Gyvenimo ritmą keičia šaltis

Autorius Ukmergės žinios

Stai­ga už­plū­dę šal­čiai šok­di­na nuo oro są­ly­gų pri­klau­san­čias tar­ny­bas ir ver­sli­nin­kus. Tuo tar­pu mo­ki­niams su­tei­kia lais­va­die­nių.

02-03-1_straipsnio_nuotr

Ge­di­mi­no Ne­mu­nai­čio nuotr. Šventąją sukaustė šaltis.

Uk­mer­gės me­te­o­ro­lo­gi­jos sto­ties duo­me­ni­mis, ket­vir­ta­die­nio ry­tą ter­mo­met­ro stul­pe­lis mū­sų mies­te bu­vo nu­kri­tęs re­kor­diš­kai že­mai – iki mi­nus 29,8 laips­nio šal­čio.

Iki aš­tun­tos ry­to tem­pe­ra­tū­ra kiek pa­ki­lo ir sie­kė 29 laips­nius šal­čio. Me­te­o­ro­lo­gi­jos sto­ties dar­buo­to­jai sa­kė, kad ket­vir­ta­die­nio ry­tą jų tar­ny­bo­je te­le­fo­no skam­bu­čių la­bai daug ne­su­lau­kta. Už­tat tre­čia­die­nio ry­tą te­le­fo­nai ne­ti­lo – tė­ve­liai do­mė­jo­si, ko­kia oro tem­pe­ra­tū­ra, nes dve­jo­jo, ar leis­ti vai­kus į mo­kyk­lą.

Ket­vir­ta­die­nį to­kių dve­jo­nių jau bu­vo ma­žiau – ma­tyt, dau­gu­ma pa­si­klio­vė ir sa­vo tu­ri­mais ter­mo­met­rais, ku­rie ro­dė, kad šal­čio tik­rai dau­giau nei 25 laips­niai. Be­je, pri­min­si­me, kad Uk­mer­gės me­te­o­ro­lo­gi­jos sto­tis nuo šių me­tų pa­kei­tė dar­bo lai­ką ir nak­ti­mis ne­be­dir­ba. Dar­bą pra­de­da tik nuo pu­sės aš­tun­tos ry­to.

 

Pa­mo­kų ne­bu­vo

 

Šal­tis mo­ki­niams – di­džiau­sias džiaugs­mas. Va­do­vau­jan­tis Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jos nu­ro­dy­mu esant 20 laips­nių šal­čio tem­pe­ra­tū­rai pa­mo­kos ga­li bū­ti ne­or­ga­ni­zuo­ja­mos vi­sų ti­pų ben­dro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lų I–V kla­sė­se.

Tem­pe­ra­tū­rai nu­kri­tus iki 25 laips­nių šal­čio, pa­mo­kos ne­vyks­ta ben­dro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­lų VI–XII kla­sių mo­ki­niams bei ben­drą­jį la­vi­ni­mą tei­kian­čių pro­fe­si­nių mo­kyk­lų moks­lei­viams. Šios die­nos įskai­čiuo­ja­mos į mo­ky­mo­si die­nų skai­čių.

Šią sa­vai­tę apie tai bu­vo kal­bė­ta ir sa­vi­val­dy­bės Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus su­si­ti­ki­me su ra­jo­no ug­dy­mo įstai­gų va­do­vais.

Uk­mer­gės me­te­o­ro­lo­gi­jos sto­ties duo­me­ni­mis, tre­čia­die­nio ry­tą oro tem­pe­ra­tū­ra Uk­mer­gė­je bu­vo dau­giau nei 26 laips­niai šal­čio, tad te­oriš­kai vi­si mo­ki­niai nuo pra­di­nu­ko iki abi­tu­rien­to į pa­mo­kas ga­lė­jo nei­ti. Ta­čiau taip tik­rai ne­bu­vo. Tre­čia­die­nį į vi­du­ri­nes mo­kyk­las ir gim­na­zi­jas su­si­rin­ko iki 30 pro­cen­tų mo­ki­nių, kai­mo mo­kyk­lo­se bu­vo ge­ro­kai tuš­čiau. Pra­di­nu­kų bu­vo vos vie­nas ki­tas, vy­res­nių­jų – iki 19 proc.

Ket­vir­ta­die­nį pa­mo­kos jau ne­be­vy­ko nė vie­no­je ra­jo­no mo­kyk­lo­je.

 

Į kai­mus ne­va­žia­vo

 

Di­de­lis rū­pes­tis per šal­čius – vai­ruo­to­jams. Tre­čia­die­nio ir ket­vir­ta­die­nio ry­tą anaip­tol ne vi­siems vai­ruo­to­jams pa­vy­ko už­ves­ti sa­vo au­to­mo­bi­lius. Tak­sis­tai pa­sa­ko­jo, kad jiems nuo to ge­ro­kai pa­dau­gė­jo dar­bo. Ry­tais į dar­bą sku­ban­čių klien­tų bu­vo dau­giau nei įpras­tai.

