Tris dienas Vepriai buvo tapę katalikų susibūrimo vieta. Čia vyko Šv. Mergelės Marijos Rožinio Karalienės parapijos Sekminių šventės. Kasmet į Sekmines Vepriuose susirenka tūkstančiai maldininkų.
Vilma NEMUNAITIENĖ
Gedimino Nemunaičio nuotr. Kryžiaus kelio ilgis – apie 5 kilometrai, eidami juo tikintieji maldai stabteli prie koplytėlių.
Veprių seniūnė Dalė Urbonienė pasakojo, kad tradicinėms šventėms rengtis pradeda prieš kelias savaites – kuomet prasideda didieji miestelio gražinimosi darbai – pakelių šienavimas, gyvatvorių karpymas, gėlynų įrengimas, šiukšlių rinkimas. Savaitgalį prieš pat mišias dar papildomai apžiūrima, ar viskas tvarkinga.
Po šventų mišių tikintieji išsirengia ilgais Kalvarijų takais.
Kai jau pradeda rinktis maldininkai, seniūnė sako, kad įvairių ūkinių darbelių visada užtenka. Tai, žiūrėk, kur geriamo vandens pritrūko, tai koks žmogus perkaito ar girtuoklėlis pakelėje užmigo. Kyla kartais bėdų ir dėl prekybininkų. Ne visi jie deramai vietas prekybai pasirenka.
O kad ir elementariausias dalykas – tualetai. Juk šitiek žmonių atvyksta. Seniūnė apgailestauja, kad stingant lėšų net čia reikia taupyti. Pusė tūkstančio nuomai už biotualetą seniūnijai – pernelyg dideli pinigai, tad šiemet vertėsi pačių įrengtomis būdelėmis.
Maldininkų nakvyne, pasak seniūnės, rūpintis netenka. Paprastai kelioms dienos atvyksta tie, kas turi pas ką apsistoti. „Beveik kiekvienuose namuose tuo metu būna svečių“, – pastebi seniūnė.
Vienas išskirtinių šiųmetinių Sekminių akcentų – penktadienį vykusi konferencija Lietuvos jaunimui, kurią vedė „Mažosios studijos“ direktorius kunigas Julius Sasnauskas. Į konferenciją atvyko jauni žmonės iš daugelio Lietuvos vietovių.
Šeštadienį į Veprius atvyko vyskupas. Jis buvo iškilmingai sutiktas šventoriuje, aukojo šventas mišias, o paskui su tikinčiais ėjo Kalvarijų kelią.
Tikintieji apsiprausti leidosi į šventu laikomą Cedrono upelį.
Šiemet kiekvienas maldininkas turėjo galimybę giedoti unikalias Veprių Kalvarijų giesmes. Marijos radijas pernai įrašė ir išleido keturių kompaktinių diskų rinkinį su giesmininkų įgiedotomis Veprių Kalvarijų giesmėmis. Kompaktiniai įrašai – miestelio bendruomenės projektas, kuriuo siekiama puoselėti gyvojo Sekminių giedojimo tradiciją.
Dalė Urbonienė įsitikinusi: Veprių Sekminių šventės – miestelio pasididžiavimas. Tai – katalikiška šventė, sutraukianti tūkstančius maldininkų ir garsinanti Veprius.
Istorijos šaltiniai byloja, kad pirmą kartą per Sekmines Vepriuose Kristaus kančios keliai buvo apeiti 1846 metais.
Tikima, jog jie iš tiesų buvo pabarstyti šventa žeme, kurią iš Jeruzalės pargabeno ir kelią pabarstė Milašiūnų vienuolis.
Veprių Kalvarijos – 35 Kryžiaus kelio koplytėlės ir vartai, išsidėsčiusios tarp Veprių ežero ir Šventosios upės.
Tarpukario laikotarpiu į Veprių Kalvarijas atvykdavo tūkstančiai maldininkų. 1963 m. Kalvarijos buvo nugriautos, Kryžiaus keliai suarti, Sekminių atlaidai varžomi, tačiau tikintieji ir toliau rinkdavosi į Veprius ir apeidavo Kryžiaus kelius. Prasidėjus Atgimimui Kalvarijų koplytėlės atstatytos.