Vilma NEMUNAITIENĖ
Nuo šių metų įsigaliojęs naujas Žemės mokesčių įstatymas jau kelia sumaištį. Žemių sklypų savininkai būgštauja dėl išaugsiančių mokesčių. Į „Ukmergės žinių“ redakciją kreipėsi Pabaisko rajono gyventojas, kuris pasakojo, jog kaime šnekama, kad žemė labai smarkiai brangs. „Norėtume jau dabar žinoti, kiek reikės mokėti už žemę. Gal visai neapsimokės ją turėti ir teks parduoti“, – savo nuomonę išsakė laikraščio skaitytojas.
Seimas nusprendė, kad nuo šių metų žemė bus apmokestinta pagal jos rinkos vertę, o ne derlingumą, našumą, kaip iki šiol. Tai reglamentuoja naujos redakcijos Žemės mokesčio įstatymas. Jame įtvirtintas nuo 0,01 procento iki 4 procentų žemės mokestinės vertės žemės mokesčio tarifas. Jį praėjusių metų pabaigoje pasitvirtino kiekviena savivaldybė.
Ukmergės rajono savivaldybės taryba taip pat nustatė žemės mokesčio tarifus 2013 metams (procentais nuo žemės mokestinės vertės). Žemės ūkio paskirties žemei bei mėgėjiškų sodų žemės sklypų patvirtintas 2,0 tarifas. Patvirtinti tarifai miškų ūkio, vandens ūkio bei įvairios kitos paskirties žemei. Jie siekia iki 1,5 procento.
Tik apleistai žemės ūkio paskirties ir pramonės bei sandėliavimo objektų teritorijų žemei Ukmergėje nustatytas įstatymu numatytas 4 procentų tarifas.
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Mokesčių ir ekonominės analizės skyriaus vedėja Zita Morkūnienė sako, kad ukmergiškiai neturėtų labai nerimauti. Ženklų kainų šuolį greičiausiai pajus tik didmiesčių gyventojai, kur žemės rinkos vertė didžiulė.
Vedėja paaiškino, kad preliminarią savo turimos žemės vertę galima nesunkiai rasti Registrų centro svetainėje www.registrucentras.lt. įrašius savo žemės sklypo unikalų numerį.
Neturintiems interneto prieigos tai padaryti būtų sudėtingiau.
Tačiau galutinė suma, kurią teks mokėti žemės savininkams, paaiškės tik rudenį, kai sąskaitas pateiks šį mokestį administruojanti Valstybinė mokesčių inspekcija.
Z. Morkūnienė priminė, kad rajono taryba greitu laiku tvirtins lengvatas žemės mokesčio mokėtojams. Tai daugeliui palengvins mokesčių naštą.
Žemės mokestinės vertės skaičiavimui nustatytas 5 metų pereinamasis laikotarpis, kuris turėtų apsaugoti nuo pernelyg didelio kainų šuolio.
Ir dar vienas priminimas žemės sklypų turėtojams: Seime neseniai buvo įregistruota Žemės mokesčių įstatymo pataisa, taigi galima tikėtis tam tikrų pasikeitimų.