Pa­sak Uk­mer­gės au­to­bu­sų sto­ties vir­ši­nin­kės Aud­ro­nės Gvoz­die­nės, Uk­mer­gės mies­te au­to­bu­sai tre­čia­die­nį ir ket­vir­ta­die­nį kur­sa­vo be di­des­nių trik­džių. Tie­sa, ry­te kū­rė­si ne vi­sos trans­por­to prie­mo­nės, ta­čiau „už­sio­žia­vu­sios“ bu­vo pa­keis­tos re­zer­vi­nė­mis.

Rim­tes­nė bė­da mies­to marš­ru­ti­niuo­se au­to­bu­suo­se – strin­gan­čios du­rys.

Tuo tar­pu prie­mies­ti­nių marš­ru­tų rei­sai į kai­ kuriuos kai­mus bu­vo at­šauk­ti. Į kai­mus ne­iš­va­žia­vo tie marš­ru­ti­niai au­to­bu­sai, ku­rių pa­grin­di­niai ke­lei­viai – mo­ki­niai.

 

Ne­at­lai­kė vamz­džiai

 

UAB „Uk­mer­gės van­de­nys“ di­rek­to­rius Ri­mas Ar­lins­kas sa­ko, kad pa­pras­tai per di­de­lius šal­čius ne­at­lai­ko se­ni vamz­dy­nai. Iki ket­vir­ta­die­nio ry­to ma­gist­ra­li­nė­se van­den­tie­kio li­ni­jo­se įvy­ko vie­na ava­ri­ja.

Tre­čia­die­nį šal­čio ata­kos ne­at­lai­kė van­den­tie­kio vamz­dy­nai Da­riaus ir Gi­rė­no gat­vė­je. Ma­gist­ra­li­nė tra­sa trū­ko anks­ty­vą ry­tą. Be van­dens ke­le­tui va­lan­dų li­ko Vil­niaus g. 98 na­mo gy­ven­to­jai. Apie pie­tus ge­di­mas bu­vo pa­ša­lin­tas.

Da­riaus ir Gi­rė­no gat­vė­je van­den­tie­kio li­ni­ja bu­vo nu­ties­ta dau­giau nei prieš tris­de­šimt me­tų. Iš vi­so mū­sų mies­te eks­plo­a­tuo­ja­ma 185 ki­lo­met­rai van­den­tie­kio li­ni­jų. Pa­sak di­rek­to­riaus, se­nų li­ni­jų dar li­kę apie 130 ki­lo­met­rų.

Šio­mis die­no­mis du kar­tus van­den­tie­kio dar­buo­to­jai gel­bė­jo už­ša­lu­sius in­di­vi­du­a­lių na­mų vamz­dy­nus Smė­lių ir Vė­jų gat­vė­se. R. Ar­lins­kas per­spė­ja, kad na­mo sis­te­ma ga­li už­šal­ti pa­li­kus at­vi­rą lan­gą rū­sy­je ar ne­pa­si­rū­pi­nus prie šal­tos sie­nos esan­čių vamz­džių ap­šil­ti­ni­mu. Si­nop­ti­kams prog­no­zuo­jant di­des­nius šal­čius, apie tai įmo­nė pri­me­na var­to­to­jams SMS ži­nu­tė­mis.

 

Se­na­mies­čio skau­du­liai

 

UAB Uk­mer­gės bu­tų ūkio di­rek­to­rius Jo­nas Rin­ke­vi­čius sa­ko, kad per šal­čius dau­giau­sia pro­ble­mų ke­lia kros­ni­mis kū­re­na­mi ne­gy­ve­na­mi bu­tai. To­kių dau­giau­sia yra se­na­mies­ty­je.

Bu­tus įsi­gi­ję as­me­nys, bet juo­se ne­ap­si­gy­ve­nę, ne­si­var­gi­na ir kros­nių kū­ren­ti. Tuo­met, už­ša­lus vamz­dy­nams vie­na­me bu­te, nu­ken­čia ir kai­my­nai.

Pa­pras­tai kiek­vie­ną žie­mą at­si­ran­da apie de­šimt bu­tų, ku­riuo­se per stip­rius šal­čius įmo­nės ava­ri­nė tar­ny­ba tu­ri at­šil­dy­ti vamz­dy­nus. Kai ku­rių taip ir ne­pa­vyks­ta at­šil­dy­ti – be­lie­ka vamz­džiuo­se „už­si­kon­ser­va­vu­sį“ le­dą pa­lik­ti iki pa­va­sa­rio.

