Prasidėjęs bulviakasis žada gerų rezultatų ir ūkininkams, ir pirkėjams. Pilni aruodai – džiaugsmas žemdirbiams. Perpildyta rinka mūsų ir aplinkinėse šalyse reiškia žemas bulvių kainas. O tai – gera žinia pirkėjams.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Bulviakasis jau prasidėjo.
Bulviakasis sparčiai įsibėgėja Deltuvos seniūnijos ūkininko Vaclovo Rakučio laukuose. Bulves jis augina bene ketvirtį amžiaus. Nemažai veislių išbandęs, naujovių savo ūkyje įdiegęs ūkininkas įsitikinęs – kad ir kokių priemonių imtumeisi, vis tiek visuomet pirmu smuiku groja gamta.
40 hektarų bulvėmis kasmet apsodinantis ūkininkas dalį ploto skiria ankstyvosioms veislėms.
Šią savaitę bulviakasį pradėjęs V. Rakutis priėjo prie išvados, kad vasara buvo palanki – iš hektaro bulviakasė prirausia daugiau kaip 30 tonų.
Dėl šilumos ir drėgmės dalis jų, vertinant pagal standartus, net peraugo. Po 700 gramų sveriančios bulvės labai nedžiugina, kai galvoji apie jų realizaciją.
V. Rakučio prognozės: bulvių kaina šiemet svyruos apie 40 centų už kilogramą. Panašiom kainom pardavė pirmąjį derlių į ūkį atvažiavusiems supirkėjams. Jis mano, kad pirmoje rudens pusėje, kai jas kuo greičiau stengsis parduoti neturintieji tinkamų sandėlių, kilogramo kaina gali „ištirpti“ net iki 20 centų.
Turguje – brangiau
Pivonijos mikrorajone esančiame turgelyje prekiaujantis vyriškis parduodamas bulves išrūšiavo į tris dėžes. Didžiausios – „cepelininės“ – po 1 litą, vidutinės – 80, o mažiausių kilogramas – 60 centų. Perkant didelių bulvių didesnį kiekį, kainą žadėjo skaičiuoti po 80 centų. „Pigiau neišeina – užaugint kainuoja, kuras į turgų atvežt kainuoja“, – nenusileido besiderantiems pirkėjams.
Tokia pati kaina kol kas laikosi ir centrinėje turgavietėje. Bulves parduodantis ūkininkas iš Atkočių teigia pavasarį pasodinęs tik hektarą, taigi ir labai nusipiginti nelinkęs. Pigiau parduoda tik perkant maišais arba nestandartines bulves. Turintis nedidelį kiekį produkcijos ūkininkas tikisi greitai parduoti.
Nemažai ūkininkų klientų ieško reklaminio laikraščio „Ukmergė“ puslapiuose. Dauguma jų už didelių bulvių kilogramą prašo po 60 centų. Vienas Taujėnų ūkininkas siūlo už 50 centų. „Bulvės didelės, gražios. Kokius šešis maišus atvežčiau ir į namus. Jei pirksite mažiau, teks palaukti – kai susidarys panašus kiekis, pristatysiu“, – sako pardavėjas.
Bulvė gali pabrangti
Lietuvos daržovių augintojų asociacijos, vienijančios apie 70 šalies ūkininkų, direktorė Zofija Cironkienė sako, kad bulvių derlių šiemet galima vertinti kaip gerą kiekybiniu atžvilgiu.
Bulvių pasiūla šalyje išaugo ne tik dėl palankių klimatinių sąlygų. Anot Z. Cironkienės, keletą metų iš eilės pasilaikius aukštoms bulvių supirkimo ir pardavimo kainoms, daugelis augintojų skubėjo didinti plotus.
Tačiau bulvių kaina priklauso ir nuo pasiūlos bei poreikio santykio kaimyninėse šalyse.
Nors šiuo metu jaučiamas sumažėjęs lietuviškų bulvių eksporto į Rusiją poreikis, prognozuoti, kad šiemet jas pirksime labai pigiai, nevertėtų. Pačių Rusijos ūkininkų išaugintos bulvės gali netenkinti tos šalies vartotojų kokybiniu požiūriu. „Ten dar trūksta kokybės, kurios nori vartotojas. Bulvė turi būti graži, be akučių. O tokias galima išauginti tik iš geros sėklos, kurios kaimynai dar stokoja“, – sako asociacijos direktorė. Čia spragą rinkoje galėtų užpildyti lietuviškos bulvės.
Ji nelinkusi dideliais konkurentais laikyti ir Lenkijos bulvių augintojų. Kokybiška produkcija, tenkinanti Vakarų Europos perdirbėjus ir prekybos tinklus, šiemet Lenkijoje tesudaro 20 procentų visų ten išaugintų.
Per keletą metų – pigiausios
„Norfos“ prekybos tinklo atstovas spaudai Darius Ryliškis sako, kad jų parduotuvėse šviežiomis lietuviškomis bulvėmis prekiaujama nuo liepos vidurio.
Atsivežtinių bulvių pirkėjams nesiūlo. Kai rinka užpildyta šalyje, nėra prasmės ieškoti kitur. Be to, pirkėjai labiau mėgsta lietuviškas prekes.
Ir supirkimo, ir pardavimo kainos, pasak D. Ryliškio, gerokai mažesnės nei pernai. „Norfos“ parduotuvėse bulvių kilogramas šiuo metu kainuoja nuo 85 iki 95 centų. Pernai jos buvo dukart brangesnės.
Neprognozuoja prekybininkai ir jų brangimo.
„Vasarą bulvės buvo linkusios pūti, tačiau dabar to nepastebime“, – sako jis.