Jolita ŽURAUSKIENĖ
Sunkėjanti ekonominė situacija iš Lietuvos veja vis daugiau darbingo amžiaus žmonių. Išvykstantieji svetur dažnai pamiršta susitvarkyti visus reikiamus dokumentus, kad jų atžalos nebūtų paliktos likimo valiai.
Nors nepilnamečiai negyvena visiškai vieni, juos dažniausiai prižiūri giminaičiai, tačiau tėvai, prieš išvykdami, turi parinkti globėją ir jį teisiškai įforminti. Globėjas reikalingas atstovauti vaikui darželyje ar mokykloje, taip pat prireikus suteikti medicinos pagalbą.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja primena, jog tėvai, išvykstantys laikinai gyventi ir dirbti į užsienio valstybes, turi kreiptis į jų skyrių ir pateikti visus reikiamus dokumentus. Reikalingas tėvų rašytinis prašymas, skirtas asmeniui, kuriam yra paliekami vaikai. Prašyme turi būti įrašyta tėvų gyvenamoji vieta užsienio valstybėje, nurodyti kontaktiniai telefonai, tėvų įsipareigojimas garantuoti vaikų išlaikymą. Privaloma nurodyti ir visus duomenis apie žmogų, kuriam yra patikima vaikų priežiūra bei terminas iki kada suteikiami įgaliojimai prižiūrėti vaiką.
Asmuo, sutikęs rūpintis vaiku, taip pat pateikia rašytinį sutikimą. Tėvai ir būsimasis globėjas turi pateikti savo dokumentų kopijas, o perimantysis vaiko globą – Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytos formos sveikatos pažymėjimą. Reikalingi ir kartu su globėju gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytiniai sutikimai.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus darbuotojai gavę šiuos dokumentus tikrina, ar siūlomas asmuo nėra teistas, nepriklauso rizikos šeimoms. Jei jis pasirodo netinkamu prižiūrėti vaiką, tėvams siūloma pasirinkti kitą. Jei specialistai nusprendžia, kad jis atitinka reikalavimus, pasirašomas įsakymas dėl globos nustatymo tėvų nurodytam laikotarpiui. Tokiam globojamam vaikui išmoka nėra skiriama.
Anot A. Leonavičienės, pastaruoju metu pagausėjo šeimų, kurios išvyksta į užsienį su vaikais, tačiau tokia statistika nėra vedama.