Kelių savaičių senumo įvykis, kuomet policijos pareigūnai nušovė žmones puldinėjantį savo pačių dresuotą aviganį, paskatino pasidomėti šunų dresavimu. Kaip mokyti savo augintinį, kad jis neatsidurtų panašioje situacijoje?
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Stasio Barausko juodasis rusų terjeras Olis paklusniai vykdo visas šeimininko komandas.
Ukmergės kinologų draugijos prezidentas Stasys Barauskas daugiau kaip 15 metų dresuoja įvairių veislių šunis. Prieš dešimtmetį mieste jis buvo įkūręs šunų dresavimo mokyklą. Dabar keturkojus paklusnumo ir mandagumo moko tik individualiai, šeimininkų namuose.
Šiuo metu namuose lanko aštuonis įvairaus amžiaus ir veislių šunis. Jiems ir jų augintiniams praveda iki septynių pamokėlių, tačiau mano, kad realiai reiktų šunį dresuoti gerokai ilgiau. Tiesiog šeimininkams ne visada užtenka kantrybės.
Koks svarbiausias dresavimo tikslas? Išmokyti paklusnumo.
Kinologas išmoko šeimininką įvairių komandų, o šunį priverčia jas vykdyti.
Apie šunis labai daug išmanantis S. Barauskas sako, kad paprastai šunys jo klauso. Ir net būna daug paklusnesni nei savo šeimininkui. Didžiausia klaida, kurią daro keturkojų šeimininkai dresuodami augintinius, – gyvūno lepinimas, griežtumo stoka ar tiesiog – per didelė meilė. Dresuotojas negali būti žiaurus gyvūnui, tačiau privalo būti jam griežtas. Augintinius lepinti įpratę žmonės ne visada tai suvokia.
Tarp dabartinių S. Barausko mokinių – vokiečių aviganiai, labai retas Lietuvoje Tibeto mastifas, labradoras ir kitų veislių šunys. Daugiausia – stambesni.
Pašnekovas sako: „Kaip ir vaikams, keturkojams yra ir tinkamiausias, ir visai nepalankus laikas auklėjimui“.
Geriausia pradėti dresuoti pusės metų šunis. Su vyresniais teks padirbėti ilgiau ir daug griežčiau.
Svarbiausia, auginant stambios veislės šunį, yra tai, kad jis būtų paklusnus, neagresyvus ir net po miestą su juo galėtum vaikštinėti be rūpesčių, nerizikuojant, kad jis gali ką nors užpulti.
Kas gi tuomet, S. Barausko manymu, nutiko policijos pareigūnų Naidai, kad ši, būdama dresuota, išbėgusi iš aptvaro pradėjo gąsdinti praeivius? Pašnekovas sako tą aviganį gerai žinojęs ir yra įsitikinęs, kad jis buvo silpnos psichikos. Taip jau nutinka: ne visų keturkojų psichika yra stipri.
Pasitaiko, kad gyvūno psichiką pagadina pats jo šeimininkas, jauną šunį pradėdamas mokyti agresijos. To daryti jokiu būdu negalima, nes vėliau su gyvūnu „susikalbėti“ taps neįmanoma – jis užaugs tikru koviniu žvėrimi.
Ar pats kinologas sulaukia prašymų išmokyti šunį agresijos? Sulaukia. Tačiau to niekad nedaro.
Ką galvoja apie šeimininkus, kurie savo gyvūnams leidžia labai daug: miegoti vienoje lovoje, šokinėti iš džiaugsmo ir net imti maistą nuo stalo? Kai kurie žmonės tame nemato jokios problemos. O jei patinka šeimininkui, kas gi kitas gali reguliuoti jo ir gyvūno santykius?
Penkis šunis savo namuose auginantis S. Barauskas prisipažįsta, kad vienas jo paties augintinis miega lovoje. Nuo eutanazijos beveik septynerių metų šuniuką išgelbėjęs pašnekovas sako, buvę jau vėlu keisti gyvūnėlio pomėgius. Ankstesnioji jo šeimininkė šunytį labai jau lepino…
Kokia didžiausia klaida, kurią daro šunį auklėti bandantys šeimininkai? Pasirodo, tai bausmė už kažkada padarytą nusižengimą. Pareina namo šeimininkas ir pamato, kad šunelis kampe prikrovęs krūvelę. Puola barti besidžiaugiantį, prie durų pasitikti atbėgusį augintinį. Tačiau, visai be reikalo: jei nepabarei tuoj pat po „nusikaltimo“, vėliau to daryti nereikia. Šuo tikrai nesupras ir jausis sutrikęs.
Ar yra šunų veislių, kurios labai prastai pasiduoda dresavimui? S. Barauskas įsitikinęs, kad komandų ir paklusnumo galima išmokyti kiekvienos veislės šunį. Nors daugeliui atrodo, kad lengviausiai dresūrai pasiduoda vokiečių aviganiai, pašnekovas taip nemano. Jis pastebi, kad didesnės įtakos nei veislė dresavime turi tai, ar dresuoti buvo šunelio tėvai. O, pavyzdžiui, cirke tikrus sumanumo ir paklusnumo stebuklus rodo dekoratyviniai šuneliai ar paprasčiausi kiemsargiukai.