis ir investuotoją tuo, kad jis investavo ne ten, ne tiek ir ne taip. Paprasčiau savivaldybės tarybai priimti sprendimus neleisti investuoti į biokurą, savivaldybei paprasta priimti sprendimus neleisti užžiedinti ir sujungti atskirų sistemų į vieną sistemą“, – kritiką Ukmergės savivaldybės tarybai žėrė VKEKK vadovė.
Ji taip pat sakė, kad kalbos, esą šilumos kaina yra didžiausia Ukmergėje, tėra propaganda, o tai, jog neatšaukiama ekstremali situacija – manipuliavimas viešąja nuomone. „Ar meras, ar ne meras, bet tai tikrai susiję su rinkimais“, – įsitikinusi VKEKK vadovė. Pasak jos, jokio ekonominio pagrindo mažinti šilumos kainą ateityje nebus, kol nebus investuota į biokuro katilus.
Kalbėdama apie „Miesto energijos“ licencijos stabdymą, D. Korsakaitė teigė, kad „teisiškai, techniškai, valdybiškai ir finansiškai ši įmonė niekuo nenusikalto ir jokių įstatymų nepažeidė“ ir kad licencija sustabdyta remiantis tuo, jog nei VKEKK, nei kiti teisės aktai Ukmergės savivaldybėje nebeveikia.
„Jei vakar komisija nebūtų priėmusi sprendimo stabdyti remiantis ekstremalia padėtimi ir nukreipiant pagrindą ir atsakomybę merijai už savo veiksmus, šiandien mes jau būtume turėję kraujo“, – sakė D. Korsakaitė.
Ji taip pat teigė, kad „Ukmergės šilumai“ licencija nebus suteikta, kol nebus aiškumo dėl ekstremalios padėties ir kol nebus įrodyta, kad „Miesto energija“ dėl savo kaltės nevykdė licencijuojamos veiklos.
Meru tapti nebesieks
Ukmergės rajono savivaldybės meras Algirdas Kopūstas žurnalistams tikino, kad nors savivaldybės taryba sutartį su „Miesto energija“ nutraukė ne dėl šilumos kainų, o dėl sutarties pažeidimų, iškilusių į viešumą praėjusių metų pabaigoje, šilumos ūkį perėmus valdyti „Ukmergės šilumai“, šilumos kaina vartotojams sumažėtų.
„Kaina bus mažesnė“, – tvirtino A. Kopūstas. Žurnalistų paprašytas įvardyti, kiek šilumos kaina nukris, Ukmergės meras sakė: „Jūsų labai stiprus klausimas. Iki dešimties procentų kaina tikrai sumažės. Ją sumažinsime mažindami nuolatines ir valdymo išlaidas.“
Politikas taip pat tikino nežinąs, iš kur pasklido kalbos apie galimą keliolikos ar keliasdešimties milijonų litų žalą. „Šios dienos skaičiavimais, „Miesto energijai“, be gyventojų skolos, esame skolingi apie 1,5 mln. litų, jie mums taip pat skolingi apie 1,5 mln. litų. Nežinau iš kur kiti skaičiai. Truputį bijau, kad čia yra manipuliacijos“, – tvirtino A. Kopūstas.
Paklaustas, ar nori pretenduoti į Ukmergės merus artėjančiuose savivaldos rinkimuose, A. Kopūstas pridėjo ranką prie širdies ir tvirtino to daryti neketinąs. „Meras tikrai nebūsiu”, – sakė jis.