Sportas svarbus kiekvienam iš mūsų. Jis padeda sustiprinti raumenis ir kaulus, padidinti ištvermę, palaikyti gerą nuotaiką, taip pat suteikia energijos. Norint saugiai sportuoti, būtina gerai apšilti, mokėti taisyklingą techniką ir nepersistengti. Kitu atveju gali būti patiriamos įvairios ortopedinės traumos. Dažniausias iš jų aptarime šiame straipsnyje.
1. Dvigalvio šlaunies raumens patempimas
Sportuojant galima patempti beveik bet kurį kūno raumenį. Tačiau bene dažniausiai pažeidžiamas dvigalvis šlaunies raumuo, esantis užpakalinėje ir šoninėje šlaunies dalyje. Jį patempus gali atsirasti skausmas, patinimas, mėlynės. Siekiant išvengti tokio raumens pažeidimo, prieš ir po treniruotės rekomenduojama būtinai jį tinkamai pratempti, atliekant tam skirtus pratimus.
2. Čiurnos raiščių patempimas
Čiurnos raiščiai gali būti patempiami krentant, staigiai kryptelėjus arba smūgio metu, kai čiurnai tenka didesnė nei įprastai apkrova. Dažniausiai tokia trauma patiriama žaidžiant tinklinį, krepšinį, ledo ritulį, futbolą. Čiurnos raiščių patempimo riziką gali padidinti ir nepatogios avalynės nešiojimas, taip pat bėgimas arba vaikščiojimas nelygiais paviršiais. Patyrus tokią traumą paprastai pasireiškia skausmas ir patinimas, atsiranda mėlynės, čiurnos sąnario sustingimas, tampa sunku vaikščioti.
Negydomas patempimas gali sukelti lėtinį čiurnos nestabilumą, kuris pasireiškia nuolatiniu diskomfortu, pėdos funkcijos sutrikimu ir bendru traumuotos kojos raumenų silpnumu. Todėl jį patyrus rekomenduojama kuo skubiau apsilankyti klinikoje. Įvertinęs čiurnos būklę, gydytojas ortopedas-traumatologas paskirs reikalingą gydymą, kuris padės išvengti rimtesnių traumos komplikacijų.
3. Peties sužalojimas
Nustatyta, kad maždaug 20 proc. visų su sportu susijusių traumų yra peties. Tai apima jo išnirimus, patempimus, lūžius. Dažniausiai peties trauma patiriama plaukiojant, keliant sunkius svorius, žaidžiant futbolą ir tinklinį. Susižalojus petį gali būti juntamas jo skausmas, nestabilumas (išnirimas), silpnumas ir sustingimas. Siekiant išvengti tokios traumos, itin svarbu prieš sportuojant pakankamai ištempti pečius ir stengtis juos kuo labiau stiprinti atliekant įvairius pratimus.
4. Kirkšnies patempimas
Kirkšnies, arba tiksliau jos raumenų, patempimas yra dar viena dažna su sportu susijusi trauma. Dažniausiai ji patiriama tada, kai neatliekamas tinkamas apšilimas, nepadaromi tempimo pratimai, pavyzdžiui, prieš žaidžiant krepšinį. Kirkšnies patempimas gali pasireikšti raumenų spazmais, patinimu, mėlynėmis, taip pat kojų silpnumu arba pasunkėjusiu vaikščiojimu. Gydant tokią traumą itin svarbus poilsis ir intensyvių fizinių veiksmų vengimas. Kartais gali būti reikalinga kineziterapija, fizioterapija, gydomieji masažai arba specialūs sporto pratimai.
Daugelis sporto traumų, jei nėra tinkamai gydomos, gali sukelti neigiamas pasekmes sveikatai. Siekiant to išvengti, svarbu laiku kreiptis į gydytojus ir pasikonsultuoti. Apžiūros metu specialistai gali profesionaliai įvertinti paciento būklę ir padėti rasti geriausią gydymo būdą. Taigi, jei po treniruotės jau kurį laiką juntate nemalonius simptomus, nedelskite. Užsiregistruokite vizitui klinikoje ir pasirūpinkite savo sveikata.