Šį ketvirtadienį Ukmergės rajono apylinkės teisme turėtų būti pradėta nagrinėti vadinamoji rinkimų byla. Prieš teismą stos trys kaltinamieji, įtariami rinkimų balsų pirkimu.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį „Trukdymas pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise“ policijoje buvo pradėtas po vasario 27 dieną vykusių savivaldybių tarybų rinkimų.
Policijos surinktą medžiagą dabar nagrinės teismas.
Šioje byloje – trys įtariamieji: 49 metų įmonės direktorius V. M., 40 metų niekur nedirbantis, anksčiau tris kartus teistas S. R. ir 6 kartus teistas nuolatinės gyvenamosios vietos neturintis 41 metų V. S.
V. M. kaltinamas tuo, kad veikiant grupėje su kitais dviem įtariamaisiais, turėdamas tikslą papirkti kuo daugiau asmenų, turinčių rinkimų teisę, siekė, kad papirkti žmonės balsuotų už Liberalų ir centro sąjungos sąrašo Nr. 16 konkrečiai nurodytus keturių kandidatų numerius.
Kiti du įtariamieji kaltinami tuo, kad iš V. M. gavę vienas 100, kitas – 500 litų jais atsiskaitė ukmergiškiams, balsavusiems už nurodytą sąrašą ir reitinguojant nurodytus asmenis.
Visi trys įtariamieji kaltinami padarę nusikaltimą, numatytą LR Baudžiamojo kodekso 172 straipsnyje (Trukdymas pasinaudoti rinkimų ar referendumo teise). Jame skelbiama, kad tas, kas naudodamas psichinę prievartą arba papirkdamas, arba apgaulės būdu trukdė asmeniui realizuoti savo teisę rinkti, būti išrinktam arba dalyvauti referendume, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki trejų metų.
Ikiteisminio tyrimo metu pavyko nustatyti daugiau nei dešimt ukmergiškių, kurie prisipažino balsuodami už Liberalų ir centro sąjungą sąraše Nr. 16 ir reitinguodami nurodytus kandidatus konkrečia eilės tvarka už tai gavę atlygį. Jiems esą buvo sumokėta nuo 5 iki 10 litų arba atsiskaityta cigaretėmis bei alumi.
Tačiau vargu ar byla nustatytą datą bus pradėta nagrinėti, mat teismui nesiseka surasti gyvenamosios vietos neturinčio V. S.
Dar mažesnė tikimybė, kad kada nors kaip nors bus nubausti ar bent apklausti tie, kurių rinkiminiai numeriai yra minimi šioje byloje.
Rajono tarybos narys liberalcentristas Sigitas Masiulionis, kurio rinkiminis numeriukas įvardinamas tarp tų, už kuriuos reikalauta balsuoti, paklaustas, ar jų partija kaip nors reaguos į šią bylą, tvirtino nieko apie jokius pirkimus nei girdėjęs, nei žinantis, o jei kažkas kažką išprovokavo, tai jis čia tikrai niekuo dėtas.
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas patvirtino, kad teisėsaugai labai retai kada pavyksta įrodyti, kad tarybos nariu asmuo tapo nesąžiningai, tai yra pirkdamas balsus. Dažniau nustatomi tik asmenys, trukdę balsuoti ar už balsus mokėję pinigus.
Pasak komisijos pirmininko, pastaruoju metu svarstoma, kad reikia keisti įstatymus ir siekti, kad nesąžiningai Seimo ar tarybos nariais tapę asmenys nebegalėtų eiti pareigų.
Tačiau Z. Vaigauskas pritaria, kad to pasiekti labai sunku, nes prieš rinkimus niekada negali būti atmesta ir provokacijos galimybė. „Galbūt reikėtų įpareigoti teisėsaugos institucijas vesti tokius tyrimus arba, kaip jūsų atveju, siekti, kad politikai įrodytų, jog jie nėra susiję su balsų papirkinėjimais“, – svarstė komisijos pirmininkas.