Praėjusią savaitę ataskaitą už per metus nuveiktus darbus gyventojams pateikė rajono meras Algirdas Kopūstas. Iš ukmergiškių pateiktų klausimų rajono vadovui matyti, kad pagrindinės nūdienos problemos mieste – šildymo kainos, nedarbas ir baimė dėl ateities.
Vilma NEMUNAITIENĖ
„Noriu pažymėti, kad kaip ir visa šalis, mūsų rajonas gyvena labai nelengvu metu“, – savo kalbą pradėjo A. Kopūstas. Anot jo, per 11 mėnesių į savivaldybės biudžetą gauta 83,7 mln. litų pajamų arba 84,8 proc. metinio plano. Tai reiškia, kad iki metų pabaigos dar reikia surinkti 15 mln. litų.
Praėjusią savaitę ataskaitą už per metus nuveiktus darbus gyventojams pateikė rajono meras Algirdas Kopūstas. Iš ukmergiškių pateiktų klausimų rajono vadovui matyti, kad pagrindinės nūdienos problemos mieste – šildymo kainos, nedarbas ir baimė dėl ateities.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Atsiskaityti visuomenei atėjusių valdžios atstovų buvo daugiau nei pačių gyventojų…
Paskutinis šiemet mero žodis tautai…
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Labiausiai savivaldybės finansinę būklę apsunkina prastas gyventojų pajamų mokesčio surinkimas – iki gruodžio 1 d. gauta tik 75,7 proc. metinio plano. Tai pagrindinė priežastis, kodėl savivaldybė neturi galimybės laiku atsiskaityti su paslaugų teikėjais už biudžetinių įstaigų šildymą, miesto priežiūrą, atliktus remonto darbus. Savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojams, išskyrus pedagogus, darbo užmokestis už gruodžio mėnesį greičiausiai bus išmokėtas tik sausio mėnesį.
Kitų metų biudžetas planuojamas gerokai mažesnis. Tai reiškia, kad lygesnių gatvių, didesnių atlyginimų biudžetinių įstaigų darbuotojams, remonto darbų, finansuojamų iš savivaldybės biudžeto, tikėtis nereikia.
Tuo pačiu pasidžiaugta, kad sunkmečiu savivaldybės ūkio tvarkymo darbai vyko – rekonstruojama miesto nuotekų valyklos ir pagrindinė nuotekų siurblinė, vandens gerinimo įrenginiai.
Parengti Dukstynos kvartalo gatvių rekonstrukcijos techniniai projektai, kurie bus finansuojami ES struktūrinių fondų lėšomis. Šiuo metu vyksta Kęstučio a. šaligatvių, Maironio ir Vienuolyno gatvių rekonstravimo darbai. Bus rekonstruota gatvių danga su pasluoksniais, rekonstruoti vandentvarkos inžineriniai tinklai, įrengta lietaus kanalizacija, gatvių apšvietimas, atnaujinti ir įrengti šaligatviai. Deja, pasak mero, sunkiai sekasi tartis su UAB ,,Miesto energija“ dėl šilumos tinklų rekonstruojamose gatvėse keitimo.
Tęsiami Siesikų, Užupio vidurinių mokyklų, Antano Smetonos, Jono Basanavičiaus gimnazijų rekonstravimo, remonto darbai, kurie buvo finansuojami iš valstybės investicijų programos. Dailės mokykla persikėlė į suremontuotas, saugias patalpas. ES struktūrinių fondų lėšomis atnaujinami vaikų lopšeliai – darželiai ,,Buratinas“, ,,Žiogelis“, ,,Šilelis“. Tęsiami rekonstravimo darbai ir Ukmergės kultūros centre, pradėti ,,Šilo“ vidurinės mokyklos rekonstrukcijos darbai. Čia bus atlikta darbų už beveik 4 mln. litų. Kitąmet turėtų būti pradėta rekonstruoti Muzikos mokykla.
Baigtas statyti 40 butų gyvenamasis namas, kuriame bus apgyvendinti socialiai remtini, eilėse stovintys asmenys ir iš savininkams grąžintinų namų iškeliami nuomininkai. Šiemet socialinis būstas suteiktas 50 šeimų. Dar apie pustrečio šimto šeimų, turinčių teisę į socialinį būstą ir įrašytų į savivaldybės sudaromą sąrašą, socialinio būsto laukia.
Kalbėta apie permainas atliekų tvarkymo srityje. Numatoma rajono savivaldybės teritorijoje įrengti 23 atliekų priėmimo punktus. Nutraukus atliekų šalinimą Beržutės sąvartyne visos atliekos turi keliauti į Vilniaus apskrities regioninį Kazokiškių sąvartyną. Pagal Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo planą iki 2011 metų rudens mieste turi būti įrengta stambiagabaričių atliekų priėmimo aikštelė. Ją planuojama įrengti Gerseniškių gatvėje. Pradėtas rengti projektas Ukmergės dumblo apdorojimo įrenginių ir biologiškai skaidžių atliekų aikštelės statybai.
