Krepšinio specialistas. Krepšinio administratorius. Krepšinio klubo vadybininkas. Krepšinio žaidėjas. Krepšinio trenerio asistentas. Krepšinio klubo fizioterapeutas. Tai tik kelios specialybės, susijusios su antrąja Lietuvos religija ir didžiausia visuomenės aistra – krepšiniu. Jeigu jūsų vaikas parodo norą savo ateitį susieti su krepšiniu, nesistenkite jo atkalbėti. Net ir pasibaigus arba nesusiklosčius krepšininko karjerai, visada lieka kitų variantų.
Bet pradėti reiktų nuo žaidėjo. Štai keletas patarimų, kaip siekti profesionalaus krepšininko karjeros nuo pat mažens.
Pradėkite anksti
Kaip ir bet kuriame kitame sporte, taip ir krepšinyje, krepšinio žaidėjai turėtų pradėti treniruotis kuo anksčiau. Jaunesniems vaikams tinka žaisti ir mokytis pagrindinių krepšinio taisyklių, o vyresni vaikai gali pradėti rimtesnes treniruotes ir taktikas. Įsipareigojimas reguliarioms ir nuoseklioms treniruotėms yra esminis siekiant tapti profesionalu. Nedidelis ūgis? Paklauskite apie tai Žalgirio įžaidėjo Luko Lekavičiaus – jis tikrai gerai žino, ką reiškia žaisti, kai esi statistinio, o ne „dvimetrinio“ ūgio.
Be to nė vieni iš tėvų nežino, kurią vasarą jų atžalos paaugs 30 centimetrų ir iš mažojo šeimos nario taps didžiuoju…
Investuokite į tinkamą mokymą
Profesionalaus lygio pasiekimas reikalauja ne tik talento, bet ir tinkamo mokymo. Tai reiškia dirbti su kvalifikuotais treneriais, kurie gali suteikti jums reikiamą techninį žinojimą, strateginį mąstymą ir fizinį parengimą. Tai taip pat gali reikšti dalyvavimą sporto akademijose ar krepšinio stovyklose, kur galima gauti išsamų ir intensyvų mokymą.
Domėkitės visomis galimybėmis, bendradarbiaukite su Lietuvos klubais, turinčiais jaunimo programas (Žalgiris, Rytas, Neptūnas, Šiauliai ir t.t.)
Sveikas gyvenimo būdas
Fizinė būklė yra labai svarbi krepšininkui. Sportininkai turėtų laikytis sveikos mitybos plano, kuris padėtų jiems išlaikyti energiją ir atsigauti po treniruočių. Taip pat reikia užtikrinti pakankamai poilsio ir atsipalaidavimo laiko, kad kūnas galėtų pailsėti. Sportas reikalauja specifinio maisto ir maisto papildų, todėl visada reikia konsultuotis su specialistais. Google ir Youtube – prasti patarėjai, geresnius patarimus duos šios srities profesionalai.
Neapleiskite mokslų
Nors sportas yra svarbus, svarbu nepamiršti ir mokslų. Mokslas ne tik suteikia planą B ar C, jei krepšininko karjera nepasisektų ar jai kelią užkirstų traumos, bet taip pat ugdo kritinio mąstymo, problemų sprendimo ir laiko valdymo įgūdžius, kurie yra naudingi ir sportininko karjeroje. Be to, daugelis profesinių sporto mokyklų reikalauja, kad kandidatai turėtų ne tik sportinius, bet ir akademinius pasiekimus.
Mokykitės iš patirties, nebijokite pralaimėti
Krepšininko karjera yra kupina iššūkių ir nesėkmių. Svarbu mokytis iš šių patirčių ir naudoti jas kaip galimybes tobulėti. Taip pat svarbu nesibijoti iššūkių – tiek fizinių, tiek psichologinių. Profesionalaus sportininko karjera gali būti labai reikalaujanti, bet atkaklumas ir pasiryžimas gali padėti įveikti sunkumus ir pasiekti savo tikslus. Labai svarbi ir psichologija. Krepšinis yra apvalus, todėl pralaimėjimo kartėlis neturėtų sutrukdyti laimėti kitą dieną arba kitoje gyvenimo pozicijoje.
Lietuvoje yra 10 aukščiausio lygio komandų, tokių kaip Kauno „Žalgiris“, Vilniaus „Rytas“, Panevėžio „Lietkabelis“, Utenos „Uniclub Casino-Juventus“, Klaipėdos „Neptūnas“, Šiaulių „Šiauliai“, nuolat savo ambicijas rodantys klubai iš Jonavos, Mažeikių, Gargždų, Prienų, Pasvalio. Visuose juose reikalingi profesionalūs žaidėjai, treneriai, trenerių asistentai, administracijos darbuotojai. Net jei krepšininko karjera neįsibėgės, visada galima ieškoti savirealizacijos sporto mokyklose ir klubuose.