Kaip manote, kokia būtų jūsų kelionė namo po sostinėje atliktos galvos operacijos? Tikriausiai automobiliu parvežtų namiškiai ar giminės. Blogiausiu atveju namo parvyktumėte autobusu. Algirdas Šidlauskas po rimtos galvos operacijos ir intensyvaus gydymo namo į Atkočius parkeliavo pėsčias. Iš sostinės jis kulniavo pusantros paros.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Algirdą Šidlauską sostinės medikai po operacijos namo išleido pėsčią.
Dėl to, kad lyg šuo be lito kišenėje ir net be drabužių buvo išstumtas iš ligoninės, Algirdas Šidlauskas niekam skundų nerašys. Žmogus neišmoko niekieno erzinti nei skundais, nei prašymais.Vaikų namuose užaugęs, nei savo šeimos, nei nuosavo kampo neturintis 48 metų vyras yra įpratęs priimti tik tai, kas jam duodama, bet, gink Dieve, neprašyti.
Tačiau sako, kad dėl to, jog neseniai išoperuotam teko kulniuoti namo apie 80 kilometrų, širdį labai skauda.
Nieko neprisimena
Kaip atsidūrė Vilniaus greitosios pagalbos universitetinėje ligoninėje, Algirdas Šidlauskas neprisimena. Vienas kaimietis kovo 21 dieną jį rado gulintį pievos griovyje. Buvo leisgyvis, praradęs sąmonę, su didžiule žaizda pakaušyje.
Sušalusį, permirkusį vyrą medikai nugabeno į ligoninę. Trauma pasirodė besanti rimta, tad teko ligonį gabenti į Vilniaus greitosios pagalbos universitetinę ligoninę. Ten jam buvo atlikta kaukolės operacija. Iš dokumentų matyti, kad kaukolės trūkimas siekė net 4 centimetrus. Gydymas buvo gana sėkmingas. Po aštuonių dienų medikai vyrą išrašė namo.
„Ar jūs sakėte, kad neturite nė lito ir kad nėra, kas jus iš ligoninės parvežtų namo?“ – teiraujuosi vyro. „O tai kaipgi, sakiau, kad neturiu. Ko paprašyti, kad neturiu pinigų“, – tvirtina žmogus. Rodydamas savo batus, striukę, megztinį, sako, kad visa tai – geros moters jam dovanoti rūbai. Jei ne jie, tikriausiai būtų išmestas iš ligoninės dar ir plikas.
Šlapi rūbai, kuriais vilkėdamas jis buvo nugabentas į Vilnių, anot Algirdo, buvo sugrūsti į maišą, numesti ir supelėję. Niekas nepasivargino jų išdžiovinti. Slaugė tokius juos atkišo iš ligoninės namo išrašytam ukmergiškiui.
Drabužius supūdė
Pamatęs, kad savo drabužių vilktis tiesiog neįmanoma, žmogus pasiguodė vienoje palatoje gulėjusio vaikinuko mamai. Ši buvo gailestinga ir labai supratinga – atnešė savo sūnaus drabužius ir batus.
Rūbais apdovanotas A. Šidlauskas dar kartą patyrė svetimų žmonių jautrumą, kai šie dykai pavežėjo jį iki pat Vilniaus pakraščio. Atsisveikino ir paleido vildamiesi, kad žemėje yra ir daugiau gerų žmonių, kad kas nors sustos ir pavėžės žmogų iki Ukmergės. Tačiau ranka mojančio barzdoto pakeleivio su pleistru užlipdyta galva niekas vežti nenorėjo.
Algirdas sakė ilgai bandęs sustabdyti mašiną. Veltui. Niekas nestojo. Praradęs viltį ir sušalęs, į Ukmergę jis patraukė pėsčias. Priėjęs autobusų stotelę vis sustodavo pailsėti, o pasėdėjęs vėl eidavo.
Liepė eiti žole
Netoli Maišiagalos ukmergiškį sustabdė policijos patruliai. Apibarė, kam eina automagistralės šalikele. Sakė, kad negalima, kad turi eiti žole. „Ar sakėte, kad neturite pinigų ir negalite parsirasti į Ukmergę“, – niekaip negaliu patikėti vyro pasakojimu. Šis tikina, kad pareigūnams trumpai papasakojęs, kas jam nutiko, šie tik liepė eiti žole ir nuvažiavo.
„Kol jie mane matė, klausiau, bet paskui vėl ėjau asfaltu“, – pasakojo Algirdas. Tikina iš sostinės į Atkočius pėdinęs pusantros paros – niekur nemiegojęs, ir net ilgai nesėdėjęs, nes buvę labai šalta. Dovanoti sportiniai bateliai buvę labai patogūs, žaizdų ir pūslių neprispaudęs, tik kojas baisiai gėlė.
Tikriausiai vyras niekam apie savo kelionę pats neprasitartų, jei jo atsitiktinai nebūtų pažinusi viena Atkočių medikė. Kaip tik tą dieną ji važiavo į Vilnių. Važiuojant link sostinės automagistralėje ties Krikštėnais šmėstelėjo keliaujantis matytas žmogus. Sugrįžusi namo, vakare tą patį žmogų sutiko jau Atkočiuose. Pasiteiravo, ar tik ne jį matė ties Krikštėnais. Šis patvirtino ir pasiguodė iš Vilniaus namo keliavęs pėsčiomis.
Pagalbos neprašo
„Niekaip nesuprantu, kaip gali būti žmonės tokie abejingi, juk ligoninės darbuotojai galėjo ir mums pranešti, kad išleidžia žmogų, kurio nėra kam parvežti namo, būtume kažką darę, pagelbėję“, – kalbėjo su velykiniu lauknešėliu pas Algirdą išsiskubinusi Deltuvos seniūnijos socialinė darbuotoja Janina Leitienė. Ji patvirtino, kad vaikų namuose augęs, savo šeimos nesukūręs vienišius Algirdas niekada nesikreipė į seniūniją pagalbos. Nei malkų, nei pašalpų, nei pastogės iš valdžios jis niekada neprašė. Jau daug metų glaudžiasi vieno geraširdiško kunigo duotame naudotis name, laisvalaikiu skaito knygas, o dirbdamas padienius darbus apsirūpina maistu ir apdaru.
Tiki, kad skriaudiką pričiups
Paklaustas, ką galvojo pusantros paros keliaudamas namo, kai pro šalį vienas po kito lėkė automobiliai, Algirdas nefilosofavo ir nesiguodė. Tepasakė, kad jo ėjimas buvo vienintelis išsigelbėjimas – juk kažkaip namus reikėjo pasiekti.
Tvirtino, kad dabar jam svarbiausia – nesiguosti, o išsiaiškinti, kas jį sumušė ir paliko merdėti laukuose. Nors dėl šio įvykio policijoje pradėtas ikiteisminis tyrimas. Vyras abejoja, ar pareigūnai nustatys nusikaltėlį, tačiau viliasi, kad, po truputį grįžtant atminčiai, tai pavyks padaryti jam pačiam.