Matyt, nėra namų, kuriuose per Velykas garbingoje vietoje, pačiame šventinio stalo viduryje, nesipuikuotų lėkštė margučių. Kiaušinių gamintojai ir pardavėjai tikina, kad keletą savaičių iki Velykų jiems – tikras darbymetis: kiaušinių pardavimai tuomet gerokai išauga.
Ligita JUODVALKIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Prieš Velykas pagrindinis pirkinys – kiaušiniai.
UAB „Zujų paukštynas“ direktorius Remigijus Laurinaitis įsitikinęs, kad kiaušinis ant mūsų stalo – vienas populiariausių produktų. „Ypač šiais krizės laikais, nes kiaušinis įeina į pigesnių maisto produktų krepšelį. Be kiaušinio nieko doro nė nepagaminsi. Be to, tai pigiausias baltymų ir vitaminų šaltinis“, – sako dešimt metų įmonei vadovaujantis vyras.
Statistika byloja, kad mūsų šalyje per metus vienas žmogus suvartoja apie 150-170 kiaušinių. Vidutiniškai kiaušinius valgome kas antrą dieną. Kasmet prieš Velykas jų poreikis išauga apie 40 procentų.
„Zujų paukštynas“ per dešimt metų išmoko prisitaikyti prie pirkėjų įgeidžių. Reguliuodami vištų skaičių, būtent tuo laikotarpiu stengiasi auginti kuo daugiau vištų, kurias vėliau, bumui atslūgus, išskerdžia.
Įmonė plėstis kol kas nesiruošia. „Dabar mums svarbiausia atitikti visus griežtus Europos Sąjungos reikalavimus. Investuojame į naują įrangą, mažiname paukščių tankumą, kiekį“, – pasakoja direktorius. Pagal europinius standartus vienai dedeklei turi būti suteiktas 750 kvadratinių centimetrų „gyvenamasis plotas“.
Įmonės paukštynuose, esančiuose Zujų bei Leonpolio kaimuose, šiuo metu – per 300 tūkstančių dedeklių vištų. Į Lietuvos prekybos centrus kasdien išgabenama apie 250 tūkstančių kiaušinių.
Užbraukia mitus
Lietuviai pirmenybę teikia rudos spalvos kiaušiniams. Anot R. Laurinaičio, tikriausiai dėl to, kad jie vizualiai panašesni į naminius. Tačiau prieš Velykas mieliau perka baltus – marginimui jie geriau tinka. „Skiriasi tik lukšto spalva – savo kokybe jie visiškai identiški“, – tikina direktorius.
R. Laurinaitis mano, kad pats laikas būtų atsikratyti mito, jog kiaušinyje yra labai daug cholesterolio, besikaupiančio organizme. Medikai šiandien tvirtina, kad kiaušinius galima valgyti kasdien. Paukštyno vadovas pats pusryčių be kiaušinių neįsivaizduoja.
Pasak įmonės direktoriaus, prieš Velykas kiaušinių pardavimai šokteli iki 40 procentų. Tačiau tikriausiai per šventes kiaušinių gerokai „padauginame“, nes po Velykų ši kreivė tiesiog šauna žemyn.
Per Velykas atsivalgo
Kiaušiniais turguje bene septynioliktus metus prekiaujantis ūkininkas Ramūnas Skapas sako, kad smulkūs prekybininkai pastaruoju metu išgyvena ne pačias geriausias dienas. Vartojimas smunka, žmonės perka mažiau, o tai liečia taip pat ir prekybą kiaušiniais. Ūkininkas pastaruoju metu prekiauja tik „Zujų paukštyno“ kiaušiniais – arčiausia atsivežti.
Anksčiau nutikdavo ir taip, kad kiaušinių prekeivis prieš Velykas net pritrūkdavo. Dabar pasiūla tokia didelė, kad likti be margučių pirkėjui negresia. “Nebus lietuviško – nusipirks parduotuvėje importinį. Kiaušinių dabar – nuo lenkiško iki suomiško“, – sako R. Skapas.
Tiesa, prieš Velykas kiaušiniai ant prekystalio tirpte ištirpsta, tačiau po švenčių – tikras štilius. Prieš šventes visi tiek prisidažo margučių, kad paskui ilgai juos „naikina“. „Povelykiniu laikotarpiu atrodo, kad žmonės kiaušinius visai pamiršo. Aišku, kad persivalgo per šventes. Kiaušiniai, kaip ir bet kuris maistas, atsibosta, kai nuolat jį valgai“, – sako pašnekovas. Ūkininkas anaiptol nemano, kad kiaušiniai – pigus maistas. Už dešimtį kiaušinių jis prašo nuo 3,5 iki 4,5 lito. Brangiausi – turi būti ir didžiausi. Ar priklauso kaina nuo kiaušinio šviežumo? „Tikrai ne. Šviežumas – tai ta savybė, kuri privaloma kiaušiniui nepriklausomai nuo jo kainos“, – tikina ūkininkas.