Lietuvos rinkoje mėginantys įsitvirtinti kinai savo prekybos centrus atidaro kaimyniniuose rajonuose. Kinų prekybininkai domisi verslo galimybėmis ir mūsų mieste.
Ligita JUODVALKIENĖ
Smulkių rajono verslininkų žinia apie kiniečių parduotuves nedžiugina. Juos gąsdina kinų prekybininkų konkurencija. Pirkėjai žiūri iš savo bokšto – tikisi, kad, atsiradus tiesioginiam tiekėjui, kiniškų prekių kelias nuo gamintojo iki prekystalio sutrumpės ir prekių kainos sumažės.
Lietuvos rinkoje mėginantys įsitvirtinti kinai savo prekybos centrus atidaro kaimyniniuose rajonuose. Kinų prekybininkai domisi verslo galimybėmis ir mūsų mieste.
Ligita JUODVALKIENĖ
Jei kinų prekybos centrai įsikurs Ukmergėje, didelę konkurenciją pajus smulkieji verslininkai.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Kinų konkurencijos nepabūgo ir Ukmergės rajono vartotojų kooperatyvo direktorė Angelė Andrikonienė. „Aš pati juos susiradau. Turime keletą patalpų, labai tinkančių prekybos centrui. Laikyti jas tuščias – reiškia neišnaudoti galimybės užsidirbti pinigų. O šiais laikais ne tik litas – kiekvienas centas brangus“, – sako vartotojų kooperatyvo direktorė.
Kinai Lietuvoje planuoja atidaryti pramoninių prekių prekybos centrus, taigi daugiausia maisto produktais prekiaujančio kooperatyvo jų kaimynystė negąsdina. A. Andrikonienė mano, kad kinų prekybos centrui tiktų šalia turgaus esančios buvusios ūkinių prekių parduotuvės patalpos. Jas iki šiol nuomojusi UAB „Buremsa“ iš jų jau išsikraustė. Atlaisvintas ir universalinės parduotuvės pirmas aukštas – išsikėlė drabužių parduotuvę čia turėję nuomininkai. Trečią parduotuvės aukštą kooperatyvas nuomoja už simbolinę kainą.
„Mus spaudžia raginimai keisti universalinės parduotuvės langus. O už ką juos keisti? Reikia galvoti, kaip tam užsidirbti lėšų, juk esame pelno siekianti organizacija. Man tikrai gaila turguje prekiaujančių žmonių, nes jie labiausiai pajustų kinų konkurenciją. Siūliau: jei jie panorėtų, mielu noru išnuomotume patalpas jiems“, – tikina vadovė.
Išnuomoti kinams tūkstančio kvadratinių metrų patalpas dar vasaros pradžioje buvo pasirengusi ir UAB „Ukmergės paslauga“. Patalpos Gruodžio 17-osios gatvėje, kur anksčiau būta „Maxima“ prekybos centro, priklauso šiai bendrovei. Išsikėlus prekybos centrui, jau beveik metus jos stovi tuščios.
"Kinai apžiūrėjo mūsų siūlomas patalpas, bet tuo viskas ir baigėsi. Manau, kad jie jomis nesusidomėjo“, – sako UAB „Ukmergės paslauga“ direktorius Vytautas Masiukas.
Ukmergiškiai prekybininkai, nuomojantys patalpas prekybos centre „Eifelis“, sako girdėję gandus apie tai, kad jau ateinančių metų vasario mėnesį jų kaimynystėje įsikurs kinai. „Norfos“ atstovas ryšiams su visuomene Darius Ryliškis sako, kad kinai iš tiesų susidomėjo „Eifeliu“. „Tas jų interesas išliko iki šiol, tačiau šiuo metu neturime nieko konkretaus, ką galėtume jiems pasiūlyti – laisvo ploto nėra“, – tikina atstovas ryšiams su visuomene.
Prekybos centrų nuoma Baltijos šalių valstybėse užsiimančios kompanijos „Balticretailcentres. com“ projektų vadovas Saulius Narvilas sako, kad kalbėti apie kinų prekybos centrus Ukmergėje dar kiek ankstoka. „Ne tik jūsų miestas domina kinus, bet ir daug mažesni miesteliai, bet tai dar nereiškia, kad jie jau dabar žada čia atbėgti. Dabar jie dairosi, žiūri, skaičiuoja“, – teigia jis.
Iki šiol kinai savo prekyvietėms rinkosi ne mažesnius kaip 30 tūkstančių gyventojų šalies miestus. Mažiausias miestas, kuriame neseniai buvo apsispręsta atidaryti kiniškų prekių prekybos centrą, – Kėdainiai, kuriuose gyvena 29 tūkstančiai gyventojų.
Beje, S. Narvilas sako, kad daugelis įsivaizduoja, jog kinų prekybos centruose – vien tik kiniškos prekės: „Jie ieško prekių ir kitose šalyse – Italijoje, Ispanijoje, Turkijoje.“
Šiemet prasidėjus kinų prekybininkų antplūdžiui Lietuvoje šaknis įleido jau apie trisdešimt Kinijos prekybos įmonių.