Atliekų vežėjo paslaugos savivaldybei šiemet pabrango beveik dvigubai. Gyventojai su nerimu laukia, kaip šis faktas nulems visuotinės rinkliavos mokesčio dydį. Savivaldybės specialistai ramina, kad šiukšlių mokestis šiemet nesikeis. Kas laukia kitais metais, belieka prognozuoti.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Kiek kitais metais mokėsime už atliekų išvežimą, dar nežinia.
„Ukmergės žiniose“ rašėme, kad rajono tarybos opozicijos nariai pareiškė nepasitikėjimą Ukmergės rajono savivaldybės mero pavaduotoju Regimantu Baravyku ir pradėjo interpeliacijos procedūrą. Vienas iš kaltinimų, dėl kurių pareikštas nepasitikėjimas R. Baravykui, – veiksmai, kuruojant rajone atliekų klausimus.
Savivaldybės sutartis su atliekų vežėju, laimėjusiu viešųjų pirkimų konkursą, UAB „Ukmergės paslauga“ buvo pasirašyta prieš dvejus metus.
Tačiau šį pavasarį atliekų operatorius įteikė savivaldybės administracijai raštą, siūlantį abipusiu sutarimu nutraukti sutartį. Buvo motyvuojama tuo, kad Kazokiškių sąvartyne padidėjo vadinamasis vartų mokestis. Per kelis mėnesius atliekų įvežimas į jį pabrango 73 procentus. UAB „Ukmergės paslauga“ direktorius Vytautas Masiukas tvirtino, jog įmonei nuostolinga teikti šią paslaugą.
Savivaldybės administracija nusprendė apklausos būdu išsirinkti kitą operatorių. Nuo rugpjūčio 29 dienos nutraukta sutartis su „Ukmergės paslauga“ ir sudaryta laikina pusmečio sutartis su UAB „Ukmergės versmė“. Pagal šią sutartį tonos šiukšlių išvežimo kaina pakilo nuo 129 iki 244 litų.
Kalbos gero nežada
Savivaldybės administracijos specialistai sako, kad visuotinės rinkliavos mokesčio dydis rajone nepakito, bet neslepia, kad tik „kol kas“. Pateiktas faktas ramina nedaug – pakilusi atliekų išvežimo kaina grėsmingai taikosi į gyventojų kišenes.
Savivaldybės Mokesčių skyriaus vyriausioji specialistė Zita Morkūnienė patikino, kad gyventojai moka už atliekas senomis kainomis, kurios nustatytos rajono tarybos 2010 metų gegužės mėnesį.
Apskaičiuojamas visuotinės rinkliavos mokestis pagal rajono tarybos narių patvirtintą formulę, priklausomai nuo gyventojų skaičiaus ir būsto ploto.
Mūsų rajone nustatytas mokestis – 38 litai vienam gyventojui ir 0,48 lito už 1 kvadratinį metrą. Nustatyta riba – skaičiuojama ne daugiau kaip 100 kvadratinių metrų, nepriklausomai nuo realaus.
„Jokių konkrečių nurodymų nesame gavę iš savivaldybės vadovų ir nieko neketiname keisti. Pranešimai gyventojams išsiųsti su sąskaitomis už visus metus, o nuo pusės metų perskaičiuoti jų negalime“, – sakė pašnekovė. Deja, šis paaiškinimas „galioja“ tik šiais metais.
„Mūsų rajone ir taip maža kaina nustatyta. Kitur be dviejų šimtų niekas neveža, nes vartų mokestis dar daugiau kils. Pavyzdžiui, Vilniaus rajone atliekų išvežimo kaina – per 300 litų už toną“, – sako savivaldybės Aplinkosaugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja Vilija Grabauskienė.
Verdiktas – politikų rankose
Kokia kaina už atliekų tvarkymą užguls gyventojų pečius kitąmet, belieka prognozuoti. Taip paaiškino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Kanapeckienė.
Ji sako, kad klausimas pirmiausia turi būti pradėtas spręsti nuo politinio sprendimo. Mat birželio mėnesį tarybos posėdyje buvo pasiūlyta steigti savivaldybės įmonę, kuri rūpintųsi miesto švara ir surinktų bei į sąvartyną vežtų buitines atliekas.
Sprendimo projekto laukiama iš sudarytos darbo grupės, sprendžiančios atliekų tvarkymo rajone klausimus. Pateiktą projektą turės tvirtinti rajono taryba.
Tikriausiai ta pati darbo grupė, priimdama sprendimą, turėtų kruopščiai suskaičiuoti, kokios išlaidos steigiant įmonę laukia savivaldybės. Kiek ir kokios technikos ji turėtų įsigyti, kiek darbuotojų priimti. Ar bėgdami nuo vilko, ant meškos neužgriūsime? Ar šis naujadaras dar labiau gyventojams naštos nepadidins?
Anot J. Kanapeckienės, jei taryba naujos įmonės steigimui nepritars, bus skelbiamas viešųjų pirkimų konkursas ir renkamas naujas operatorius.
Arba kils, arba ne…
J. Kanapeckienė išdėstė dar keletą pamąstymų – kas būtų, jei būtų.
Jei bus skelbiamas viešasis konkursas, tikėtina, kad dabar esanti 244 litų už toną atliekų išvežimo kaina nukristų. Mat dauguma savivaldybės specialistų mano, kad iš visų konkurse dalyvausiančių pretendentų kas nors tikrai pasiūlys mažesnę kainą nei ši.
Anot pavaduotojos, visuotinės rinkliavos mokestis tuomet arba kils labai nežymiai, arba visai nekils.
Ne tokios optimistinės prognozės tam atvejui, jei konkurse neatsirastų operatoriaus, siūlančio mažesnę nei dabar kainą. Tuomet gyventojams visuotinė rinkliava brangtų 15 procentų.