Teisingumo ministro patvirtintos taisyklės supaprastino asmens vardo bei pavardės keitimo tvarką. Mūsų rajone vardus ir pavardes pernai keitė aštuoni ukmergiškiai.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Dauguma iš mūsų su ta pačia pavarde pragyvename visą gyvenimą…
Nuo šiol trumpiau truks pavardės keitimo procedūros, kai asmuo nori susigrąžinti turėtą pavardę, turėti bendrą su sutuoktiniu pavardę, prie savo pavardės prijungti sutuoktinio pavardę, turėti šeiminės formos nenurodančią pavardę ar vietoj nelietuviškos sugramatintos pavardės formos turėti sugramatintą (arba atvirkščiai).
Teisė spręsti pavardžių keitimo klausimus palikta tik civilinės metrikacijos skyriams. Iki šiol tokių sprendimų pagrįstumą turėjo įvertinti ir Teisingumo ministerija, o tai lėmė ilgesnį prašymų nagrinėjimą.
Nuo šiol asmenys gali pasirinkti, ar jie nori, kad keičiant jų pavardę būtų keičiami ir įrašai jų vaikų gimimo liudijimuose. Ankstesnė tvarka numatė, kad mamai pakeitus pavardę privalėjo būti pakeistas ir nepilnamečio vaiko gimimo liudijimas, nurodant jame naująjį mamos asmenvardį.
Naujojoje tvarkoje įtvirtinta galimybė tėvams pakeisti vaiko vardą. Tai daryti bus galima tik tuo atveju, jei vardo keitimas neprieštaraus vaiko interesams. Šis pokytis padės išspręsti problemas, kai tėvams ar jų vaikams iškyla nepatogumų dėl netinkamai parinkto vaiko vardo ir šis dėl to patiria patyčias.
Prašymus papildyti, pakeisti ar ištaisyti civilinės būklės aktų įrašus ar prašymus išduoti pakartotinius liudijimus ir pažymas apie šeiminę padėtį nuo šiol galima pateikti bet kuriai pasirinktai civilinės metrikacijos įstaigai.
Pasak Ukmergės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėjos Reginos Jackūnienės, pernai dėl vardo ir pavardės pakeitimo jų įstaigoje buvo sudarytos aštuonios bylos: viena – dėl vardo ir septynios – dėl pavardės pakeitimo. Kreipėsi vienas vyras ir septynios moterys.
Užpernai tokių bylų buvo keturiolika: dvi – dėl vardo, trys – dėl vardo ir pavardės, devynios – dėl pavardės pakeitimo. Dvylika iš besikreipiančiųjų – moteriškos lyties atstovės.
Ukmergiškiai keitė vardus į tuos, kuriais juos vadina, kiti norėjo turėti du vardus, taip pat norėjo turėti nelietuviškus nesugramatintus vardus (be lietuviškų galūnių).
Pavardes žmonės keitė dėl labai įvairių priežasčių: norėjo turėti bendrą su savo sutuoktiniu pavardę, susigrąžinti anksčiau turėtą savo pavardę, dvigubą pavardę pakeisti į vieną. Taip pat norėjo turėti senelių ar patėvio pavardę, pavardę, nenurodančią šeiminės padėties. Dar vienas pageidavimas – nelietuvišką su lietuviška galūne pavardę pakeisti į tokią pačią, tik be lietuviškos galūnės.
Nuo šiol per Teisingumo ministeriją pavardę keisti leidžiama, jeigu pareiškėjas: turi pavardę, kuri žemina jo orumą ar yra nepatogi vartoti, nori turėti tėvų, senelių, prosenelių pavardę, turi pavardės formą, neatitinkančią jo lyties, dalyvauja liudytojų apsaugos programoje, pakeitė pavardę užsienio valstybėje.
Jei yra būtinas Teisingumo ministerijos įvertinimas, pavardė pakeičiama per du mėnesius, o tai kainuoja 42 litus. Civilinės metrikacijos skyriuje procedūra trunka 20 dienų, o valstybinės rinkliavos mokestis – 17 litų.