Dešimtasis Tarptautinis būgnų ir perkusijos festivalis UKMERGĖ 2011 paženklintas skaudžios nelaimės ženklu. Likus dienai iki festivalio atidarymo į avariją pateko pagrindinis jo organizatorius Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas Saulius Auglys bei Ukmergės kultūros centro vairuotojas Gediminas Graužinis.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Šiųmetiniame festivalyje buvo daug džiazo: „Mockūnas-Anderskov Quartet“ (Lietuva, Danija, Suomija) pasirodymas.
Avarija, kurios metu buvo smarkiai sužaloti abu vyrai, įvyko kovo 10-osios rytą pakeliui iš Vilniaus, netoli Širvintų.
Anksti ryte rodomoje televizijos laidoje „Labas rytas“ S. Auglys pristatė Ukmergėje dešimtą kartą rengiamą festivalį ir jo programą.
Pakeliui namo autostradoje Vilnius–Panevėžys, ties posūkiu į Družus, kultūros centro automobilis „Citroen Berlingo“ rėžėsi į kelią pastojusį miškovežį MAN. Nelaimės rytą kelias buvo itin slidus.
Po smūgio 41 metų S. Auglys ir automobilį vairavęs 47 metų G. Graužinis patyrė rimtų traumų. Jie buvo nugabenti į Vilniaus greitosios pagalbos ligoninės reanimacijos skyrių. Dar vienas ant galinės sėdynės sėdėjęs keleivis sužalojimų išvengė.
G. Graužinio būklė labai sunki: vyras patyrė sunkią galvos traumą, jam lūžusi ranka, perdurtas plautis. Vyras buvo operuojamas aštuonias valandas. Muzikantas ir dėstytojas S. Auglys taip pat gydomas reanimacijoje: jam lūžo žandikaulis, sutrenktos smegenys.
Nelaimėje sutelkė jėgas
Skaudi nelaimė sujaukė festivalio planus, tačiau renginio nesugriovė. Kultūros centro darbuotojai, likę be pagrindinio organizatoriaus, be vairuotojo ir jį slaugančios Gedimino žmonos, kultūros centro direktorės Rasos Graužinienės, atlaikė išbandymą. Nors pervargę ir neišsimiegoję, sugebėjo pasirūpinti iš dešimties pasaulio šalių atvykusių svečių pasirodymais, instrumentais, apgyvendinimu ir kultūrine programa.
Koks festivalis būtų be kasmetinio jo vedėjo muzikologo Viktoro Gerulaičio.
Kultūros centro renginių organizatorė Gražvyda Tušienė pasakojo, kad visi kultūros centro darbuotojai pasidalino organizaciniais rūpesčiais. Labai pagelbėjo savivaldybės vairuotojai, visas tris ilgojo savaitgalio dienas vežioję renginio dalyvius.
Festivalis neapsiėjo ir be kitų nemalonumų – šeštadienį susirgo svečias iš Vokietijos Heinz von Moisy. Jam pakilo aukšta temperatūra, tačiau atsirado kolega, pats pasisiūlęs pakeisti jį koncerte.
„Sako, kad nelaimė suvienija jėgas. Tikrai taip ir buvo – svečiai iš užsienio siūlėsi į pagalbą, buvo labai supratingi. Jie sakė, kad festivalis buvo įspūdingas ir tikrai labai aukšto lygio“, – pasakojo G. Tušienė.
Sveikatos linkėjo plojimais
Renginio vedėjas muzikologas Viktoras Gerulaitis per kiekvieną koncertą linkėjo avarijoje nukentėjusiems vyrams sveikatos, o žiūrovai avarijoje sužeistuosius palaikė aplodismentais. Pasirodymai vyko pagal parengtą programą.
Nors nelaimė rengėjus ir dalyvius sukrėtė, žiūrovai sulaukė daug gražių emocijų. Koncertavo žymūs perkusinės muzikos atlikėjai iš Vokietijos, Italijos, Danijos, Lenkijos, Latvijos ir kitų šalių. Iš viso į renginį atvyko svečių iš dešimties šalių.
Festivalio atidarymo dieną koncertavo perkusininkai iš Rygos.
Pilnos salės koncertuose – įrodymas, kad per dešimt metų festivalis tapo populiariu ir laukiamu renginiu.
Nors bilietai į koncertus kultūros centre buvo gana brangūs, vyko ir visiškai nemokamų renginių. Meno mokyklos Muzikos skyriuje vyko koncertas vaikams, kuriame dalyvavo Trakų, Grigiškių, Pabradės ir Ukmergės meno mokyklų auklėtiniai. Nemokamas koncertas, kuriame koncertavo pasaulinio lygio žvaigždė marimbininkas italas Claudio Santangelo, vyko Vlado Šlaito viešojoje bibliotekoje.
Apdovanoti jaunieji perkusininkai
Didelio dėmesio sulaukė Meno mokyklos Muzikos skyriuje vykęs IV tarptautinis Jono Taločkos jaunųjų atlikėjų mušamaisiais instrumentais konkursas. Trijose amžiaus grupėse jame varžėsi 26 dalyviai iš Rusijos, Baltarusijos, Lietuvos, Ukrainos ir Latvijos. Savo amžiaus grupėse geriausiai pasirodė Michailas Dubovas iš Rusijos, Mikus Balins iš Latvijos ir Baltarusijos atstovė Ana Semionova. Prizininkai buvo apdovanoti piniginiais prizais.
Ludwig Albert (Belgija) atliko japonų kompozitorės kūrinį.
Meistriškumo kursų komisijos pirmininkė – ukmergiškiams iš ankstesnių festivalių gerai pažįstama Linda Maxey iš JAV.
Paskutinę festivalio dieną renginio dalyviai susivienijo su Kovo 11-ąją katastrofą išgyvenusia Japonija – koncerte skambėjo japonų kompozitorių perkusinės muzikos kūriniai.
Apdovanojus festivalio svečius ir rėmėjus, Viktoras Gerulaitis paskelbė apie XI tarptautinio būgnų ir perkusijos festivalio pradžią.
Festivalį baigė svečiai iš Šveicarijos.