„Ukmergės žiniose“ jau skelbėme Viešųjų pirkimų tarnybos pranešimą, jog dauguma Ukmergės savivaldybės viešųjų pirkimų vykdyti su pažeidimais. Dėl galimų korupcijos požymių viešųjų pirkimų procedūrose rajono tarybos nariai ketina kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą.
Ligita JUODVALKIENĖ
Tarnyba atliko patikrinimą Ukmergės savivaldybėje dėl pernai ir šiemet organizuotų viešųjų pirkimų. Tikrinimo ataskaitoje nurodoma, kad savivaldybė 12 iš 19 tokių pirkimų vykdė pažeisdama Viešųjų pirkimų įstatymą.
Kvepia baudomis
Viešųjų pirkimų tarnybos l. e. p. direktorius Žydrūnas Plytnikas sako, kad tai tikrai nemaži skaičiai. „Nors savivaldybėse paprastai problemų būna dažnokai, Ukmergės savivaldybė viena iš nedaugelio, kurioje jų tiek daug“, – teigia jis.
Ž. Plytnikas teigia, kad jo vadovaujama tarnyba, rengiasi peržiūrėti sutartis, kurios sudarytos viešuosius pirkimus vykdant su pažeidimais. „Reikalausime, kad sutartys būtų nutrauktos, jei jos dar nepasibaigusios“, – sako jis.
Anot l. e. p. direktoriaus, už atskleistus pažeidimus komisijos narių laukia nuobaudos. Jų dydis gali svyruoti nuo 500 iki 2500 litų. „Kviesimės komisijos narius, analizuosime konkrečią situaciją. Kiekvienas komisijos narys turi būti atsakingas už savo veiksmus“, – kalbėjo Ž. Plytnikas.
Pažeidimai – nuolatiniai
Iš viso Ukmergės rajono savivaldybėje buvo patikrinta 19 vykdytų viešųjų pirkimų, parengti dokumentai, paslaugų ir darbų pirkimai. Taip pat analizuotas komunalinių atliekų tvarkymo paslaugų sutarčių teisėtumas.
Pažymima, kad vykdydama 12 viešųjų pirkimų savivaldybė pažeidė juos reglamentuojantį įstatymą, neužtikrino lygiateisiškumo ir skaidrumo principų bei nustatyto pirkimų tikslo racionaliai naudoti tam skirtas lėšas.
Tikrinimo rezultatai parodė Ukmergės viešųjų pirkimų komisijoje esančius nuolatinius viešųjų pirkimų vykdymo tvarkos trūkumus ir įstatymo pažeidimus.
Rezultatams įtakos neturėjo
Ukmergės rajono savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijos pirmininkė Klavdija Stepanova sako, kad kol kas su išvadomis susipažinusi tik tarnybos tinklalapyje, oficialių išvadų dar negavo.
Komisija pasirengusi atsižvelgti į gautas pastabas ir padėtį taisyti. Anot jos, visi rasti pažeidimai – procedūriniai dalykai. „Manau, kad nurodymų nutraukti sutartis negausime, nes esminių, turinčių įtakos konkurso rezultatams, pažeidimų nebuvo.“
K. Stepanova mano, kad pažeidimų priežasčių yra keletas.
Viena pirmininkės įvardinta priežastis – „žmoniškųjų išteklių trūkumas“. Savivaldybėje už viešuosius pirkimus atsakingas tik vienas asmuo, kai tuo tarpu turėtų būti atskiras skyrius, dirbantis tik su viešaisiais pirkimais.
„Gal šiek tiek skirtingas mūsų ir jų kai kurių procedūrinių dalykų traktavimas. Viešųjų pirkimų įstatyme procedūros nėra griežtai apibrėžtos“, – sako ji.
Vertinimas išsiskiria
Tuo tarpu Viešųjų pirkimų tarnybos specialistai mano kitaip. Savivaldybės viešojo pirkimo „Darbuotojų kvalifikacijos tobulinimo, vykdant projektą „Ukmergės rajono savivaldybės ir jos institucijų darbuotojų administracinių gebėjimų tobulinimas“ mokymo paslaugos“ vertinime yra tokia citata: „Apibendrindama Tarnyba konstatuoja, kad nustatyti įstatymo pažeidimai turėjo įtakos pirkimo rezultatams.“
Turi atsakyti
Rajono tarybos narys konservatorius Andrius Kalesnikas įsitikinęs, kad Ukmergės rajono vadovai turi prisiimti politinę atsakomybę už įstatymo bei viešojo intereso pažeidimus.
„Iš patikrinimo rezultatų akivaizdu, kad Viešųjų pirkimų komisija negebėjo, o dėl pasikartojančių pažeidimų kyla įtarimas, jog gal net nesistengė laikytis skaidrumo ir lygiateisiškumo principų, vykdant viešuosius pirkimus“, – teigia A. Kalesnikas.
Jis ragina ne tik nutraukti sutartis, pasirašytas pažeidžiant įstatymą, bet ir pagalvoti, kaip atlyginti finansinę žalą.
Konservatorius taip pat neatmetė galimybės kreiptis į Specialiųjų tyrimų tarnybą, kad ši nustatytų, ar vykdant viešuosius pirkimus Ukmergėje nebuvo korupcijos požymių.