Šiemet sukanka dvidešimt metų, kai miesto centre atstatytas paminklas „Lituania Restituta“. Sovietmečiu nugriautas ir palaidotas Kęstučio aikštėje, Nepriklausomybės simbolis tuomet buvo prikeltas antrajam gyvenimui.
Ligita JUODVALKIENĖ
Paminklas „Lituania Restituta“ mieste buvo pastatytas 1930 metais Vytauto Didžiojo garbei. Po Lietuvos okupacijos jis prastovėjo dar beveik dešimtmetį. Sovietų valdžiai akis badęs į dangų šaunantis tautos Nepriklausomybės simbolis buvo nugriautas 1950 metais. Dar po 40 metų jis vėl buvo atstatytas.
Šiemet sukanka dvidešimt metų, kai miesto centre atstatytas paminklas „Lituania Restituta“. Sovietmečiu nugriautas ir palaidotas Kęstučio aikštėje, Nepriklausomybės simbolis tuomet buvo prikeltas antrajam gyvenimui.
Ligita JUODVALKIENĖ
Juozas Daunys išsaugojo plakatą, kviečiantį į paminklo atidengimo iškilmes.
Vilmos Nemunaitienės nuotr.
Paminklo atstatymo darbai.
Ukmergės kraštotyros muziejaus archyvo nuotr.
Šuolis sąmonėje
„Lituania Restituta“ atidengimas 1990 metų vasario 16 dieną tuo metu reiškė ne tik istorinio objekto atkūrimą, bet ir didžiulį šuolį žmonių sąmonėje. Miesto aikštėje iškilo sovietų valdžios sunaikinta prieškario laikų vertybė – tautos Laisvės simbolis.
Ukmergės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas, sąjūdietis Julius Zareckas sako, kad paminklo atstatymas tuo metu buvo svarbus tiek jam, tiek daugeliui ukmergiškių. „Visi tapome didelių permainų liudininkais. O paminklas – tų permainų simbolis. Džiaugėmės, kad pildosi tai, apie ką sovietmečiu net pasvajoti nedrįsome“, – prisiminimais dalinosi pašnekovas.
Anot J. Zarecko, „Lituania Restituta“ buvo tapatinamas su Laisve ir Nepriklausomybe. Todėl sovietmečiu jis ir buvo nugriautas. Jį pakeitė sovietinę ideologiją atspindinti Kario išvaduotojo statula, vėliau – „Vėliavnešiai“.
Sąjūdžio laikmečio šydą praskleidėme kartu su vienu iš Ukmergės Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narių, paminklo atstatymo iniciatoriumi, Juozu Dauniu. „Laikas visuomet daro savo – kai kurių detalių jau ir aš nelabai prisimenu“, – sako pašnekovas.
Paminklą atstatyti sąjūdiečiai tuomet ėmėsi su dideliu entuziazmu. Vadinamasis tarpuvaldžio laikmetis tokiems darbams buvo savotiškai palankus. „Lituania Restituta“ atstatymo iniciatorius neįsivaizduoja, nuo ko reikėtų pradėti šiandien – taip paprastai su kastuvu į centrinę miesto aikštę neateitum. „Tuo labiau ekskavatoriumi skvero neparaustum. Dabar reikėtų gauti gerą šūsnį leidimų – iš paveldo sergėtojų, kitų institucijų. O tuomet viskas buvo daug paprasčiau. Suderinome su tuometiniu vykdomuoju komitetu ir organizavome talkas“, – mena jis.
Subrandinę šią idėją, ilgai nedelsdami ėmėsi darbo. Išlikusios informacijos buvo tikrai ne kažin kiek. „Be vienos kitos nuotraukos iš muziejaus archyvų bei iš lūpų į lūpas sklindančių gandų apie sutrupintą ir Kęstučio aikštėje užkastą monumentą beveik nieko daugiau ir nebuvo“, – pasakoja sąjūdietis. Žinoma buvo tik tiek, kad fundamentas dar griaunant paminklą buvo sutrupintas, obeliskas perlaužtas per pusę, o jos abi užkastos kažkur čia pat. Prasidėjo dviejų obelisko dalių paieškos.
J. Daunys prisimena, jog viršutinę dalį surado greitai. Ji buvo negiliai užkasta ir skvero takeliu einantys žmonės kartais net užmindavo iš žemių kyšančią jos briauną.
Sunkiau sekėsi su apatine obelisko dalimi. Nebuvo net įtarimų, kur ji galėjusi būti palaidota.
„Klausinėjome senųjų miestelėnų – gal matė, gal prisimena. Žmonės pasakojo noriai, bet nė patys neįtardami, kaip jie toli nuo tiesos. Jau sakiau – laikas daro savo“, – J. Daunys teigia, kad nė viena iš pateiktų gyventojų versijų, kur galėtų būti obelisko apačia, taip ir nepasitvirtino. Bandė kasinėti vienoje ar kitoje nurodytoje vietoje – nieko. „Radome kaip tik toje vietoje, kurios taip niekas ir nepaminėjo – netoli savivaldybės laiptų“, – prisimena jis.
Prasidėjo paminklo atstatymo darbai. „Kadangi Sąjūdžio iniciatyvinėje grupėje buvau vienintelis statybininkas, tai prisiėmiau sau organizacinius darbus“, – sako J. Daunys. Šio patriotinio darbo su entuziazmu ėmėsi Antroji kelių statybos valdyba. Statyba rūpinosi vyriausiuoju inžinieriumi įmonėje dirbęs J. Daunys, statė darbų vykdytojo Roberto Paulausko vadovaujama brigada. Prisidėjo kitos įmonės – Ukmergės gelžbetonio gamykla davė armatūros, Jonavos „Achema“ – nemokamai kraną.
Atstačius 17 metrų aukščio paminklą, pasitvirtino dar viena sensacinga istorija. „Nugirdau, kad kažkur Širvintų rajone gyvena žmogus, išsaugojęs originalią anotacinę lentą bei Vytį. Sunku buvo patikėti, bet ėmiau tikrinti gandus“, – sako J. Daunys. Jam pavyko rasti patriotą, keturis dešimtmečius saugojusį šias paminklo dalis ir nepraradusį vilties, kad jos dar pasitarnaus.
Sužinoję, kad bus griaunamas paminklas, Vytį ir varinę anotacinę lentą nuo jo slapčiomis atlupo ukmergiškiai Jonas Fišeris ir Rapolas Diečkus. „Šis Lietuvos patriotų pasiryžimas tais laikais galėjo brangiai kainuoti. Ne kiekvienas ryžtųsi tokiam žygdarbiui“, – įsitikinęs J. Daunys. Pašnekovui R. Diečkus pasipasakojo, kad iš pradžių slėpė lovoje po čiužiniu, o kai vėliau su šeima buvo išvežtas į Sibirą, relikvijos Laisvės aušros laukė užkastos darže. Ir sulaukė…
Dabar ant paminklo pritvirtinta tiksli anotacinės lentos kopija, o originalas saugomas Ukmergės kraštotyros muziejuje. Bronzinį bareljefą atkūrė ir išliejo skulptorius Erikas Varnas. Vytis, įmontuotas atstatant paminklą, – autentiškas.