Kitais metais numatoma įvesti visiems, gyvenantiems ir vykdantiems ūkinę veiklą mūsų rajone, privalomą rinkliavą ir surinktas lėšas naudoti atliekų centralizuotam tvarkymui apmokėti. Rinkliavos nustatymo tvarka tobulinama atsižvelgiant į gautas gyventojų pastabas.
Kalbant apie švietimo reikalus, meras pabrėžė, kad per metus rajone moksleivių skaičius sumažėjo 368 mokiniais. Su tuo susijusi mokyklų tinklo pertvarka. Nuo šių mokslo metų buvo nutrauktas pradinio ugdymo programų vykdymas Pageležių, Liaušių pradinio ugdymo skyriuose. „Didelis dėmesys skiriamas bendravimui su pedagogais, su tėvais. Toliau stengsimės skatinti gabius vaikus ir jaunuolius, geriausius pedagogus, sudarysime galimybes sportinei veiklai“, – sakė rajono vadovas.
Gaunančių socialinę pašalpą šeimų skaičius šiemet padidėjo trigubai. Lapkričio mėnesį socialinę pašalpą gavo 1037 šeimos, o pernai tuo pačiu metu pašalpą gavo tik 285 šeimos. Vidutiniškai vienai šeimai tenka apie 450 litų socialinės pašalpos per mėnesį. Dėl kompensacijų vien per šių metų lapkritį į Socialinės paramos skyrių kreipėsi 1307 šeimos.
Vaiko teisių apsaugos skyriaus sąrašuose šiuo metu – 297 socialinės rizikos šeimos. Jose auga 610 vaikų iki 18 metų. Deja, girtaujančių, smurtaujančių tėvų, šalčio ar maisto trūkumo nemažėja, bet didėja. Ukmergės vaikų globos namuose šiemet apgyvendinta 19 vaikų, kūdikių namuose Vilniuje gyvena 10 mūsų rajono mažiausiųjų.
Savo kalboje meras palietė ir sveikatos apsaugos temą. Šiemet pertvarkyta Ukmergės PSPC struktūra. Pirmą kartą po eilės metų Ukmergės PSPC kolektyvą papildė dvi naujos šeimos gydytojos.
Po renovacijos VšĮ Ukmergės ligoninės pacientai turi naują slaugos ir palaikomojo gydymo skyrių. Rengiami nauji investiciniai projektai, kurie leis ligoninėje rekonstruoti ambulatorinių paslaugų patalpas, įdiegti naujas medicinos technologijas. Ukmergės ligoninėje neliko laukiančiųjų kelio sąnario protezavimo eilės, be to, mūsų ligoninė atitinka regiono lygmens kriterijus ir gali tapti viena iš aštuonių regioninų ligoninių šalyje.
Šiuo metu didžiausia ligoninės problema – operacinės. Jos nebeatitinka higienos ir medicinos normų reikalavimų. Todėl svarbiausias uždavinys – pritraukti lėšas operacinių remontui. Projekto vertė apie 12 mln. litų.
Taip pat rajono vadovas trumpai paminėjo kultūros, žemės ūkio klausimus, teisinės pagalbos, saugaus eismo problemas, kalbėjo apie kitąmet planuojamas investicijas įgyvendinant mūsų specialistų parengtus projektus.
Rajono gyventojai teiravosi įvairių jiems rūpimų klausimų. Ugdymo įstaigų darbuotojos nuogąstavo dėl savo darbo vietų, sodininkai – dėl uždaryto tiesioginio pravažiavimo automagistralėje Vilnius-Panevėžys ties Žemaitkiemiu. Reikštos pretenzijos ir dėl kartais jau prašvitus įjungto gatvių apšvietimo, dėl neįgaliųjų bendrabučio gyventojų apmokestinimo už bendras patalpas. Vienas ukmergiškis siūlė rajono vadovams prašyti verslininkų pagalbos, kad šie padovanotų bibliotekai taip trūkstamų leidinių.
Daugiausiai diskusijų sukėlė šildymo problemos. Rajono gyventojai liejo nuoskaudas dėl pernelyg didelių šildymo kainų. Miesto energijos vadovas Juozas Kupčinskas tvirtino, kad kaina už butų šildymą priklauso nuo namo būklės. Taigi, už kvadratinio metro šildymą vienų daugiabučių gyventojai moka du, kitų – septynis litus.
Susitikime gyventojams buvo priminta apie savivaldybės siekį nutraukti sutartį su šilumos nuomininkais.
Susitikimas baigėsi plojimais. Taigi, galima spėti, kad ukmergiškiai rajono vadovais per metus labai nenusivylė.