Šiais metais padidėjusi butų nuomos mokesčių našta per kišenes smogė Ukmergės neįgaliųjų bendrabučio gyventojams. Prasidėjus šildymo sezonui neįgalieji sulaukė dar vienos "dovanėlės" – papildomų mokesčių už bendro naudojimo patalpas. Menkas pajamas gaunantys gyventojai, ieškodami teisingumo, raštu kreipėsi į rajono valdžią.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Neįgaliųjų bendrabučio bendro naudojimo patalpų plotas milžiniškas – per keturi šimtai kvadratinių metrų. Už didžiulį apšildomą rūsį, holus, biblioteką, kompiuterių klasę, svečių, budėtojų kambarius iki šiol mokėdavo Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centras.
Šiais metais padidėjusi butų nuomos mokesčių našta per kišenes smogė Ukmergės neįgaliųjų bendrabučio gyventojams. Prasidėjus šildymo sezonui neįgalieji sulaukė dar vienos "dovanėlės" – papildomų mokesčių už bendro naudojimo patalpas. Menkas pajamas gaunantys gyventojai, ieškodami teisingumo, raštu kreipėsi į rajono valdžią.
Jolita ŽURAUSKIENĖ
Neįgaliųjų bendrabučio gyventojai savo nuoskaudas išlieja Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centro direktorei Sigitai Bakanauskienei (kairėje).
Bendrabutyje daug nenaudojamų, sandėliais paverstų patalpų, už kurių šildymą turi sumokėti gyventojai.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Tekdavo pakloti nemenką sumą ir už šių patalpų sunaudotą elektros energiją, ir vandenį. Šioms reikmėms per metus buvo išleidžiama 33 tūkstančių litų suma, kurią finansuodavo rajono savivaldybė. Sunkmečiu, „apkarpius“ lėšas, rajono taryba nusprendė bendrojo naudojimo patalpų išlaikymą paskirstyti visiems nuomininkams: neįgaliųjų bendrabučio gyventojams, Nestacionarių socialinių paslaugų bei Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centrams.
Kai rajono savivaldybė nurėžė net 37 tūkstančius litų, skirtus Ukmergės nestacionarių socialinių paslaugų centrui, jo darbuotojams teko susiveržti diržus. „It kokiame bankrutuojančiame fabrike centre paskelbta keturių dienų darbo savaitė, 20 procentų sumažinti ir taip menki atlyginimai, perpus sumažintos išlaidos būtiniausioms reikmėms, atsisakyta net elektrinių virdulių kavai rytais išsivirti. Centro, kuriame yra 27 etatai, veikla tampa minusine. Iš žmonių spaudžiam viską, bet matom, kad nieko nebus“, – sako įstaigos direktorė Sigita Bakanauskienė.
Ukmergės rajono savivaldybės parengtais skaičiavimais, per 70 kvadratinių metrų bendrojo naudojimo patalpų atiteko nestacionarių socialinių paslaugų centrui, daugiau nei 20 kvadratinių metrų – Vilniaus apskrities gestų kalbos vertėjų centrui, per 300 kvadratinių metrų – visiems bendrabutyje gyvenantiems neįgaliesiems.
Sunkmečio prislėgtas Nestacionarių socialinių paslaugų centras neturės lėšų sumokėti už jiems priskirtas patalpas ir prašo savivaldybės šias patalpas nuo jų „nukabinti“.
Papildomai mokėti už bendrojo naudojimo patalpų šildymą nesutinka ir nedideles pajamas gaunantys bendrabučio gyventojai.
„Jaučiamės diskriminuojami. Dukstynos mikrorajono gyventojai atjungė laiptinėse esančius radiatorius ir nemoka už jų šildymą. Kodėl to nepadarė mus administruojančios UAB Ukmergės butų ūkio darbuotojai? Kodėl jie nesusitiko su gyventojais ir kartu nesprendė šio klausimo? Kodėl už darbuotojų aplaidumą turime mokėti mes?“ – klausė neįgalieji.
Gyventojai prabilo ir apie savo butus, kuriuos prieš apsigyvendami neįgaliųjų bendrabutyje atidavė savivaldybei. „Keli šio bendrabučio gyventojai atidavė savivaldybei savo butus, sudarė sutartis, kurios vienapusiškai laužomos. Reikalaujame grąžinti buvusius butus. Kaip savivaldybė pasirengusi tai padaryti?“ – teiraujasi žmonės.
„Mes, neįgaliųjų bendrabučio gyventojai, patiriame jau trečią grubią diskriminaciją mūsų atžvilgiu. Pirma – kai visi Lietuvos gyventojai už investicinius čekius galėjo privatizuoti savo butus, gyvenusiems šiame bendrabutyje ši teisė buvo atimta. Antroji – UAB Ukmergės butų ūkis privertė mus pasirašyti naujas sutartis, kuriomis padidino butų nuomą kelis šimtus procentų. Padidinti nuomos kainą galėjo tik naujiems gyventojams. Ar jūs žinote kur nors Europos Sąjungoje precedentą, kai socialinio būsto nuomotojams, tvarkingai mokantiems už šį būstą, būtų didinama nuoma? Įdomu ir mums sužinoti. Nuomą galima didinti tik naujiems socialinio būsto nuomininkams, tokia ES praktika. Ar nemanote, kad atsakingi už šias sutartis turėtų sulaukti nuobaudų? Trečioji – tai dabartinis neteisėtas bandymas primesti mums papildomus mokesčius už patalpas, kurių mes nesinuomojame. Mes ne tik nesutinkame su „Ukmergės rajono savivaldybės specialiųjų gyvenamųjų patalpų nuomos tvarkos aprašo pakeitimo“ įsigaliojimu, bet ir reikalaujame garantijų, kad panašūs precedentai nepasikartotų ateityje“, – atviru laišku į rajono vadovus neseniai kreipėsi neįgaliųjų bendrabučio gyventojai.
Pasak UAB Ukmergės butų ūkio direktoriaus Jono Rinkevičiaus, neįgaliųjų bendrabučio gyventojų laiškas – pagalbos šauksmas, į kurį privaloma reaguoti. „Žmonės puolę į neviltį. Būtina su jais susitikti, kalbėti, aiškinti ir spręsti iškilusias problemas“, – sakė direktorius. Jis dar kartą pabrėžė, kad visus sprendimus, kuriais jie vadovaujasi, priima rajono taryba. Sumažėję savivaldybės biudžeto pinigai ir taupymas skaudžiai atsirėmė į kiekvieną sritį.
„Visos neįgaliųjų bendrabučio bendrojo naudojimo patalpos nebus išdalytos vien neįgaliesiems, jos bus proporcingai paskirstytos ir nestacionarių socialinių paslaugų centrui. Laiptinėse ir holuose esančių radiatorių sekcijų savavališkai nuimti ar sumažinti negalima, kad nesutriktų šildymo tiekimas. Šiam darbui turi būti atliekami projektai“, – sakė J. Rinkevičius. Anot jo, butų nuomos kainą neįgaliųjų bendrabutyje padidino ne Butų ūkis – tai nusprendė rajono tarybos nariai. Surinkti pinigai – kaupiamosios lėšos bus naudojamos remonto ir kitiems darbams atlikti.
Pasak rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos Klavdijos Stepanovos, atsakymai į neįgaliųjų bendrabučio gyventojų pateiktus klausimus yra nagrinėjami. Artimiausiu laiku žadama susitikti su neįgaliųjų bendrabučio gyventojais.