Augindami vaikus dauguma tėvų garsiai arba slapčia puoselėja viltį, kad senatvėje sūnūs ir dukros pasirūpins jais. Tačiau taip būna tikrai ne visada.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Deltuvos gatvėje gyvenanti ukmergiškė Jadvyga šaukiasi pagalbos dėl nesąžiningo savo sūnaus.
83 metų moteris pasakojo turinti du į penktą dešimtį įkopusius sūnus. Vienam iš jų – verslininkui iš Panevėžio neseniai patikėjo atlikti bankines operacijas – atnešti jai pensiją.
Moteris pasakojo esanti sunkus ligonis – visai neišeinanti iš namų, dienas leidžianti daugiausiai lovoje. Panašu, kad didelio pasitikėjimo šeimoje ir iki šiol nebūta – įpareigojimas atnešti pensiją buvo pasirašytas notariškai.
Tačiau greitai ponią Jadvygą pradėjo kamuoti negera nuojauta – ji sunerimo dėl terminuotoje sąskaitoje esančių savo santaupų. Nerimas pasitvirtino – pensininkė sužinojo, kad terminuoto indėlio sąskaita, kurioje buvo daugiau nei 20 tūkstančių litų, tuščia.
Moteris nemenką pinigų sumą turėjo, nes buvo pardavusi namą Krekšliuose, o pati persikėlusi į butą. Sūnums tikino pinigų taip pat nepagailėjusi – davusi ne vieną tūkstantį. Tačiau ir sau pasilikusi – sveikata labai prasta, neseniai operavo klubo sąnarį, laukia akies operacija, brangiai kainuoja vaistai, gali tekti samdyti ir slaugytoją.
„Nebežinau, ką man dabar daryti, sūnus jau ne vieną dieną telefonu neatsiliepia“, – aimanavo senoji. Vėliau dar kartą paskambino į redakciją, sakė susisiekusi su vaiku, prašiusi, kad atiduotų pinigus, bet sūnus teisinosi – kelias slidus.
Moteris sakė labai nenorinti kreiptis į policiją – ir gėda, ir baisu…
Tačiau šioje istorijoje gerokai skaudesnis dalykas už pasisavintus pinigus yra susvetimėjimas šeimoje, tamsi siena, tikriausiai jau ne vienus metus stovinti tarp motinos ir jos sūnų.
„Auginau juos, galima sakyti, viena, tėvas visai nesirūpino vaikais. Tikriausiai per daug mylėjau, per daug viską leidau“, – graudenasi šiandien dviejų ją apleidusių sūnų mama.
Šiandien garbaus amžiaus sulaukusia pensininke rūpinasi svetimi – kelis kartus per savaitę ateina Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro darbuotoja. Šio centro vyr. socialinė darbuotoja Miglė Kačinskienė sako, kad suaugusius vaikus turi daugumą tų, kuriais rūpinasi, namuose lanko jų centro darbuotojai. Tiesa, ryšius su vaikais yra nutraukę tikrai ne visi. Tiesiog suaugę vaikai gyvena kituose miestuose, dirba ir neturi galimybės nuolat prižiūrėti tėvus. O šie taip pat nenori kraustytis pas vaikus… Ponios Jadvygos atvejis kiek kitoks. Ji visiškai nepalaiko ryšių su vienu iš sūnų, gyvenančiu Ukmergėje, labai retai sulaukia ir kito, verslininko, gyvenančio Panevėžyje.
Panašios istorijos gerai žinomos „Vilkmergės“ klinikos medicinos psichologui Narimantui Markauskui. Piniginiai santykiai – viena iš problemų, apie kurią nori išsipasakoti jo pacientai.
Santykiai tarp tėvų ir paauglių, tarp garbaus amžiaus tėvų ir vaikų, partnerių skyrybos – tai aktualiausios pašnekesių temos. Žvelgdamas į šią situaciją psichologas įžvelgia kelis aspektus. Pirmiausiai tai, kad turintys senus tėvus žmonės turėtų suvokti, kad senatvę privalu gerbti, ir nemanyti, kad jiems nieko nebereikia. Pinigai senam žmogui suteikia saugumo jausmą ir nevalia manyti, kad jam pinigų nereikia.
Atsiradus elektroninei bankininkystei, jaunesniems žmonėms atsirado daug pagundų tiesiog savavališkai „pasiskolinti“ tėvų ar senelių pinigus. Tačiau, pašnekovo įsitikinimu, tai ir turėtų būti tikra skola ir net su raštišku pasižadėjimu atiduoti. Taip senas žmogus bus apsaugotas nuo nerimo ar streso.
Psichologas pastebi, kad dažniausiai santykiai giminėje pašlyja dėl pinigų. Senatvėje žmonės per anksti skuba išdalinti savo turtą. Padalina jį savo supratimu – po lygiai: vienam – žemė, kitam – namas, trečiam – pinigai. Tačiau tiems, kas gauna, dalybos ne visada atrodo lygiavertės. Gavusieji mažiau pareiškia – tau daugiau davė, tu ir prižiūrėk… Taip giminėje išdygsta sienos.
Visiems, kurių tėveliai jau seni, N. Markauskas siunčia išmintingą palinkėjimą – bendrauti su tėvais, jausti dėkingumą, dalintis prisiminimais ir tėvams gėles nešti, kol jie gyvi, o ne per laidotuves.