Autorės nuotr. Ukmergės technologijų ir verslo mokyklos vadovai – direktorius Jonas Cesevičius (kairėje) ir pavaduotojas ugdymui Rimantas Jankūnas.
Šiuos metus pasitikote su džiugiomis žiniomis. Kokių naujovių sulaukėte?
Prasidėjus vidurinio ugdymo programų akreditacijos procesui, kartu su daugeliu kitų šalies mokyklų stengėmės atitikti jos kriterijus. Ne visoms įstaigoms pavyksta akredituotis, išlikti vidurinėmis. Dėl mokyklų tinklo pertvarkos keičiasi jų tipai.
Ruošimasis akreditacijai – ne vienadienis, o kelerius metus trunkantis procesas. Turėjome įvykdyti uždavinius, atitinkančius akreditacijos tikslą: užtikrinti kokybiškas sąlygas savo mokiniams įgyti vidurinį išsilavinimą. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu prieš pat Naujuosius metus mūsų mokykloje vykdoma vidurinio ugdymo programa buvo akredituota. Taigi pas mus mokslus tęsti galės pagrindinį išsilavinimą turintys mokiniai. Kadangi mokykla – profesinė, nusprendėm steigti gimnazijos skyrių. Šios naujovės įgyvendintos sausio mėnesį. Nuo rudens priimsime mokytis į gimnazijos skyriaus devintą ir vienuoliktą klases.
Kaip ruošėtės įvertinimui, lemsiančiam tolesnę įstaigos veiklą?
Mokykloje lankėsi vidurinio ugdymo programos akreditavimo ekspertai, vertinimo komisijų nariai. Mokyklos veikla, ugdymo proceso kokybė vertinti pagal įvairius kriterijus. Buvo pasitelkti ne vienų metų rodikliai. Sprendžiant, ar akredituoti mokyklą, atsižvelgta į mokinių pažangumą, pasiekimus, mokymo programas, pedagogų darbą, visos bendruomenės indėlį. Svarbūs ir ugdymo proceso aprūpinimas, tinkama aplinka, bendradarbiavimas su tėvais, socialiniais partneriais, kiti dalykai. Vertinimo rezultatai nudžiugino: viešėję specialistai išsakė daug gražių atsiliepimų apie mūsų mokyklą.
Ne visos šalies mokyklos sėkmingai įgyvendina pertvarkos planus, taigi esate vieni iš geriausiųjų?
Ekspertų įvertinimai iš tiesų džiugina. Praeis metai, antri, ir pasibaigus švietimo reformai liksime viena iš keleto Ukmergės rajono mokyklų, kuriose jaunuoliai gaus kokybišką vidurinį išsilavinimą. Užsitikrinome ateitį, ir turime įrodyti esą to verti. Todėl pirmiausia sau įsipareigojame dar labiau kelti mokymo lygį, skatinti mokinius siekti gerų rezultatų. Įsipareigojame ir mokinių tėvams užtikrinti aukštą jų vaikų išsilavinimą, geras mokymosi sąlygas.
Be akademinių žinių didelį dėmesį skiriame praktiniams mokymo aspektams, technologijoms. Rengiame darbininkų profesijas pasirinkusius specialistus – tai mūsų privalumas.
Kas pasikeis pasibaigus akreditacijos procesui?
Vidurinio ugdymo programą vykdėme ir iki akreditacijos, kartu su profesinio ugdymo programa. Per trejus metus mokinys mūsų mokykloje įgyja vidurinį išsilavinimą ir profesiją: baigęs vienuoliktą ir dvyliktą klases gauna brandos atestatą, o dar po metų – specialybės diplomą.
Dabar tikriausiai labiau išryškės dvi pasirinktos mokymosi kryptys. Baigusieji 10 klasių tęs mokslus, kad įgytų vidurinį išsilavinimą ir profesiją, arba rinksis vien 11–12 klases, kad įgytų tik vidurinį išsilavinimą.
Kokių dar pokyčių yra švietimo sistemoje?
Šiemet pirmą kartą vyks technologijų mokyklinis brandos egzaminas tose mokyklose, kuriose mokiniai pasirinks jį laikyti. Šis egzaminas skirtas į praktinius technologinius dalykus labiau linkusiems mokiniams. Nemažai mūsų mokyklos mokinių pasirinko technologijų egzaminą. Manome, kad tai padėtų stojant į aukštąsias mokyklas studijuoti inžinerinio profilio specialybių.
Svarbu tai, kad šis mokyklinis egzaminas, pasirinkus su jo techninėmis užduotimis bent kiek besisiejančią giminingą specialybę kolegijoje ar kitoje aukštojoje mokykloje, būtų užskaitomas kaip valstybinis. Jį išlaikius, stojant pridėtų papildomų balų.
Beje, brandos egzaminus šiemet laikys 167 mūsų mokyklos abiturientai – tai pats didžiausias skaičius tarp kitų rajono ugdymo įstaigų.
Kurių profesijų dažniausiai pageidauja jūsų mokiniai?
Dauguma vaikinų, baigusių dešimtą klasę, renkasi automobilių remontininko, logisto ekspeditoriaus profesinio mokymo programas. Populiari kompiuterio ir organizacinės technikos operatoriaus specialybė. Reikalingos ir paklausios yra virėjo, baldžiaus, elektros ir automatikos įrenginių derintojo specialybės.
Technologijų ir verslo mokykloje mokosi ne vien ukmergiškiai?
Turime mokinių net iš dvidešimties rajonų. Džiaugiamės galėdami pasiūlyti jiems geras mokymosi ir gyvenimo bendrabutyje sąlygas. Mokiniai gauna stipendijas, besimokantiesiems 9–10 klasėse mokama materialinė parama – tai susieta su pamokų lankomumu, pažangumu.
Sudarytos galimybės lankyti daug įvairių būrelių, dalyvauti reikšminguose projektuose, kasmet organizuojame įdomių konkursų, švenčių.
Ar nestinga kurios nors srities pedagogų?
Visada smagu sulaukti specialistų, galinčių įsilieti į mūsų kolektyvą. Reikėtų profesijos mokytojų, turinčių patirties ir pedagoginį išsilavinimą ar bent noro jį įgyti. Kviestume apdailininko, baldžiaus, staliaus, kitų specialybių žmones, norinčius sieti ateitį su jaunimo mokymu profesinio lavinimo srityje.
Dėkoju už pokalbį.