Žemės ūkio ministerijos duomenimis, vien pirmąją šių metų savaitę bulvės pabrango trečdaliu. Ūkininkai sako, kad per mėnesį supirkėjai kainas pakėlė vos ne dvigubai. Ir didina jas toliau. Gali būti, kad iki pavasario lietuviškų bulvių nebeliks, nes jos tiesiog iškeliaus į Rusiją.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Bulvės dar vis vadinamos pigiausiu maistu, bet nežinia, ar taip bus ir ateityje.
Lyginant su 2009-ųjų derliumi, bulvės brango tris kartus ir jų supirkimo kaina pasiekė 1,2 lito. Tačiau kai kurie ūkininkai neabejoja, kad sausio pabaigoje supirkėjai už jas gali mokėti 1,5 lito, o pavasarį lietuviškų bulvių kilogramo didmeninė kaina gali padidėti ir iki 2 litų. Kainų kilimo priežastis – aktyvus jų eksportas į Rusiją.
14 hektarų plote bulves pernai auginęs Ukmergės rajono ūkininkas Antanas Kamarauskas pasakoja beveik kasdien sulaukiantis siūlymų pirkti didelius bulvių kiekius. Supirkėjai kasdien gundo vis didesnėmis kainomis. Šiuo metu kaina jau pasiekė 1,20 už kilogramą.
Pasak ūkininko, anksčiau supirkėjai ne tik siūlė mažesnę supirkimo kainą, bet ir keldavo aukštus reikalavimus: bulvės turėjo būti plautos ar bent jau labai švarios. Dabar reikalavimai itin sumažėjo. Liko svarbiausias – kiek galima didesni kiekiai.
Ūkininkas svarsto, kad pagrindinis supirkėjų tikslas šiandien – supirkti visą ūkininkų produkciją ir paskui staiga užkelti kainas.
A. Kamarauskas anksčiau bulves išlaikydavo iki pavasario, tačiau dabar svarsto, kad iki kovo, balandžio jų vargu ar beliks. Jei kaina ir toliau bus tokia palanki – parduos visas.
Akylai sekantis rinkos situaciją ūkininkas žino, kad Rusijoje šiuo metu bulvės kainuoja 2-3 kartus brangiau nei pas mus. Būtent dėl to ir kilo šitoks neregėtas jų bumas. A. Kamarauskas neneigia, kad augintojus brangstanti produkcija tik džiugina. Priešingu atveju šis verslas būtų pasmerktas žlugti, juk per metus šitaip išaugo ir darbo sąnaudos, ypač kuras. Labai pabrango ir sėkla. Šiandien sertifikuotų sėklinių bulvių kilogramas kainuoja 2 litus.
Kadangi bulvei reikia ypač geros žemės, bet kur jos nepasodinsi, ūkininkas yra nutaręs kitąmet plotų nedidinti ir likti prie 14 hektarų.
Akylai dabartinę situaciją bulvių rinkoje stebi ir Ukmergės turgavietėje bulvėmis ir kitomis daržovėmis prekiaujantis Ramūnas Skapas.
17 metų tuo besiverčiantis ūkininkas sako, kad taip staiga bulvės viduržiemį pabrango pirmą kartą. Praėjusią savaitę dideles bulves maišais jis pardavinėjo po 1,2 Lt, nedideles – po litą, dideles bulves mažesniais kiekiais svėrė po 1,5 Lt už kilogramą.
Pats bulves auginantis ūkininkas sakė, kad per mėnesį supirkėjai bulvių kainą pakėlė vos ne dvigubai. Prieš naujus metus siūlė už kilogramą 80 centų, o dabar – 1,2 lito.
Ūkininkas kol kas urmu supirkėjams savo bulvių neparduoda. Mano, kad jos dar brangs. Kita vertus, svarsto, kad šis staigus kainos šuolis gali būti laikinas. Juk priežastis, jo manymu, taip pat laikina – pernykštės gamtos stichijos Rusijoje. Bulvių derlius pernai čia buvo itin prastas, tad jau rudenį kainos ėmė augti rekordiniu greičiu.
Kad bulvių trūks, ūkininkai prognozavo jau rudenį. Nes dalis derliaus dėl lietaus sunyko laukuose, dalis supuvo sandėliuose. Panaši padėtis buvo visoje Europoje.
Yra manančiųjų, kad ateityje drastiško augimo nebus. Esą bulvių sandėliuose dar turi olandai, belgai, prancūzai. Be to, greitai pasirodys ir ankstyvosios bulvės iš Egipto, Maroko. Vis dėlto beveik neabejojama, kad ir kitais metais bulvių kaina išliks aukšta.
Statistikos duomenimis, pernai ir šiemet brango ne tik bulvės, bet beveik visos daržovės: morkos – daugiau nei dešimtadaliu, burokėliai ir kopūstai – keliais procentais.