Pasikeitęs Žemės mokesčio įstatymas privertė žmones sunerimti. Dauguma įsitikinę – mokestis už žemę didės.
Ligita JUODVALKIENĖ
Nuo kitų metų sausio 1 dienos įsigaliojus žemės mokesčio pakeitimo įstatymui, žemės mokestis bus skaičiuojamas nuo žemės vidutinės rinkos vertės. Įstatymas byloja, kad kiekvienoje savivaldybėje šis mokestis bus skirtingas.
Savivaldybių tarybos žemės mokesčio tarifus turi patvirtinti iki gruodžio 1 dienos.
Ukmergės rajono savivaldybės Mokesčių ir ekonominės analizės skyriaus vedėja Daiva Gladkauskienė sako, kad iki šiol žemės savininkams buvo taikomas 1,5 procento žemės kainos mokesčio tarifas. Naujasis įstatymas numato plačias tarifo apskaičiavimo žirkles – nuo 0,01 procento iki 4 procentų žemės vertės.
Mūsų savivaldybė dar neapsisprendė, kokio dydžio tas mokestis bus.
Viešojoje erdvėje pasigirdo prognozių, kad naujasis žemės įstatymas mokestį padidins. Vedėja taip pat neneigia, kad mokestis didės, tačiau mano, kad labai neženkliai.
„Manau, jog būtų nelabai teisinga, jei privačios žemės mokestis labai pakiltų – juk žmonės, įsigydami žemę, už ją jau sumokėjo“, – svarsto ji.
Pasak D. Gladkauskienės, įstatyme diferencijavimo kriterijai yra apibrėžti. Mokesčio tarifas priklausys nuo pagrindinės žemės naudojimo paskirties, nuo žemės sklypo naudojimo būdo, nuo sklypo dydžio ir vietos.
Šis mokestis bus nustatomas ir pagal žemės vertę, nustatomą iš VĮ Registrų centro Nekilnojamojo turto kadastro. „Kitų metų žemės vertė ir bus nustatyta tik kitais metais, taigi kokia ji bus, pasakyti negalima“, – aiškino vedėja.
Iki šiol pagal įstatymą buvo taikomas mokesčio mažinimo koeficientas tiek žemės ūkio paskirties, tik namų valdų žemei. Žemės ūkio paskirties žemei buvo taikomas 0,35 koeficientas, namų valdai – 0,5.
Naujajame įstatyme nurodoma, kad žemės ūkio paskirties žemei, išskyrus apleistus žemės plotus, bus pritaikomas mažinimo koeficientas 0,35. Apie mokesčio dydžio mažinimą namų valdai nekalbama.
Vedėjos teigimu, žemės mokesčio dydžio nustatymas – darbo grupės, kuri turėtų būti sudaryta artimiausiu metu, darbas. Darbo grupės nariai išanalizuos padėtį, parengs projektą, jį pagrįs ir pateiks tvirtinti rajono tarybai. „Apskritai tai nauja veikla – tokio darbo dar neturėjo nei mūsų skyrius, nei savivaldybė“, – aiškino pašnekovė.
Kasmet iš šio mokesčio į Ukmergės rajono savivaldybės biudžetą surenkama apie 850 tūkstančių litų. Šį mokestį moka privačios žemės savininkai: ūkininkai, namų valdų, garažų savininkai.