 

Va­do­vei ne­šal­ta

 

Anks­tų tre­čia­die­nio ry­tą Uk­mer­gės tur­ga­vie­tės ha­lė­je pir­kė­jų lau­kė ir nuo šal­čio gū­žė­si ke­lias­de­šimt pre­kiau­to­jų. Ne­šil­do­ma­me dau­giau nei 640 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to pa­sta­te esan­tys ter­mo­met­rai ro­dė 3 laips­nius že­miau nu­lio.

Vel­ti­niais ap­si­avę, į kai­li­nius įsi­su­pę žmo­nės ti­ki­no, kad tur­ga­vie­tės ad­mi­nist­ra­ci­ja, tau­py­da­ma elek­tros ener­gi­ją, šią žie­mą dar nė kar­to ne­bu­vo įjun­gu­si virš dve­jų slan­kių­jų ha­lės du­rų esan­čių elek­tri­nių šil­dy­tu­vų.

Vie­na par­da­vė­ja ka­sos apa­ra­tą nuo šal­čio ban­do sau­go­ti įvy­nio­ju­si į sto­rą rankš­luos­tį, ki­ta ant me­džia­gos au­dek­lu ap­deng­to įren­gi­nio už­de­dan­ti dar ir plas­ti­ki­nį bu­te­lį su šil­tu van­de­niu.

Tre­čio­ji bu­vo be­ne ori­gi­na­liau­sia – ji iš­si­trau­kė plau­kų džio­vin­tu­vą ir ėmė juo pūs­ti šil­to oro sro­vę į ka­sos apa­ra­tą.

Po aš­tun­tos va­lan­dos pir­kė­jų ha­lė­je bu­vo vos ke­li. „Nuo šeš­tos va­lan­dos tu­rė­jau tik vie­ną pir­kė­ją – ji pir­ko ga­ba­lė­lį la­ši­nu­kų zy­lu­tėms“, – guo­dė­si mė­sa pre­kiau­jan­ti Re­gi­na. Ša­lia jos sto­vin­ti Vi­da pri­ta­rė ko­le­gei ir pa­ti­ki­no, kad per šal­čius pre­ky­ba su­ma­žė­jo per­pus.

„Iš­si­kvie­tė­me elek­tri­ką ir šian­dien įjung­si­me ka­lo­ri­fe­rius. Anks­čiau ne­rei­kė­jo jų jung­ti. Kiek čia to šal­čio bu­vo“, – aiš­ki­no ne­ti­kė­tai pa­si­ro­džiu­si tur­ga­vie­tės ad­mi­nist­ra­to­rė Ma­ri­ja Sa­va­ne­vi­čie­nė.

 

Įspėjo pareigūnus

 

Dėl ypa­tin­gų gam­ti­nių są­ly­gų įspė­ti ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to dar­buo­to­jai.

Pa­sak po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to at­sto­vės spau­dai As­tos Kro­ger­tie­nės, pa­tru­liai, apy­lin­kių ins­pek­to­riai šią sa­vai­tę bu­vo įspė­ti, kad at­kreip­tų di­des­nį dė­me­sį, daž­niau ap­lan­ky­tų žmo­nes, gy­ve­nan­čius ato­kio­se so­dy­bo­se bei pri­klau­san­čius ri­zi­kos gru­pėms.

Pa­si­ren­gi­mas šal­ta­jam me­tų pe­ri­odui kas­met ap­ta­ria­mas Eks­tre­ma­lių si­tu­a­ci­jų ko­mi­si­jos po­sė­dy­je. Šiai ko­mi­si­jai pri­klau­so ke­lios de­šim­tys gy­vy­biš­kai svar­bių ins­ti­tu­ci­jų: UAB „Uk­mer­gės van­de­nys“, VĮ „Vil­niaus re­gio­no ke­liai“, UAB „Uk­mer­gės ši­lu­ma“ , UAB Uk­mer­gės bu­tų ūkis, ra­jo­no po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­tas, Ap­lin­kos ap­sau­gos agen­tū­ra, gy­dy­mo įstai­gos, prieš­gais­ri­nė gel­bė­ji­mo tar­ny­ba bei ki­tos.

Ins­ti­tu­ci­jų veiks­mus ko­or­di­nuo­ja sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos vy­res­ny­sis ci­vi­li­nės sau­gos spe­cia­lis­tas Val­das Ra­ba­zaus­kas.

Ka­dan­gi spei­gas šio­mis die­no­mis trauk­tis ne­ke­ti­na, su mi­nė­tų tar­ny­bų va­do­vais pa­lai­ko­mas ry­šys, o ava­ri­nių tar­ny­bų spe­cia­lis­tai įspė­ti sa­vait­ga­lį ne­iš­vyk­ti iš na­mų ir bū­ti pa­si­ren­gus dar­bui.

 

Pa­ren­gė Vil­ma Ne­mu­nai­tie­nė, Li­gi­ta Juod­val­kie­nė, „Lie­tu­vos ry­to“ ko­res­pon­den­tė Dai­va Zim­blie­nė

Dalintis
Parašykite komentarą

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *