Greitai sueis metai, kai aukštyn kojom apsivertė Ukmergės kultūros centro direktorės Rasos Graužinienės šeimos gyvenimas. Pernai kovo 10 dieną, besirengiant Tarptautinio būgnų ir perkusijos festivalio atidarymui, į avariją pateko ir visiškai neįgaliu liko jos vyras, buvęs kultūros centro vairuotojas Gediminas Graužinis.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Kultūros centro archyvo nuotr. Rasa ir Gediminas Graužiniai partneriai buvo ir gyvenime, ir scenoje.
„Maniau, kad esu silpnesnė, netikėjau, kad visa tai ištversiu“, – sako R. Graužinienė, dabar kasdien kelis kartus per dieną skubanti pas ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje gulintį savo vyrą. Viltis, kad jis bus toks, kaip iki nelemtos dienos, pamažu gęsta.
48 metų G. Graužinis šiandien gali labai nedaug – pajudinti rankų, kojų pirštus, pasodintas pasėdėti, smarkiai įsikibęs į žmonos petį kelias minutes pastovėti, sėdėti neįgaliojo vežimėlyje, viena sveikąja akimi sekti po palatą vaikštančius artimuosius. Ir viskas. Jaunas vyras maitinamas per zondą, vartomas, nuolat masažuojamas ir per metus nėra ištaręs nė vieno žodžio.
Skubėjo į laidą
R. Graužinienė labai gerai prisimena praėjusių metų kovo 10-osios rytą.
Oras tada buvo žiaurus, kelias slidus, vairavimo sąlygos labai blogos. Kultūros centre vairuotoju dirbęs G. Graužinis turėjo keltis labai anksti: 6 valandą ryto Lietuvos nacionalinėje televizijoje prasidėjo tiesioginė laida, į kurią buvo pakviestas Tarptautinio būgnų ir perkusijos festivalio siela, vienas organizatorių Saulius Auglys.
Gediminas jį ir dar vieną studentą muzikantą turėjo nuvežti į televizijos studiją, o paskui skubiai važiuoti namo – 9 valandą Saulius jau turėjo būti Ukmergėje ir dalyvauti festivalio renginyje.
„Ryte norėjau jam paskambinti ir pasakyti, kad važiuotų atsargiai, nes kelias labai slidus. Bet pagalvojau: kodėl turėčiau tai daryti – juk Gediminas seniai vairuoja, yra patyręs ir atsargus vairuotojas, tikrai pats įvertins oro sąlygas“, – pasakojo R. Graužinienė.
Pernai vykęs Tarptautinis būgnų ir perkusijos festivalis jai buvo ypatingas – pirmą sykį už jį tiesiogiai atsakė eidama kultūros centro direktorės pareigas. Darbe tąryt šurmuliavo žmonės, vyko intensyvūs miestą garsinančio renginio darbai.
Pakeliui namo – avarija
Apie 9 val. 30 min., nesulaukusi sutartu laiku grįžtančiųjų iš Vilniaus, žmona paskambino Gedimino mobiliuoju. Niekas neatsakė. S. Augliui taip pat prisiskambinti nepavyko. Praėjus dar kuriam laikui apėmė negera nuojauta: vyrui bandė prisiskambinti kas keliolika minučių. Galiausiai ragelį pakėlusi moteris prisistatė esanti medikė ir trumpai pasakė, kad ukmergiškių automobilis pateko į avariją, vairuotojas sunkiai sužeistas ir bus operuojamas.
Nuskubėjusi į Vilnių R. Graužinienė sutuoktinį rado reanimacijoje. Toje pačioje palatoje gulėjo ir lengviau sužeistas šio festivalio organizatorius S. Auglys.
Gedimino operacija truko 8 valandas. Jam buvo suknežinta galva.
Po operacijos vyras paniro į labai stiprią, 5 balais medikų įvardijamą komą. Joje tarp gyvybės ir mirties ukmergiškis balansavo mėnesį.
Gimtadienį paminėjo komoje
Po mėnesio labai sunkios būklės vyras buvo pargabentas į Ukmergę. Ligoniui ne kartą buvo pakilusi didžiulė temperatūra, kamavo įvairios infekcijos ir komplikacijos. Vyko intensyvi kova už gyvenimą.
Rasa mano, kad vyras išgyveno tik todėl, kad yra labai stiprios sveikatos – iki tol nė karto rimtai nesirgęs, nesigydęs ligoninėje.
48 metų gimtadienį liepos mėnesį Gediminas sutiko gilioje komoje.
Garbaus amžiaus jau sulaukę dėl sūnaus tragedijos besisielojantys jo tėveliai buvo įsitikinę – sūnus iš komos pabus per gimtadienį. Tačiau stebuklas neįvyko.
Tiki, jog girdi
Rugpjūčio mėnesį pasireiškė pirmieji budimo iš komos požymiai – Gediminas paprašytas pajudino kojos pirštus, parodė savo ausį, nosį. Tačiau daugiau nieko stebuklingo nebeįvyko. Vyras taip ir nepratarė nė žodžio, nors jo žmona tiki – ligonis viską girdi ir suvokia.
R. Graužinienės gyvenimas dabar sukasi darbo ir ligoninės ritmu. Per pietus ir vakare ji skuba į ligoninę, pasakoja sutuoktiniui visas dienos naujienas. Tėtį nuolat lanko tėveliai ir dvi dukros – 22 metų studentė Eglė ir 18-metė abiturientė Agnė.
Ir Rasa, ir dukros išmoko atlikti Gediminui būtinus masažus, nuolat jį kalbina ir tiki, kad jo sveikata po truputį gerės.
Labai sunkios būklės Gediminas turi galimybę būti slaugomas ligoninėje. Artimiesiems tai – tikras išsigelbėjimas. „Neįsivaizduoju, kaip būtų, jei tektų šitokį ligonį slaugyti namuose“, – už profesionalią medikų slaugą dėkinga Gedimino žmona. Tiesa, jai pačiai priklauso pirkti sauskelnes, medikamentus, kasdien atneša namuose gaminto trinto maisto. Tačiau tokių dalykų moteris neskaičiuoja ir net nebando svarstyti, ar užtenka Gedimino neįgalumo pašalpos: finansiniai dalykai – Rasos problemų užribyje.
„Reikėjo išmokti, kaip toliau gyventi be vyro“, – sako R. Graužinienė. Prisipažįsta – du mėnesius po nelaimės į savo namus grįžti neįstengė. Gyveno pas tėvus. Taip buvo lengviau ištverti pačias sunkiausias dienas. Paskui suprato, jog gyvenimas turi eiti į priekį.
„Neturiu teisės nei išskysti, nei piktnaudžiauti savo nelaime. Privalau dirbti ir būti tvirta“, – sako moteris.
Tebevyksta tyrimas
Dėl 2011 metų kovo 10 dieną autostradoje netoli Širvintų įvykusios avarijos policijoje tebevyksta ikiteisminis tyrimas.
Pagal tvarką tyrėjai turėtų apklausti automobilį vairavusį G. Graužinį. Pareigūnai domėjosi tokia galimybe, tačiau jos nėra ir vargu ar kada bus.
Artimieji lig šiol nežino visų avarijos aplinkybių. Žino tik, kad buvo labai slidu, o autostrada priekyje važiavusį autobusiuką sumėtė. Vengdamas susidūrimo Gediminas greičiausiai suko į šalį ir tiesiog palindo po atbuline eiga manevrą dariusiu miškavežiu.
Kultūros centro garaže tebestovi smarkiai aplamdytas šios įstaigos automobilis „Citroen Berlingo“, kuriuo nelaimės dieną iš Vilniaus į Ukmergę važiavo festivalio organizatoriai. Direktorė mano, kad iki ikiteisminio tyrimo pabaigos automobilio geriau neremontuoti.
Jų įstaiga maždaug po pusmečio įsigijo kitą transporto priemonę. Direktorei teko priimti ir naują vairuotoją. Nors tai padaryti buvo labai sunku, džiaugiasi atėjusiu tvarkingu ir doru žmogumi.
Suvedė kultūra
Rasa su Gediminu susituokė prieš 22 metus. Pastaruosius kelerius metus jiedu buvo ir bendradarbiai.
R. Graužinienė, daugeliui renginių dalyvių labiau žinoma kaip Dėdienytė, sako su savo vyru susipažinusi per kultūrą. Būdama jauna kultūros namų specialistė ji vyko į kaimus apžiūrėti, kaip ten rengiamasi agitbrigadų pasirodymams. G. Graužinis kaip tik vaidino Siesikų agitbrigadoje. Jaunuoliai krito vienas kitam į akį ir greitai atšoko vestuves.
Kultūros darbuotojo gyvenimas ypatingas – šeštadieniai, sekmadieniai dažnai skiriami darbui, renginiams, koncertams, tad Rasa sako visaip jaukinusi sutuoktinį prie tokio gyvenimo. Gediminas daug metų vaidino mėgėjiškuose pasirodymuose, o artėjant Kalėdoms tapdavo nepamainomu Kalėdų Seneliu.
Festivalio laukia su jauduliu
Gediminas buvo nepakeičiamas pagalbininkas ir Sližiuose gyvenantiems garbaus amžiaus savo tėveliams bei tvirtas petys savo šeimoje.
2010 m. spalį, kai Rasa laimėjo Ukmergės kultūros centro direktorės konkursą, tuomet šios įstaigos vairuotoju jau dirbęs vyras labai ją palaikė ir drąsino. Sakė, kad ji tikrai susitvarkys su šiuo darbu.
Po nelaimės gyvenimas artimiesiems tarsi išslydo iš po kojų.
„Visai neseniai pirmą kartą po beveik metų pertraukos užlipau į sceną Dėdienytės personaže. Iki tol negalėjau. Rimtus renginius galėjau vesti, bet tokių, kur turi skleisti gerą, linksmą nuotaiką, – ne“, – pasakojo pašnekovė. Džiaugiasi peržengusi per save ir sugebėjusi.
O ar artėjantis tradicinis Ukmergei taip svarbus renginys – Tarptautinis būgnų ir perkusijos festivalis – jai netapo prakeiksmu, atnešusiu baisią nelaimę? Moteris sako apie tai niekada negalvojanti ir nieko nekaltinanti. Tai būtų tuščia ir beprasmiška.
Šiųmetinio festivalio R. Graužinienė laukia su jauduliu kaip didelio ir svarbaus kultūrinio įvykio. Kovo 11-ąją, skelbiant festivalio atidarymą miesto centre, ji sveikins ukmergiškius su Lietuvai svarbia data. Ir stums į šalį mintis – kodėl ir už ką.