Šeštadienį Ukmergės miesto centre buvo matyti kaip niekada daug žalias uniformas dėvinčių žmonių. Tai – šalies miškininkai, savo profesinės šventės proga mūsų mieste surengę šventę „Mes miškui – miškas mums“.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr.Renginyje – netikėtos ekspozicijos.
Miškininko diena minima kasmet trečią rugsėjo šeštadienį.
Šiemet Lietuvos miškų urėdijų darbuotojai, privačių miškų savininkai savo profesinei šventei minėti pasirinko Ukmergę
Miesto centre vykusį renginį organizavo Generalinė miškų urėdija prie Aplinkos ministerijos, Lietuvos miškininkų sąjunga ir rajono savivaldybė.
Miškininkai turi kuo pasigirti – valstybiniai miškai puikiai tvarkomi, jų plotai didėja.
Dalyvavo miškų urėdijų darbuotojai iš Jonavos, Trakų, Raseinių, Rokiškio, Kazlų Rūdos, Telšių, Valkininkų, Šiaulių, Anykščių regionų.
Sveikinimo žodį taręs Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentas Edmundas Bartkevičius pasidžiaugė, kad į prasmingą šventę susirinko ne tik gausus būrys šalies miškininkų, bet abejingi neliko ir miestelėnai.
Generalinis miškų urėdas Benjaminas Sakalauskas pasidžiaugė visuomenės parama.
Ukmergei aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas įteikė ąžuolinę skulptūrą, simbolizuojančią istorinį įvykį – 1928–1939 metais Ukmergės kareivinėse buvo dislokuotas pirmasis Lietuvos kunigaikščio Gedimino pėstininkų pulkas. Rajono meras Algirdas Kopūstas, priėmęs dovaną, pažadėjo skulptūra pažymėti šią vietą.
Miškininkai įteikė padėkas ištikimiausiems savo draugams ir pagalbininkams. Tarp jų – ir vaikų lopšelio-darželio „Eglutė“ grupės „Kankorėžių tuntas“ mažieji bei jų auklėtoja Vyganta Astikienė.
Girios paslaptis miestelėnams atskleidė Privačių miškų savininkų asociacija.
I girininko klasė suteikta Šešuolių girininkui Virginijui Šalčiūnui, aplinkos ministro padėka – Krikštėnų girininkui Algiui Šakėnui.
Pasak generalinio miškų urėdo Benjamino Sakalausko, vienas iš šventės akcentų – padėka visuomenei, palaikančiai valstybinių miškų išlikimo klausimą. Be gyventojų paramos ne tik plėsti valstybinius miškus, bet ir išlaikyti jų teritoriją būtų sunku.
Šiuo metu Lietuvos miškai užima 2 milijonus 170 tūkstančių hektarų. Tai sudaro 33,2 procento šalies teritorijos. Beveik per dešimtmetį miškų plotas padidėjo 125 tūkstančiais hektarų, o šalies miškingumas – 1,9 procento. Per tą laikotarpį įveista 27 tūkstančiai hektarų naujų miškų.
Dovana Ukmergei – ąžuolinė skulptūra.
Valstybiniai miškai užima 1 milijoną 75 tūkstančius hektarų plotą. Kita miškų dalis – privati nuosavybė bei rezervuoti nuosavybės teisės atkūrimui.
Aikštėje įrengti urėdijų miškininkų, medienos perdirbėjų, biokuro gamintojų paviljonai. Juose buvo galima susipažinti su miškininkų bei privačių miškų savininkų veikla, pateikta naudingos informacijos apie miško veisimą, priežiūrą, eksploatavimą.
Nemažai dėmesio skirta miško apsaugai, profesionalios medžioklės ūkio tvarkymui, priešgaisrinei želdinių apsaugai. Įdomios informacijos pateikta apie šalies miškininkystės raidą.
Urėdijos, privačių miškų savininkai, medienos perdirbėjai savo veiklą pristatė iš tiesų išradingai.
Miškininkystė iš arti.
Šventėje buvo ką veikti nuo vyriausio iki mažiausio dalyvio. Vieni domėjosi Lietuvos miškuose augančių grybų, medžioklės trofėjų ekspozicijomis, kiti smalsiai apžiūrinėjo ar net išdrįso paliesti šerno, stumbro, lūšies ar net vilko iškamšas. Ir mažiems, ir dideliems ne pro šalį pasitikrinti žinias apie gamtą – atspėti, kokio žvėrelio pėdos pavaizduotos ar prisiminti, kaip saugojami skruzdėlynai.
Nuomonę, kad populiarėjančios biokuro katilinės – žingsnis į miškų naikinimą, paneigė pramonininkai. Biokuro gamintojų ekspozicijoje – organinės medžiagos, iš kurių gaminamas kuras. Didžiausią dalį sudaro niekam kitam nebetinkančios medžiagos – skiedros, pjuvenos, šiaudai, kitokios atliekos.
Miškininkų paviljonus aplankė aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas.
Šalies miškininkams ir ukmergiškiams koncertavo Marijampolės miškų urėdijos medžioklinių ragų orkestras, Kaišiadorių miškų urėdijos jaunieji miško bičiuliai, liaudiškos muzikos kapela „Vieversa“, vaikų muzikos grupė „Garsiukai“, dainininkai Ž. Žvagulis, I. Starošaitė, E. Jakštytė, grupė „Patruliai“.
Bugenių miške vyko miškininkystės ūkyje naudojamos technikos paroda. Jos lankytojai apžiūrėjo medelyne, miške, medienos apdirbimo bei biokurą gaminančiose įmonėse naudojamą įrangą.