Ligita JUODVALKIENĖ
Birželis braškes auginančiam ūkininkui Vladui Guzeliui – pats karščiausias mėnuo. Darbai braškyne uogų sezono metu dėliojami ne dienomis, valandomis, o minutėmis.
Gedimino Nemunaičio nuotr.
Planuose – šaldytuvas
„Braškė – uoga, kuri „nemėgsta“ gulėti nuskinta ir laukti savojo pirkėjo“, – aiškina ūkininkas. Ukmergės turguje uogas jis realizuoja pats, tačiau džiaugiasi, kad rinką pavyko išplėsti – mat į jo ūkį vis dažniau užsuka urmu produkciją perkantys prekeiviai. V. Guzelio braškės keliauja ne tik į tolimiausius šalies kampelius, bet pasiekia ir kaimyninę Latviją.
Kasmet savo ūkyje kokią nors naujovę įdiegiantis vyriškis šiemet nusprendė įsigyti šaldytuvą. „Dar neapsisprendžiau, ar nusipirksiu, ar pradžiai išsinuomosiu. Bet esu įsitikinęs, kad karštą vasarą toks įrenginys – nepakeičiamas“, – svarsto jis.
Realizacijos laiko šaldytuvas stebuklingai nepailgins, bet žemoje temperatūroje palaikytos uogos truputį užsikonservuoja ir prekyvietes pasiekia nepakeitusios prekinės išvaizdos. „Vis tiek privalai pateikti pirkėjui kuo šviežesnį produktą. Ar turėdamas šaldytuvą, ar ne – skini iš vakaro, o ryte realizuoji“, – teigia V. Guzelis.
Laistymo sistema – tręšimui
Lašelinė laistymo sistema jau įdiegta beveik visame braškyne. Ji labiausiai praverčia, kai pavasaris ar ankstyva vasara pagaili lietučio – nelaistomos braškės užauga smulkios, sumažėja derlius. Sausrų metu gali tiesiog išdžiūti dirvoje. Šiemet pliūptelėjus gausioms liūtims tokia įranga daugeliui gali pasirodyti į balą išmesti pinigai. Ūkininkas nemano tuščiai išlaidavęs, nes šiemet ši sistema jam tarnauja braškyno tręšimui.
Šiemet lietus dar didelių bėdų nepridarė. Kadangi uogų nokimo ir skynimo sezonas prasidėjo palyginti neseniai, drėgmės perteklius nespėjo pridaryti nuostolių. Ūkininkas sako, kad tuo atžvilgiu labiau nuskriausti lenkai – mat ten šių uogų sezonas prasidėjo gerokai anksčiau ir liūtys užklupo jau raustančias ir nokstančias uogas.
Konkurencijos V. Guzelis labai nesibaimina – tie, kurie išbando lietuvišką prekę, dažniausiai jai lieka ištikimi. Chemikalų jis sako naudojantis saikingai – nupurškia žoles naikinančiais herbicidais pasibaigus uogavimo sezonui. Žydint ar derant uogoms, pagrindiniai kovos su piktžolėmis įrankiai – dalgis ir žoliapjovė.
„Aišku, kad piktžolės nėra didelės braškių draugės. Naudingas medžiagas iš žemės imdamos, derlių sumažina. Bet kaip tos uogos atrodytų lietingą vasarą, jei tarp kerelių žolės nebūtų? Žemėmis aplipusios, apipuvusios – niekam tokių neįsiūlysi“, – piktžolių žalos neneigiantis atrado ir kitą medalio pusę ūkininkas.
Drėgmės perteklius – puikiausios sąlygos braškyne plisti kekeriniam puviniui. V. Guzelis sako, kad vakare skintas ir į dėžutes sudėtas uogas kartais tenka atidžiai peržiūrėti, kad apipuvusios uogos pirkėjo nepasiektų.
Veisles išbando
Braškėmis ūkininko vasara kvepia jau šešioliktus metus. V. Guzelis pasakoja pradėjęs nedrąsiai: pabandymui braškių daigais apsodino vieno hektaro plotą. Pamažu jis išsiplėtė iki dvylikos hektarų.
Anot ūkininko, visi darbo braškyne metai – nuolatiniai bandymai. Ypač kruopščiai pasirenka veisles. Kitų ūkininkų rekomendacijos ir atsiliepimai apie veisles – beveik beverčiai. „Juk viename regione ar net ūkyje žemė vienokia, kitame – kitokia. Pats nepabandęs, negali daryti išvadų“, – sako jis. Be to, mėgėjiškame braškyne gali puikiausiai tikti tokios veislės, kurios pasirodys mažai vertos pramoniniame.
Beveik 90 procentų braškyno apsodinta „Honeoye“ veislės daigais. Ji, anot ūkininko, pateisino visus jo lūkesčius – ir skani, ir transportabili. Prekinė išvaizda, kas labai svarbu pirkėjui, taip pat nepriekaištinga. Ūkininko nuomone, „Elkat“ veislės uogos labiau auginti tinka sodininkui mėgėjui, o ne ūkininko braškyne, nes yra netransportabilios.
Įleido šaknis
V. Guzelis juokauja, kad savo ūkyje praleidžia tiek laiko, kad jau ir pats įleido šaknis. Šalia raudonuojančių braškių laukų žmogus rengiasi statyti namus – projektuoja sodybvietę, iki būsimų namų atsivedė elektrą, pasistatė pastotę. Sodybos vietą ženklina pernai pastatytos ąžuolinės skulptūros, iškasti tvenkiniai.
„Niekur iš savo braškyno jau nebesitrauksiu“, – ūkininkas tikina, kad visų keikiama krizė jo neišgąsdino. Didelių turtų niekuomet neplanavo susikrauti – dirba ir džiaugiasi, kad atrado savo nišą. O krizių jo gyvenime būta – tai sausra laukus išdžiovindavo, kai dar laistymo sistemos neturėjo, tai kruša žiedus ir uogas nudaužydavo. Rinką irgi ne per vieną sezoną atrado.
Braškė ūkininkui – uogų karalienė. Ir pirkėjai po žiemos pirmųjų vasaros uogų būna labiausiai pasiilgę. Ankstyvųjų ieško turguje, vėliau, kai laukai uogomis nurausta, daugelis įprato tiesiai į ūkį atvažiuoti ir prisiskinti pigiau.